Podróże w roku 2022. Powstała interaktywna mapa poziomu bezpieczeństwa na świecie. Wśród kryteriów COVID-19 i przestępczość

Emil Hoff
Emil Hoff
Analitycy wskazali, w których krajach poziom ryzyka związany z bezpieczeństwem, przestępczością i pandemią jest najwyższy, a w których najniższy. Jak na tle innych krajów wypada Polska?
Analitycy wskazali, w których krajach poziom ryzyka związany z bezpieczeństwem, przestępczością i pandemią jest najwyższy, a w których najniższy. Jak na tle innych krajów wypada Polska? Photo by Martin Sanchez on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Trudno przewidzieć, jak w praktyce będą wyglądały podróże i turystyka w 2022 r. Czy wariant omikron koronawirusa wreszcie ustąpi? Czy kraje, które pozamykały granice dla podróżnych, wreszcie się otworzą i zaczną przyjmować gości? Możemy zgadywać, niektóre rzeczy jednak da się ocenić z naukowa dokładnością. Analitycy z International SOS ocenili ryzyko i sporządzili mapę poziomu bezpieczeństwa na świecie. Które kraje wydają się najbezpieczniejsze dla podróżnych w 2022 r., a które są najbardziej niebezpieczne? Lepiej sprawdźcie, nim wybierzecie się na zagraniczny wyjazd, urlop czy wakacje.

Firma International SOS działa od 1985 r. Zajmuje się oceną ryzyka na wielu poziomach w poszczególnych krajach. Zebrane przez specjalistów z International SOS dane i zestawienia pomagają potem dużym międzynarodowym firmom w podejmowaniu decyzji o otwarciu lub zamknięciu działalności w danym państwie czy regionie.

Podróże w 2022 r. Analitycy ocenili poziom bezpieczeństwa we wszystkich państwach

W grudniu 2021 ukazał się nowy raport globalnego bezpieczeństwa International SOS. Stale aktualizowana interaktywna mapa ukazuje poziom bezpieczeństwa dla pracowników w poszczególnych krajach na całym świecie, oszacowany w oparciu o kilka kryteriów.

Określając poziom bezpieczeństwa, analitycy z International SOS brali pod uwagę m.in.

 • polityczną stabilność państwa,
 • natężenie społecznych niepokojów,
 • wpływ pandemii koronawirusa na życie gospodarcze i społeczne
 • oraz poziom zwykłej i drobnej przestępczości.
 • Pod uwagę brany był także stan infrastruktury państwa,
 • jego podatność na klęski żywiołowe
 • i efektywność mechanizmów bezpieczeństwa.

Interaktywna mapa pozwala lepiej zaplanować podróż w 2022 r.

Mapa sporządzona przez International SOS składa się z kilku warstw. Oprócz bezpieczeństwa, ukazuje także poziom restrykcji COVID-19 dla podróżnych przybywających do danego kraju, wpływ tych restrykcji na prowadzenie biznesu oraz ocenę poziomu i wydajności opieki medycznej nad pracownikami w dobie pandemii.

Mapa w czytelny sposób prezentuje więc ogólny poziom przystępności danego kraju dla przyjezdnych, zarówno turystów, jak i pracowników na workation czy ekspatów. Warto przyjrzeć się jaj, zanim podejmiemy decyzję o kolejnym zagranicznym wyjeździe.

Turystyka w 2022 r. Które kraje uznano za najniebezpieczniejsze?

Do najbardziej niebezpiecznych dla pracowników krajów na świecie w końcu 2021 r. analitycy z International SOS zaliczyli m.in.

 • Afganistan,
 • Syrię,
 • Libię,
 • Mali,
 • Republikę Środkowoafrykańską,
 • Sudan Południowy,
 • Somalię
 • i Jemen

W Europie za szczególnie niebezpieczne uznano tylko obszary samozwańczych Republik Ludowych - Donieckiej i Ługańskiej – na części terytorium Ukrainy.

Podróżowanie w 2022 r. Najbezpieczniej jest w Europie

Za państwa o nieistotnym poziomie ryzyka, a więc najbezpieczniejsze na świecie, uznano tylko siedem krajów. Wszystkie leżą w Europie. To Norwegia, Finlandia, Islandia, Dania, Luksemburg, Szwajcaria i Słowenia.

Bezpieczeństwo pracowników i podróżnych. Jak na tle innych krajów wypada Polska?

Specjaliści z International SOS ocenili poziom zagrożenia w Polsce jako niski, podobnie jak w większości innych krajów Europy, w USA, Kanadzie, Chinach, Australii, Azji Południowo-Wschodniej i większej części Ameryki Południowej.

Analitycy uznali, że poziom przestępczości w Polsce nie jest wysoki, a niepokoje społeczne o dowolnym podłożu zdarzają się bardzo rzadko. Służby porządkowe działają dość sprawnie, infrastruktura jest rozbudowana i na niezłym poziomie. Poważne zakłócenia komunikacyjne zdarzają się rzadko.

Jeśli chodzi o poziom zagrożenia medycznego w Polsce, został oceniony jako niski. Analitycy z International SOS uznali, że na terenie całej Polski dostępne są stojące na wysokim poziomie usługi medyczne i wszystkie potrzebne lekarstwa.

Jeśli chodzi o restrykcje COVID-19 dla podróżnych i pracowników w Polsce, uznano je za średnio uciążliwe. Wprowadzone obostrzenia stwarzają jednak stałe utrudnienia dla pracowników i pracodawców. Ogólny wpływ pandemii na działanie firm uznano mimo wszystko za niski.

Interaktywną mapę poziomu bezpieczeństwa na świecie możecie obejrzeć TUTAJ.

Źródło: travelriskmap.com

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży