Podróże w roku 2022. Powstała interaktywna mapa poziomu bezpieczeństwa na świecie. Wśród kryteriów COVID-19 i przestępczość

Emil Hoff
Emil Hoff
Analitycy wskazali, w których krajach poziom ryzyka związany z bezpieczeństwem, przestępczością i pandemią jest najwyższy, a w których najniższy. Jak na tle innych krajów wypada Polska?
Analitycy wskazali, w których krajach poziom ryzyka związany z bezpieczeństwem, przestępczością i pandemią jest najwyższy, a w których najniższy. Jak na tle innych krajów wypada Polska? Photo by Martin Sanchez on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Trudno przewidzieć, jak w praktyce będą wyglądały podróże i turystyka w 2022 r. Czy wariant omikron koronawirusa wreszcie ustąpi? Czy kraje, które pozamykały granice dla podróżnych, wreszcie się otworzą i zaczną przyjmować gości? Możemy zgadywać, niektóre rzeczy jednak da się ocenić z naukowa dokładnością. Analitycy z International SOS ocenili ryzyko i sporządzili mapę poziomu bezpieczeństwa na świecie. Które kraje wydają się najbezpieczniejsze dla podróżnych w 2022 r., a które są najbardziej niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie, nim wybierzecie się na zagraniczny wyjazd, urlop czy wakacje.

Firma International SOS działa od 1985 r. Zajmuje się oceną ryzyka na wielu poziomach w poszczególnych krajach. Zebrane przez specjalistów z International SOS dane i zestawienia pomagają potem dużym międzynarodowym firmom w podejmowaniu decyzji o otwarciu lub zamknięciu działalności w danym państwie czy regionie.

Podróże w 2022 r. Analitycy ocenili poziom bezpieczeństwa we wszystkich państwach

W grudniu 2021 ukazał się nowy raport globalnego bezpieczeństwa International SOS. Stale aktualizowana interaktywna mapa ukazuje poziom bezpieczeństwa dla pracowników w poszczególnych krajach na całym świecie, oszacowany w oparciu o kilka kryteriów.

Określając poziom bezpieczeństwa, analitycy z International SOS brali pod uwagę m.in.

  • polityczną stabilność państwa,
  • natężenie społecznych niepokojów,
  • wpływ pandemii koronawirusa na życie gospodarcze i społeczne
  • oraz poziom zwykłej i drobnej przestępczości.
  • Pod uwagę brany był także stan infrastruktury państwa,
  • jego podatność na klęski żywiołowe
  • i efektywność mechanizmów bezpieczeństwa.

Interaktywna mapa pozwala lepiej zaplanować podróż w 2022 r.

Mapa sporządzona przez International SOS składa się z kilku warstw. Oprócz bezpieczeństwa, ukazuje także poziom restrykcji COVID-19 dla podróżnych przybywających do danego kraju, wpływ tych restrykcji na prowadzenie biznesu oraz ocenę poziomu i wydajności opieki medycznej nad pracownikami w dobie pandemii.

Mapa w czytelny sposób prezentuje więc ogólny poziom przystępności danego kraju dla przyjezdnych, zarówno turystów, jak i pracowników na workation czy ekspatów. Warto przyjrzeć się jaj, zanim podejmiemy decyzję o kolejnym zagranicznym wyjeździe.

Turystyka w 2022 r. Które kraje uznano za najniebezpieczniejsze?

Do najbardziej niebezpiecznych dla pracowników krajów na świecie w końcu 2021 r. analitycy z International SOS zaliczyli m.in.

  • Afganistan,
  • Syrię,
  • Libię,
  • Mali,
  • Republikę Środkowoafrykańską,
  • Sudan Południowy,
  • Somalię
  • i Jemen

W Europie za szczególnie niebezpieczne uznano tylko obszary samozwańczych Republik Ludowych - Donieckiej i Ługańskiej – na części terytorium Ukrainy.

Podróżowanie w 2022 r. Najbezpieczniej jest w Europie

Za państwa o nieistotnym poziomie ryzyka, a więc najbezpieczniejsze na świecie, uznano tylko siedem krajów. Wszystkie leżą w Europie. To Norwegia, Finlandia, Islandia, Dania, Luksemburg, Szwajcaria i Słowenia.

Bezpieczeństwo pracowników i podróżnych. Jak na tle innych krajów wypada Polska?

Specjaliści z International SOS ocenili poziom zagrożenia w Polsce jako niski, podobnie jak w większości innych krajów Europy, w USA, Kanadzie, Chinach, Australii, Azji Południowo-Wschodniej i większej części Ameryki Południowej.

Analitycy uznali, że poziom przestępczości w Polsce nie jest wysoki, a niepokoje społeczne o dowolnym podłożu zdarzają się bardzo rzadko. Służby porządkowe działają dość sprawnie, infrastruktura jest rozbudowana i na niezłym poziomie. Poważne zakłócenia komunikacyjne zdarzają się rzadko.

Jeśli chodzi o poziom zagrożenia medycznego w Polsce, został oceniony jako niski. Analitycy z International SOS uznali, że na terenie całej Polski dostępne są stojące na wysokim poziomie usługi medyczne i wszystkie potrzebne lekarstwa.

Jeśli chodzi o restrykcje COVID-19 dla podróżnych i pracowników w Polsce, uznano je za średnio uciążliwe. Wprowadzone obostrzenia stwarzają jednak stałe utrudnienia dla pracowników i pracodawców. Ogólny wpływ pandemii na działanie firm uznano mimo wszystko za niski.

Interaktywną mapę poziomu bezpieczeństwa na świecie możecie obejrzeć TUTAJ.

Źródło: travelriskmap.com

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie