IPT - pasek artykułowy

Pierwszy dzień lata 2024. Kiedy zaczyna się kalendarzowe i astronomiczne lato? Poznaj tajemnice Nocy Kupały i związane z nią wierzenia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwszy dzień lata 2024 wypada już niebawem. Przez cały rok wyczekujemy promieni letniego słońca. To właśnie wtedy „ładujemy baterie” podczas wyjazdów czy krótkich wycieczek. Dowiedz się, kiedy dokładnie rozpoczyna się kalendarzowe oraz astronomiczne lato, a także poznaj tajemnice słowiańskiego święta – Nocy Kupały.

Spis treści

Pierwszy dzień lata 2024. Kiedy zaczyna się lato?

W 2024 roku pierwszy dzień lata astronomicznego przypada na czwartek 20 czerwca. Z kolei pierwszy dzień lata kalendarzowego – 22 czerwca (sobota). Lato potrwa do 22 września (niedziela), dzięki czemu najbardziej słoneczną porę roku pożegnamy w ostatni dzień weekendu.

Pokazy dawnych obrzędów związanych z nadejściem lata
Świętowanie nadejścia lata (Ostrów Lednicki). Robert Wozniak / Polska Press / Archiwum

Dlaczego daty rozpoczęcia lata różnią się od siebie? Początek astronomicznego lata uzależniony jest od przesilenia letniego, kiedy to nasza planeta wychyla się maksymalnie w stronę Słońca. Co ciekawe, w zależności od położenia poszczególnych miejsc (także w Polsce), różnica w długości dnia może wtedy wynosić nawet godzinę!

Noc Kupały: tradycje związane z obchodami pierwszego dnia lata

Najsłynniejszą tradycją związaną z rozpoczęciem lata jest bez wątpienia Noc Kupały, która w zależności od miejsca różni się nieco nazwą i tak też:

  • na Podkarpaciu i Śląsku znana jest jako sobótka,
  • na Warmii i Mazurach znana jest jako palinocka.

Noc Kupały to słowiańskie święto wody, ognia, miłości i płodności, którego obchody związane są z letnim przesileniem. Obchodzono je w najkrótszą noc roku (zazwyczaj był to 21 lub 22 czerwca), a związanym z uroczystością rytuałom przypisywano oczyszczającą moc, mającą zapewnić zdrowie i urodzaj. W tę wyjątkową noc rozpalano ogniska, wróżono i oddawano się wesołej zabawie.

Młode dziewczęta i chłopcy wybierali się wspólnie na spacer po lesie – szukali kwiatów paproci, które porastały okoliczne mokradła. Roślina ta miała zwiastować pomyślne życie. O świcie młodzi, trzymając się za ręce, skalali przez żarzące się ogniska, a cały proces miał być obrządkiem przechodzenia przez wodę i ogień. Wspomniane wcześniej wróżby miały szczególne znaczenie w procesie znalezienia miłości – przyszłość wyczytywano m.in. z wody w studniach, rumianku, dzikiego bzu czy… szczypiorku.

Rzeki, w których czyhały demony

Z obchodami Nocy Kupały wiąże się także przestroga przed bezmyślnymi kąpielami w rzekach. Wierzono, że słowiańskie demony (m.in. wodniki, wodnice i utopce) czyhają na śmiałków, którzy przed letnim przesileniem odważą się odświeżać w rzecznych wodach. Według wierzeń kąpiele te stawały się bezpieczne dopiero po obchodach sobótki.

Jak współcześnie obchodzimy pierwszy dzień lata?

Chociaż Noc Kupały przekształcono w wigilię św. Jana Chrzciciela, czyli noc świętojańską, do dziś w wielu miejscach w Polsce można natknąć się na mieszkańców kultywujących tę słowiańską tradycję, choć często w zmienionej formie. Zazwyczaj organizowane są festyny i koncerty, podczas których nierzadko można poznać sztukę wyplatania wianków i zjeść pyszne potrawy regionalne. Wydarzenia te często nazywane są „Wiankami” i (w zależności od lokalizacji) organizowane są pod koniec czerwca.

Poniżej możesz obejrzeć fajny filmik o Nocy Kupały i słowiańskich tradycjach związanych z pierwszym dniem lata.

Zobacz też: Jakie są najlepsze kierunki na wakacje w 2024 roku? Odkryj najlepsze miejsca na urlop w Europie

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło: bimKal

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży