IPT - pasek artykułowy

Paryż was zaskoczy: 15 najbardziej nietypowych atrakcji stolicy Francji. Domy, których nie ma, obiad w mroku, wzruszający cmentarz

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wycieczka do Paryża nie musi być gonitwą od jednej oklepanej atrakcji do drugiej. Chcecie zobaczyć w mieście coś więcej niż wieża Eiffla, Luwr czy Wersal? Zapraszamy do przewodnika po 15 mniej znanych, nietypowych i zaskakujących atrakcjach Paryża. To miejsca, które powinien odwiedzić każdy, kto chce poznać Paryż od innej strony i ruszyć na poszukiwanie przygody ścieżkami, na które nie zapuszczają się zwykli turyści. Czeka was sporo niespodzianek, a nawet wyzwań! Czy rozpoznacie fałszywe domy? Czy odważycie się zjeść obiad z zupełnej ciemności? Sprawdźcie, czym zaskoczy was Paryż.

Spis treści

Paryż jest pełen ukrytych skarbów, o których nie wiedzą zwykli turyści

Kochacie Paryż i myślicie, że wiecie już o nim wszystko? A może przeczytaliście nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Paryża i uważacie, że miasto niczym już was nie zaskoczy? Możecie się bardzo zdziwić – Paryż potrafi zaskoczyć nawet samych paryżan, a co dopiero turystów.

Nagrobki Ludwika XVI i Marii Antoniny w katedrze w Saint-Denis pod Paryżem
Zamiast tłoczyć się z innymi turystami w kolejkach do wieży Eiffla, Luwru czy Wersalu, możecie odwiedzić miejsca w Paryżu, do których zwykli turyści nie docierają. Przedstawiamy 15 nietypowych, nieoczywistych i mniej znanych atrakcji Paryża, które was zaskoczą i zadziwią. Yann Guichaoua-Photos, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

- Jeśli chcecie poznać autentyczny, ukryty Paryż, czeka was prawdziwa przygoda – pisze popularna blogerka Sophie Nadeau, autorka założonego w 2015 r. bloga Sophie Travel & Culture, przewodniczka turystyczna i pisarka. - W Mieście Światła nie brak sekretnych miejsc, czekających na odkrycie. Bez względu na to, czy to wasza pierwsza, piąta czy setna wizyta w Mieście Miłości, Paryż jest pełen ukrytych skarbów, których nie powinniście ominąć w czasie wycieczki!

Atrakcje Paryża inne niż wszystkie. Co zobaczyć poza wieżą Eiffla, Luwrem i Wersalem?

Moim zdaniem turyści przybywający do Paryża ulegają ogromnej presji paryskiego mitu. Chcą zobaczyć wszystkie słynne atrakcje, które widzieli w filmach i serialach. Biegną przez miasto, by tylko dotrzeć do słynnych atrakcji, jak wieża Eiffla, gnają przez sale Luwru, omiatają tylko wzrokiem średniowieczne kościoły, spiesząc się do następnej atrakcji. Takie zwiedzanie Paryża tylko stresuje i nie daje satysfakcji.

Czytaj też: Darmowe atrakcje Paryża czekają na turystów. Zakochaj się w Paryżu nie wydając ani grosza – to możliwe!

Dlatego tym razem proponuję coś dla koneserów: mniej znane atrakcje Paryża, które warto odwiedzić na spokojnie, bez pośpiechu. Lista, którą znajdziecie poniżej, zawiera fascynujące miejsca i nietypowe zakątki stolicy Francji, do których większość zwykłych turystów nie dociera. Są wśród nich zarówno muzea, jak i restauracje, miejsca na spacery, a nawet atrakcje dla dzieci. Znajdziecie wśród nich także zamienniki dla drogich i zatłoczonych atrakcji, jak np. wieża Eiffla czy Luwr.

Wśród 15 najbardziej nietypowych atrakcji Paryża znajdziecie m.in.:

  • panoramę miasta z lotu ptaka, ale nie z wieży Eiffla;
  • piękne budynki, których tak naprawdę nie ma;
  • niesamowitą paryską Statuę Wolności i jej 5 sióstr;
  • cmentarz inny niż wszystkie – będziecie wzruszeni;
  • urocze osiedle, gdzie nie zapuszczają się turyści;
  • unikatową restaurację, w której obiad to przygoda;
  • niesamowite miejsce na spacer w sercu miasta.

