Spis treści
Pałac w Bożkowie - jaka jest jego historia?

Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w okolicach Kłodzka zaczęli osiedlać się arystokraci, którzy byli również właścicielami pałacu w Bożkowie. Budowę tego okazałego obiektu rozpoczęto w 1520 roku, ukończono - 50 lat później! Budynek często zmieniał właścicieli i ulegał wielu przebudowom - na początku był w posiadaniu rodu von Raueck, następnie przeszedł w ręce pewnego lekarza. Jeszcze później pieczę nad pałacem sprawował zakon jezuitów, jednak dopiero Johann Georg von Götzen - rotmistrz armii cesarskiej oraz starosta ówczesnego hrabstwa kłodzkiego sprawił, że konstrukcji nadano ciekawą formę w czasie przebudowy. Po śmierci rotmistrza, który nie doczekał się żadnego potomka pałac w Bożkowie odziedziczył jego siostrzeniec - Anton Aleksander von Magnis. Rezolutny hrabia ufundował w latach 1787-1791 kolejną przebudowę obiektu, a kilka lat później zlecił także założenie tam parku ze sztucznymi ruinami, leśniczówką, w 1813 roku dodając na sudeckim wzniesieniu Grodziszcze także wieżę widokową.
Pałac, w którym goszczono królów
Gośćmi kompleksu byli m.in. pruscy królowie - Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern, Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zawitał tam także John Quincy Adams, który został później szóstym prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 1817 roku hrabia von Magnis zmarł, pozostawiając po sobie cały dorobek i pracę, jaką wkładał przez całe życie w rozwój rolnictwa (zajmował się hodowlą zwierząt i uszlachetnianiem miejscowych gatunków, propagował uprawę buraka cukrowego, jako pierwszy na Dolnym Śląsku uprawiał rzepak, przyczynił się do unowocześnienia wydobycia węgla kamiennego) oraz - oczywiście - cały kompleks budynków w Bożkowie. Posiadłość przejął jego syn - Wilhelm, który wraz z bratem Antonem kontynuował dzieło ojca. Niestety, część budynku uległa spaleniu w wyniku pożaru, a sam Wilhelm von Magnis zmarł w 1851 roku.
Początek upadku pałacu w Bożkowie
Dokładnie 20 lat później przystąpiono do prac remontowych, które miały przywrócić pałacowi dawną świetność. Prawdopodobnie w celu oddania hołdu wcześniejszemu właścicielowi, na terenie budynku mieściły się szkoły agrotechniczne - Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, Technikum Rolnicze czy Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich. Kolejne remonty i prace konserwatorskie prowadzono tam w latach 1973-1979. Na przestrzeni lat wiele jeszcze kilka osób i instytucji figurowało w aktach jako właściciele obiektu - po II wojnie światowej należał on do skarbu państwa, a od 1999 roku był własnością starostwa. To jeden z najgorszych okresów dla pałacu, który pod koniec XX wieku zwyczajnie popadł w ruinę. Od 2010 roku bożkowska rezydencja jest w rękach osób prywatnych. W 2016 roku udostępniono ją do zwiedzania, jednak z relacji turystów wynika, że obecny właściciel zrezygnował z tej formy prezentowania pałacu. W 2021 roku kompleks pałacowy wystawiono na sprzedaż za prawie 7 milionów złotych.
Pałac w Bożkowie na wielkim ekranie
Rezydencja w Bożkowie stała się tłem dla wielu filmów i teledysków. Gdzie go zobaczymy?
Filmy
- „Dreszcze” - reż. Wojciech Marczewski
- „Legenda” - reż. Mariusz Pujsza
- „Brigitte Bardot Cudowna” - reż. Lech Majewski
- „Ciemno, prawie noc” - reż. Borys Lankosz
- „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” - reż. Tomasz Szafrański
Teledyski
- Tiara Lu - „Asylum”
- Me and That Man - „Surrender”
- GrubSon - „Cwany Lis”
Architektura pałacu w Bożkowie

Pierwszą budowlę, która stanowiła zalążek dla późniejszej formy pałacu zbudowano w stylu późnorenesansownym. Po licznych remontach i przebudowach śmiało można uznać budynek za neoklasycystyczną perłę Dolnego Śląska. Pałac wzbogacono o dodatkowe skrzydła, salę reprezentacyjną, kaplicę, klatkę schodową czy okazałą jadalnię. Za projektem stał prawdopodobnie czeski architekt, cieszący się zaufaniem wśród członków rodu von Magnis. Późniejsze modernizacje wzbogaciły rezydencję o elementy w stylu neorenesansowym. Charakterystyczne dla pałacu w Bożkowie są też dwie wieże. W obecnych czasach trudno jednak podziwiać w pełni piękno budynku - jego wnętrza zniszczono i zdewastowano.

Pałac w Bożkowie: informacje dla turystów

Pałac zlokalizowany jest w Bożkowie na Dolnym Śląsku, a od Kłodzka dzieli go niecałe 15 kilometrów.
Teren jest własnością osoby prywatnej - ogrodzono go z każdej strony. Mimo wszystko, będąc w okolicach Dolnego Śląska warto zobaczyć pałac choćby z zewnątrz - robi ogromne wrażenie.
Źródło: zabytek.pl, naszesudety.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…