Spis treści
Zobacz w galerii: Niesamowite miejsca kultów pogańskich w Polsce
Domy starych bogów i zmarłych. Tajemnicze pogańskie miejsca kultu
Choć słysząc o poganach na ziemiach polskich, zazwyczaj myślimy głównie o Słowianach, w Polsce możemy wskazać kilka miejsc związanych także z Gotami, a nawet Wikingami. Wśród śladów po tych kulturach znajdują się przede wszystkim cmentarzyska – miejsca chowania zmarłych. Cennymi i wyjątkowymi na skalę europejską pamiątkami są też kamienne kręgi w lasach i kamienne wały kultowe w górach.
Często możemy w Internecie przeczytać o tzw. miejscach mocy, czyli punktach, które niegdyś wiązały się z pogańskim kultem, a które dzisiaj otacza tajemnicza energia. Takich miejsc wskazuje się na mapie Polski wiele, jednak nauka, a w szczególności archeologia, nie ufają tym fantastycznym opowieściom.
Poganie w Polsce. Legendy i fantastyczne opowieści
Ze wskazaniem miejsc kultu dawnych pogan w Polsce jest jeden poważny problem. Do naszych czasów nie zachowało się praktycznie nic, co mogłoby być naukowym dowodem na istnienie zorganizowanego kultu. Nie wiemy prawie nic pewnego o religii Słowian. W wyniku chrystianizacji po przyjęciu chrztu przez Mieszka I słowiańskie zwyczaje starano się zmieść z powierzchni ziemi.
Zmieść – albo zastąpić. Trudno jest wyplenić dawne obyczaje, dlatego często chrześcijanie próbowali przekonać pogan do swoich tradycji, wyznaczając własne święta na dni świąt pogańskich, by je wyprzeć i zastąpić. Przez mieszanie się elementów wiary katolickiej i pogaństwa mamy dzisiaj w Polsce wyjątkową kulturę ludową, która często przecież wymyka się z tradycyjnych ram katolicyzmu, choćby przez głęboko zakorzenione fantastyczne opowieści o leśnych demonach i diabłach z uroczysk.
Bardzo prawdopodobne, że nigdy nie dowiemy się całej prawdy o Słowianach przez niszczenie ich starożytnych świętych miejsc w dawnych wiekach. Nie mamy w Polsce żadnych świątyni słowiańskich bóstw, choć są pewne ślady, które interpretuje się jako pogańskie miejsca kultu.
Pogańskie miejsca kultu, czyli tajemnice pod otwartym niebem
Problem jest też inny – poganie zwykle czcili swoje bóstwa na łonie natury. Nie budowali masowo kościołów, które mogłyby przetrwać setki lat (choć wiemy, że kiedyś stała kamienna świątynia na wyspie Rugia w granicach dzisiejszych Niemiec), a raczej obcowali ze sferą duchową w świętych gajach. Otaczali kultem drzewa, kamienie, wodę – można więc powiedzieć, że każdy park krajobrazowy mógł być takim świętym miejscem.
Kręgi, idole i boskie góry – galeria dawnych pogańskich świętych miejsc w Polsce
O obecności pogan w danych miejscach dowiadujemy się głównie z wertowania średniowiecznych kronik, np.:
- biskupa Thietmara,
- Ebbona
- i Herborda.
Możemy tam znaleźć wzmianki o obrzędach, choć nie można traktować ich jako naukowych dowodów.
Nauka nie mówi nam wiele o poganach. Jest jednak kilka miejsc, o których z dużą pewnością można powiedzieć, że są związane z pogańskim kultem. Przygotowaliśmy dla was listę takich punktów. Nie są to imponujące budowle, a raczej owiane tajemnicą szczątki dawnych czasów i dawnej duchowości.
Zapraszamy do galerii na wycieczkę śladami niezwykłych miejsc kultu dawnych pogan w Polsce:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?