Co zobaczyć w Paryżu? 15 nietypowych miejsc, do których zwykli turyści nie trafiają

Przedstawiamy 15 najbardziej nietypowych atrakcji Paryża na wycieczki solo, z drugą połówką i z dziećmi. Znajdziecie wśród nich miejsca, które muszą odwiedzić smakosze, pasjonaci historii, miłośnicy spacerów i wszyscy podróżnicy, którzy lubią chodzić ścieżkami, na które zwykli turyści nie trafią.

Statuy Wolności Paryża

Statua Wolności na Ile Aux Cygnes w Paryżu
Statua Wolności na wysepce Ile Aux Cygnes to jedna z aż 6 kopii słynnego pomnika, jakie możecie znaleźć w Paryżu!

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Jim Linwood, Flickr.com, CC BY 2.0

Jak wiadomo, słynna nowojorska Statua Wolności to dar Francji dla USA na 100-lecie podpisania Deklaracji Niepodległości. Statua podkreśla przymierze, zawarte przez Francję z rodzącymi się USA, i pomoc, jakiej Francuzi udzielili Amerykanom w walce przeciw Brytyjczykom. Statuę zaprojektował Frederic Auguste Bartholdi, a nad wykonaniem od strony inżynierskiej czuwał Gustave Eiffel.
Nie każdy jednak wie, że w Paryżu też stoi Statua Wolności, i to nie jedna, lecz aż 6. Są oczywiście mniejsze od tej z Nowego Jorku, ale i tak robią wrażenie i mogą zaskoczyć niejednego turystę podczas spaceru.

Najsłynniejsza paryska Statua Wolności stoi na cokole na wysepce Ile Aux Cygnes i liczy 11 m wysokości. Inne znajdziecie np. w Ogrodzie Luksemburskim czy w Musee d’Orsay.

W Mroku, czyli Dans le Noir

Restauracja Dans le Noir to jedno z niesamowitych miejsc w Paryżu. Je się tu wykwintne potrawy palcami, a to za sprawą zupełnych ciemności, jakie panują w lokalu. Klienci mają poczuć się jak niewidomi i odbierać wrażenia wszystkimi zmysłami poza wzrokiem. Obsługiwani są przez niewidomych kelnerów i narażeni na różne psikusy ze strony współbiesiadników. Czy odważycie się wejść na obiad do Dans el Noir?

Cmentarz Psów i Innych Zwierząt Domowych

Nagrobek psa na Cmentarzu Psa w Paryżu
Ten cmentarz może was wzruszyć do łez. Spoczywają tu wierni czworonożni towarzysze paryżan.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Tommie Hansen, CC BY 2.0

Każdy słyszał o cmentarzu Pere-Lachaise, na którym pochowano wiele sław. Jest jednak w Paryżu także inny warty uwagi cmentarz, który być może wzruszy was nawet bardziej.

To Cimetière des Chiens, czyli Cmentarz Psa, nad Sekwaną. Jak wskazuje nazwa, to cmentarz dla zwierząt domowych, jeden z pierwszych tego typu na świecie, założony już w 1899 r. Możecie tu spotkać często piękne nagrobki i poruszające epitafia dla ukochanych psów, kotów, a nawet królików, koni, mały i pewnej kury, która przeżyła aż 16 lat jako najwierniejsza towarzyszka swojej pani. Najbardziej znanym czworonogiem, spoczywającym na tym cmentarzu, jest Rin Tin Tin, owczarek niemiecki i gwiazda kina z lat międzywojennych.

Przy bramie stoi budka, w której za 3 euro możecie kupić mapę z zaznaczonymi najciekawszymi nagrobkami.

Le Ballon de Paris

Balon Paryża - nietypowy punkt widokowy
Balon Paryża to niezwykły punkt widokowy, który może dobrze zastąpić nawet Wieżę Eiffla.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Guilhem Vellut, Flickr.com, CC BY 2.0

Chcecie zobaczyć Paryż z lotu ptaka, ale przeraża was kolejka do wieży Eiffla? Żaden problem! Skorzystajcie z tzw. Balonu Paryża, czyli nietypowej atrakcji w parku Andre Citroena. Balon z gondolą, obsługiwany przez profesjonalnego pilota, pozwala wznieść się ponad miasto. Pierwotnie miał służyć jako narzędzie edukacyjne do uświadamiania paryżanom problemów z jakością powietrza w mieście, dziś jest w praktyce nietypowym, ruchomym punktem widokowym, o którym wielu turystów nie wie.

