Spis treści
Zamki w Polsce, które czekają na odkrycie
Zastanawiacie się, gdzie pojechać na kolejną wycieczkę? Polecamy przyjrzeć się mało popularnym zamkom w Polsce. Każdy z nich posiada fascynującą historię, z każdym wiążą się jakieś tajemnicze legendy.
Na terenie Polski znajdują się obecnie 402 zamki – według wyliczeń Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Każdy słyszał o takich budowlach jak Zamek Krzyżacki w Malborku czy Zamek Czocha. Jednak mało kto wie, gdzie znajdziemy Zamek Czchowie, albo jak dostać się na Zamek Księcia Henryka w Sosnówce.
Czytaj też: Gołuchów bez tajemnic: Praktyczny przewodnik po zamkowych atrakcjach
Postanowiliśmy przyjrzeć się takim zamkom, które nie są jeszcze najpopularniejszym kierunkiem krajoznawczych wypraw. Oto lista 5 mniej znanych zamków w Polsce, które są warte odwiedzenia:
- Zamek w Pęzinie,
- Zamek Gryf,
- Zamek w Toszku,
- Zamek w Czchowie,
- Zamek Księcia Henryka.
Zobacz 5 mało popularnych zamków, które czekają na odkrycie: Zamki w Polsce pełne niespodzianek i tajemnic.
5 mało znanych zamków w Polsce z fascynującą historią
Wybrać zaledwie 5 wartych odwiedzenia zamków to duże wyzwanie. W naszym zestawieniu znalazły się zamki z województw takich jak śląskie, pomorskie, małopolskie, świętokrzyskie czy dolnośląskie. Wybrane zamki nie są jeszcze popularnym celem wielu wycieczek. Wybierając się na zwiedzanie tych zamków, warto sprawdzić, czy można wejść do środka, czy pozostaje jedynie podziwianie budowli z zewnątrz.
Informacje dotyczące położenia zamków, możliwości zwiedzania i cen biletów wstępu znajdują się pod zdjęciami w galerii:
Zamek w Pęzinie został wzniesiony przez zakon joannitów na przełomie XIV i XV wieku. Wybudowany został na sztucznym wzniesieniu, wzorowany był na zamkach w Łagowie i Swobnicy. Położony jest we wsi Pęzino leżącej ok. 14 km od Stargardu. Obecnie w jego wnętrzach organizowane są wesela, konferencje oraz imprezy okolicznościowe. Możliwe jest zorganizowanie zwiedzania wnętrz dla grup szkolnych. Należy jednak pamiętać o rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zamek Gryf to obecnie ruiny średniowiecznej warowni, zlokalizowane we wsi Proszówka. Wzniesiony został na wzgórzu nad drogą pomiędzy Gryfowem Śląskim a Mirskiem. Zamek został wybudowany w XIII wieku przez księcia głogowskiego Konrada. Zabudowania zamkowe powstały w miejscu dawnego grodu Bobrzan. Zamek składał się z trzech elementów: zamku górnego, zamku średniego i zamku dolnego. Do naszych czasów zachowały się mury zamku górnego oraz fragmenty bramy i wieży wjazdowej na dolnym przedzamczu. Zamek pozostaje w rękach prywatnego właściciela. Ze względu na trwające prace konserwacyjne obecnie nie jest on dostępny do zwiedzania.
Zamek w Toszku historia budowli obronnych w Toszku prawdopodobnie zaczęła się około X wieku. Pierwsze udokumentowane wzmianki o zamku pochodzą dopiero z XIII wieku. Zamek w Toszku popadł w ruinę po pożarze w 1811 roku. W 1840 roku ruina została kupiona przez rodzinę Guradze – właścicielami zamku byli do roku 1945. W latach 1958–1963 częściowo odbudowano zamek. Dziś pełni funkcję Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.
Zamek w Czchowie to ruiny zamku królewskiego z XIII – XIV wieku. Zamek położony jest w mieście Czchów na wzgórzu Baszta. Zamek w Czchowie powstał po to, aby można było kontrolować szlak handlowy wzdłuż Dunajca, mieściła się w nim również komora celna dla towarów transportowanych z Węgier. Zamek został opuszczony w połowie XVII wieku. Obecnie zachowała się jedynie częściowo zniszczona wieża i fundamenty murów.
Zamek Księcia Henryka – to wybudowany w 1806 roku zamek myśliwski. Zlokalizowany jest w Karkonoszach niedaleko miejscowości Sosnówka. Zamek z wieżą widokową wzniesiony na szczycie góry Grodna najprawdopodobniej powstał w wyniku zazdrości. Henryk von Reuss budowniczy i właściciel Zamku Księcia Henryka zazdrościł rodowi Schaffgotshów Zamku Chojnik i postanowił wybudować sobie własną warownię. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Jest udostępniony do zwiedzania, a dochód z biletów jest przeznaczany na jego utrzymanie i renowację.
Zapraszamy do galerii, w której znajdziecie zdjęcia mało znanych polskich zamków wraz z adresami, mapami i cenami biletów.
Zobacz też: Poznaj najpiękniejsze zamki Zachodniopomorskiego. Odkryj ich niezwykłe bogactwo historii i architektury
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?