Firma International SOS działa od 1985 r. Zajmuje się oceną ryzyka na wielu poziomach w poszczególnych krajach. Zebrane przez specjalistów z International SOS dane i zestawienia pomagają potem dużym międzynarodowym firmom w podejmowaniu decyzji o otwarciu lub zamknięciu działalności w danym państwie czy regionie.
Podróże w 2022 r. Analitycy ocenili poziom bezpieczeństwa we wszystkich państwach
W grudniu 2021 ukazał się nowy raport globalnego bezpieczeństwa International SOS. Stale aktualizowana interaktywna mapa ukazuje poziom bezpieczeństwa dla pracowników w poszczególnych krajach na całym świecie, oszacowany w oparciu o kilka kryteriów.
Określając poziom bezpieczeństwa, analitycy z International SOS brali pod uwagę m.in.
- polityczną stabilność państwa,
- natężenie społecznych niepokojów,
- wpływ pandemii koronawirusa na życie gospodarcze i społeczne
- oraz poziom zwykłej i drobnej przestępczości.
- Pod uwagę brany był także stan infrastruktury państwa,
- jego podatność na klęski żywiołowe
- i efektywność mechanizmów bezpieczeństwa.
Interaktywna mapa pozwala lepiej zaplanować podróż w 2022 r.
Mapa sporządzona przez International SOS składa się z kilku warstw. Oprócz bezpieczeństwa, ukazuje także poziom restrykcji COVID-19 dla podróżnych przybywających do danego kraju, wpływ tych restrykcji na prowadzenie biznesu oraz ocenę poziomu i wydajności opieki medycznej nad pracownikami w dobie pandemii.
Mapa w czytelny sposób prezentuje więc ogólny poziom przystępności danego kraju dla przyjezdnych, zarówno turystów, jak i pracowników na workation czy ekspatów. Warto przyjrzeć się jaj, zanim podejmiemy decyzję o kolejnym zagranicznym wyjeździe.
Turystyka w 2022 r. Które kraje uznano za najniebezpieczniejsze?
Do najbardziej niebezpiecznych dla pracowników krajów na świecie w końcu 2021 r. analitycy z International SOS zaliczyli m.in.
- Afganistan,
- Syrię,
- Libię,
- Mali,
- Republikę Środkowoafrykańską,
- Sudan Południowy,
- Somalię
- i Jemen
W Europie za szczególnie niebezpieczne uznano tylko obszary samozwańczych Republik Ludowych - Donieckiej i Ługańskiej – na części terytorium Ukrainy.
Podróżowanie w 2022 r. Najbezpieczniej jest w Europie
Za państwa o nieistotnym poziomie ryzyka, a więc najbezpieczniejsze na świecie, uznano tylko siedem krajów. Wszystkie leżą w Europie. To Norwegia, Finlandia, Islandia, Dania, Luksemburg, Szwajcaria i Słowenia.
Bezpieczeństwo pracowników i podróżnych. Jak na tle innych krajów wypada Polska?
Specjaliści z International SOS ocenili poziom zagrożenia w Polsce jako niski, podobnie jak w większości innych krajów Europy, w USA, Kanadzie, Chinach, Australii, Azji Południowo-Wschodniej i większej części Ameryki Południowej.
Analitycy uznali, że poziom przestępczości w Polsce nie jest wysoki, a niepokoje społeczne o dowolnym podłożu zdarzają się bardzo rzadko. Służby porządkowe działają dość sprawnie, infrastruktura jest rozbudowana i na niezłym poziomie. Poważne zakłócenia komunikacyjne zdarzają się rzadko.
Jeśli chodzi o poziom zagrożenia medycznego w Polsce, został oceniony jako niski. Analitycy z International SOS uznali, że na terenie całej Polski dostępne są stojące na wysokim poziomie usługi medyczne i wszystkie potrzebne lekarstwa.
Jeśli chodzi o restrykcje COVID-19 dla podróżnych i pracowników w Polsce, uznano je za średnio uciążliwe. Wprowadzone obostrzenia stwarzają jednak stałe utrudnienia dla pracowników i pracodawców. Ogólny wpływ pandemii na działanie firm uznano mimo wszystko za niski.
Interaktywną mapę poziomu bezpieczeństwa na świecie możecie obejrzeć TUTAJ.
Źródło: travelriskmap.com
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?