Wiatraki Paryża

Wiatrak Moulin Blute-Fin na Montmartre w Paryżu
Na Montmartre zachowały się dwa zabytkowe wiatraki. Na zdjęciu Moulin Blute-Fin.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. Rodney, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Paryż to wielka metropolia, ale znajdziecie tu nie tylko klasyczne pałace, urokliwe kamienice i nowoczesne wieżowce. Uważni turyści mogą dostrzec ślady dawnych czasów, gdy poza ścisłym centrum Paryża rozciągały się wsie. Do dziś z tych wsi pozostały pamiątki, np. piękne drewniane wiatraki! Najwięcej jest ich w dzielnicy Montmartre: Moulin Blute-Fin zbudowano w 1604 r., Moulin du Radet w 1717 r. (atrapy na dachu Moulin Rouge nie liczymy). Inny wiatrak, nadal czynny, który w dodatku można zwiedzić od środka, to Moulin de la Tour z 1680 r. na przedmieściu Ivry-sur-Seine.

Fałszywe fasady Paryża

Czy wiecie, że w Paryżu znajdują się domy, których tak naprawdę nie ma? To fałszywe fasady, zasłaniające puste placyki, służące jako wyloty szybów wentylacyjnych paryskiego metra. Puste place widać tylko na zdjęciach satelitarnych – fałszywe fasady naprawdę wyglądają jak prawdziwe domy i oszukują większość przechodniów!

Słynna fałszywa fasada znajduje się pod adresem. 145 Rue La Fayette (75010). Możecie zabrać tam znajomych, a potem zaskoczyć ich, pokazując im zdjęcie na Google Maps.

Gaite Lyrique

To niezwykłe muzeum, w którym doznacie mocnych i fascynujących kontrastów. Mieści się w pięknym barokowym pałacu, ale w środku czekają na was wystawy sztuki współczesnej, nawiązującej do nowoczesnych technologii, zwłaszcza cyfrowych. Połączenie futurystycznych eksponatów i multimedialnych prezentacji z otoczeniem barokowego pałacu sprawia, że całość wygląda trochę jak inny świat, w którym zaawansowana technologia i dawny paryski czar współistnieją jednocześnie.

W Gaite Lyrique organizuje się też różne wydarzenia, pokazy i warsztaty. Jeśli więc kochacie sztukę i widzieliście już Luwr, koniecznie wybierzcie się w to miejsce. Można też zabrać dzieci – futurystyczne wystawy na pewno je zainteresują.

Czytaj też: Zachwycająca Francja: 11 najpiękniejszych miejsc UNESCO. Zamki, pałace, cuda starożytności – podziwia je cały świat

Paryski Mur Miłości

Turyści przed Murem Miłości w Paryżu
Mur Miłości to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w całym Paryżu. Photo by Andrei Popescu on Unsplash

Na placu Jehan-Rictus w dzielnicy Montmartre stoi może najbardziej romantyczny ze wszystkich pomników i dzieł sztuki ulicznej Paryża: Mur Miłości. Składa się z płytek, na których wypisano słowa „Kocham cię” w 250 językach, włączając w to nawet mowę Inuitów i Indian Navajo. Nie wszystko jest tu kolorowe i idealne – niektóre płytki znaczą czerwone plamy, symbolizujące złamane serce.

Warto wybrać się pod Mur Miłości choćby po to, by zrobić sobie niezapomniane zdjęcie z drugą połówką!

Katakumby Paryża

W XVIII w. cmentarze Paryża były tak przepełnione, że władze miasta zdecydowały się na radyklany krok. Nie tylko zaprojektowano nowe nekropolie poza granicami miasta, ale też ciała ze starych przykościelnych cmentarzy przeniesiono pod ziemię, tworząc rozległe katakumby, prawdziwe podziemne miasto, ukryte ok. 20 m pod powierzchnią 14. Dzielnicy. Podziemia są pełne niesamowitych miejsc, jak słynne ossuarium Denfert-Rocherau ze ścianami wyłożonymi ludzkimi kośćmi i czaszkami. Miłośnicy dreszczyku mogą wykupić wycieczkę z przewodnikiem po tej niesamowitej podziemnej krainie, rozciągającej się pod stopami nie podejrzewających niczego turystów.

Wesołe miasteczko w Ogrodach Tuileries

Wesołe miasteczko w Ogrodach Tuileries
Nie trzeba jechać do Disneylandu, by zapewnić dzieciom świetną zabawę w Paryżu. Latem w Ogrodach Tuileries czynne jest wesołe miasteczko. Photo by Spencer Everett on Unsplash

Nie musicie zabierać dzieci do podparyskiego Disneylandu i wydawać majątku na bilety na tamtejsze atrakcje, by zapewnić pociechom rozrywkę w stolicy Francji. Latem w samych Ogrodach Tuileries nad Sekwaną otwarte jest wesołe miasteczko z karuzelami i diabelskim młynem – z jego gondoli rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Czytaj też: 9 najpiękniejszych plaż Francji. Idealne miejsca na wakacje 2024: ciepła woda, piękna przyroda, ukryte zakątki bez tłumów

Coulee Verte – idealna trasa na spacer

Park Coulee Verte w Paryżu
Coulee Verte to piękna trasa spacerowa wśród zieleni, w sam raz na upalny dzień.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Guilhem Vellut, Flickr.com, CC BY 2.0

Paryż jest niesamowity, ale bywa zatłoczony i głośny. Jeśli szukacie nietypowego miejsca na spacer, jakiejś zacisznej trasy, do której nie docierają tłumy turystów, zajrzycie na Coulle Vrerte. To dawny tor kolejowy, przebiegający przez Paryż, przerobiony na deptak osłonięty z obu stron gęstą zielenią. Trasa liczy aż 5 km i biegnie między Bastylią a Bois de Vincennes. Nadaje się świetnie na rodzinny spacer w słoneczny dzień.

Południk paryski

Płyta wyznaczająca paryski południk
Co oznaczają takie płyty, wmurowane w chodniki Paryża? Jest ich w mieście aż 135!

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. Groume, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

W czasie spacerów po Paryżu możecie zauważyć dziwaczne okrągłe płyty z brązu z napisem ARAGO, wmurowane w niektóre chodniki, na pierwszy rzut oka bez ładu i składu. Tymczasem płyty te wyznaczają przechodzący przez Paryż południk, wyznaczający lokalny czas, tak jak słynny południk w Greenwich wyznacza czas globalny. Płyt jest w całym mieście 135 – myślicie, że uda wam się znaleźć je wszystkie?

Rzymski amfiteatr w Paryżu

W Dzielnicy Łacińskiej Paryża znajduje się wiele zakątków i zabytków, które często umykają uwadze Paryża, a szkoda. W niektórych miejscach w tej okolicy możecie poczuć się niemal jak w zupełnie innym mieście w innych czasach, a konkretnie w starożytnym Rzymie. Między Palace Monge a Jardin des Plantes leżą ruiny Arenes de Lutece, czyli starożytnego paryskiego amfiteatru, który w czasach świetności mógł pomieścić 17 tys. widzów. Do dziś zachowało się z niego niewiele – szczątki widowni i arena, na której paryżanie lubią urządzać sobie pikniki.

Bazylika katedralna w Saint-Denis

Wnętrze bazyliki Saint-Denis
W katedrze Saint-Denis pod Paryżem znajdziecie grobowce francuskich królów i królowych.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. Patrick, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Saint-Denis to przemieście Paryża, w którym wznosi się słynna i piękna bazylika katedralna z XII w., zachwycająca swymi strzelistymi, gotyckimi kształtami i wspaniałymi witrażami. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko dla architektury, ale też jego historycznego znaczenia. Właśnie w katedrze Saint-Denis chowani byli królowie Francji. Możecie tu oglądać wspaniałe rzeźbione sarkofagi aż 42 królów, 32 królowe i 63 książąt i księżniczek. Najważniejszy jest jednak grób św. Dionizego, patrona Francji.

Mouzaia – tam zrobicie niezwykłe zdjęcia

Uliczka w sąsiedztwie Mouzaia w Paryżu
W Mouzaia możecie poczuć się jak na francuskiej prowincji w dawnych dobrych czasach.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Guilhem Vellut, Flickr.com, CC BY 2.0

Mouzia to sąsiedztwo położone blisko parku Buttes Chamont. Okolica jest urocza: brukowane uliczki, małe domki i z zadbanymi ogrodami – naprawdę można się tu poczuć jak na francuskiej prowincji z dawnych lat. Turyści praktycznie nigdy tu nie trafiają, to więc świetne miejsce na wytchnienie od tłumów, poznanie Paryża od nowej strony, a przy okazji zrobienie unikatowych zdjęć na Instagrama, w dodatku bez stania w kolejce i ludzi wchodzących w kadr.

To już wszystko! Bilety do paryskich atrakcji, a także propozycje wydarzeń, w których warto wziąć udział, możecie kupić na oficjalnej stronie turystyki Paryża, Parisjetaime.com.

Zajrzyjcie do innych przewodników turystycznych po Francji, jakie przygotowaliśmy dla was. Może dla odmiany od Paryża poczytacie o najpiękniejszych małych miasteczkach Francji?

Źródła: Lonely Planet, Travelwaits.com, Moulinrouge.fr, Parisinsidersguide.com, Solosophie.com

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży