IPT - pasek artykułowy

Praca zdalna w ciepłym kraju na jesień 2022. Aktualny ranking miast przyjaznych pracownikom zdalnym. Gdzie koszty życia są najniższe?

Emil Hoff
Emil Hoff
Praca zdalna nikogo już nie dziwi i ceni ją sobie coraz więcej osób. W dodatku praca poza biurem pozwala łączyć obowiązki z podróżowaniem w ramach tzw. workation. Które ciepłe i słoneczne miejsca na świecie warto odwiedzić w ramach wyjazdu do pracy zdalnej jesienią i zimą 2022? Gdzie koszty życia są najmniejsze? Które miasta polecają internauci - cyfrowi nomadzi? Zapoznajcie się z aktualnymi rankingami najlepszych i najtańszych miasto do pracy zdalnej. Na zdjęciu: Bali, Indonezja.
Praca zdalna nikogo już nie dziwi i ceni ją sobie coraz więcej osób. W dodatku praca poza biurem pozwala łączyć obowiązki z podróżowaniem w ramach tzw. workation. Które ciepłe i słoneczne miejsca na świecie warto odwiedzić w ramach wyjazdu do pracy zdalnej jesienią i zimą 2022? Gdzie koszty życia są najmniejsze? Które miasta polecają internauci - cyfrowi nomadzi? Zapoznajcie się z aktualnymi rankingami najlepszych i najtańszych miasto do pracy zdalnej. Na zdjęciu: Bali, Indonezja. R.M. Nunes, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Praca zdalna daje dużo swobody – np. możliwość decydowania o miejscu, z którego ją wykonujemy. Dlatego nie dziwi rosnąca popularność workation – łączenia pracy zdalnej z wypoczynkiem w innym, często egzotycznym kraju. Jeśli jesienna aura Wam nie odpowiada, możecie stać się cyfrowymi nomadami i zorganizować sobie pobyt w kraju, gdzie nadal króluje słońce i można kąpać się w ciepłym morzu. Gdzie wyjechać do pracy zdalnej na jesień czy zimę 2022, by nie zbankrutować? Które ciepłe kraje oferują najtańsze pobyty? Podpowiadamy i prezentujemy orientacyjne ceny.

Spis treści

Praca zdalna ma swoje plusy. Rośnie popularność workation

Praca zdalna to codzienna rzeczywistość szybko rosnącej liczby pracowników wielu branż na całym świecie. Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do przejścia na pracę zdalną, jednak szczęściem w nieszczęściu często okazywała się wygoda i oszczędność, związana właśnie z wykonywaniem swoich obowiązków z domu.

Praca zdalna pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dojeździe do biura, zapewnia też elastyczność, bo pracownik często może sam wybrać miejsce, z którego pracuje. Pracodawca też oszczędza, bo nie musi wynajmować pomieszczeń biurowych i opłacać mediów oraz cateringu.

Model pracy zdalnej, częściowo wymuszony przez COVID-19, przyjął się na tyle dobrze, że dziś niejedno biuro podróży szykuje oferty specjalnie dla pracowników zdalnych – długie, wielotygodniowe lub wielomiesięczne wyjazdy na tzw. workation, czyli pracowakacje.

Workation: na czym polegają pracowakacje?

Na czym polega workation? To łączenie pracy zdalnej (work) z turystyką i wypoczynkiem (vacation) – zwiedzaniem nowych miejsc po wykonaniu codziennych obowiązków. Skoro można wykonywać pracę zdalnie, z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, to czemu nie pracować np. na egzotycznej wyspie lub w pięknym zabytkowym miasteczku na południu Europy?

Pomysł pracy w podróży to nie tylko sposób na urozmaicenie codziennej rutyny i zmianę środowiska – to dla wielu osób styl życia. Dziś cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads), czyli osoby, które pracują zdalnie, często jako freelancerzy, chętnie zmieniając miejsce pobytu i zwiedzając w ten sposób świat, nie dziwią już niemal nikogo.

Lizbona zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych na świecie miejsc do pracy zdalnej. Klimat jest tu przyjemny, niestety koszty utrzymania mogą
Lizbona zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych na świecie miejsc do pracy zdalnej. Klimat jest tu przyjemny, niestety koszty utrzymania mogą odstraszać, choć są sposoby na to, by je zmniejszyć. Sean3810, iStock / Getty Images Plus

Czytaj też: Barcelona 2022/2023: atrakcje, zabytki i ceny w stolicy Katalonii. Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Camp Nou i innych miejsc?

Praca zdalna: sposób na ucieczkę przed jesienną pluchą

Praca zdalna daje wiele możliwości zmiany miejsca pobytu. Workation pozwala łączyć pracę z wakacjami. Nic dziwnego, że trend organizowania długich wyjazdów do pracy zdalnej poza Polską nasila się w naszym kraju jesienią i zimą, kiedy pogoda przestaje zachęcać do wycieczek, zwiedzania czy wypoczynku na świeżym powietrzu.

Czy marzyliście kiedyś, wpatrując się w jesienny deszcz za oknem, by przenieść się gdzieś, gdzie jest ciepło i słonecznie, roślinność rozwija się bujnie, fale morza kładą się na nagrzany piasek i wystarczy wstać sprzed komputera, by poczuć się jak na wakacjach?

Te marzenia to obecnie całkiem realna rzeczywistość. By je spełnić, trzeba stać się – przynajmniej na jakiś czas – cyfrowym nomadą. Jak to zrobić, ile to kosztuje i które miejsca na świecie nadają się najlepiej na jesienne wyjazdy z Polski?

Czy praca zdalna w ciepłym kraju musi być droga?

Praca zdalna i workation nie byłyby tak popularne, gdyby kosztowały fortunę. Cały fenomen ruchu cyfrowych nomadów, pracujących praktycznie w ciągłej podróży, opiera się na tym, że odpowiednio zorganizowany wyjazd może być stosunkowo tani.

Jeśli zarabiamy zdalnie w mocnej walucie i wybierzemy się na workation do kraju, w którym życie jest tańsze, może się okazać, że nie tylko nie wydamy fortuny, ale jeszcze zaoszczędzimy.

Nie należy jednak liczyć na cuda. Przy obecnym poziomie inflacji i słabości złotówki należy raczej założyć, że praca zdalna w ciepłym kraju jesienią 2022 będzie okazją do zwiedzenia nowego miejsca, a nie oszczędzenia pieniędzy, a koszty życia i pracy za granicą będą zbliżone do tych w Polsce niż kusząco niskie.

Wyliczenia konkretnych kosztów życia w popularnych wśród cyfrowych nomadów miastach podajemy poniżej.

Indie oferują pracownikom zdalnym wiele miast, ocenianych dość wysoko. Koszty życia mogą wynieść nawet tylko nieco ponad 2500 zł miesięcznie (z możliwością
Indie oferują pracownikom zdalnym wiele miast, ocenianych dość wysoko. Koszty życia mogą wynieść nawet tylko nieco ponad 2500 zł miesięcznie (z możliwością obniżenia). yury0taranik, 123RF.com

Jak wybrać kraj na wyjazd do pracy zdalnej na jesień 2022?

Na pytanie, które kraj jest najlepszy do pracy zdalnej, cyfrowi nomadzi mają wiele odpowiedzi.

Wybór zależy od szeregu czynników, nie tylko niskich kosztów życia i odpowiedniego klimatu. Praca zdalna wymaga np. dobrego łącza internetowego (czasem też specjalnej przestrzeni coworkingowej); większość cyfrowych nomadów szuka też miejsc z dobrą infrastrukturą, niskimi czynszami, i ofertą atrakcji turystycznych, dostępnych po godzinach pracy. Nie bez znaczenia jest także to, jak trudno (lub łatwo) załatwia się formalności wjazdowe i jak działa lokalna biurokracja.

Na szczęście pracownicy zdalni nie muszą samodzielnie polować na okazje, jak tanie wakacje all inclusive, specjalne oferty na workation czy oryginalny pomysł mieszkańców miasteczka Ollolai na Sardynii, by wynajmować turystom domy za 1 euro miesięcznie. Nie trzeba zdawać się na uśmiech losu – cyfrowi nomadzi z całego świata przygotowali dużą bazę danych o najlepszych miejscach na wyjazdy do pracy zdalnej na całym świecie. To przydatna wyszukiwarka Nomadlist.com.

Nomadlist.com pozwala wyszukać kraje, w których panuje interesujący nas klimat i pogoda o aktualnej porze roku, w dowolnym zakątku globu. Kraje i konkretne miasta możemy przeszukać według ogólnej punktacji użytkowników portalu albo innych kryteriów, w tym np.:

 • kosztów życia,
 • jakości życia,
 • ogólnego poziomu bezpieczeństwa,
 • szybkości Internetu,
 • jakości rozrywek i atrakcji

Które miejsca według międzynarodowej społeczności cyfrowych nomadów nadają się najlepiej na jesienny wyjazd z Polski do pracy zdalnej?

Plaża nad zatoką Arugam na Sri Lance. Sri Lanka przyciąga pracowników zdalnych niskimi kosztami utrzymania, nawet ok. 2700 zł miesięcznie.
Plaża nad zatoką Arugam na Sri Lance. Sri Lanka przyciąga pracowników zdalnych niskimi kosztami utrzymania, nawet ok. 2700 zł miesięcznie. Photo by Etienne Boulanger on Unsplash

Czytaj też: Rzym na weekend. Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Rzymu jesienią 2022? Loty, noclegi, wyżywienie, atrakcje – praktyczny przewodnik cenowy

Idealne miejsca do pracy zdalnej na jesień 2022? Nomadlist zlicza punkty i koszty życia

Użytkownicy Nomadlist.com punktują miasta według wielu kryteriów (część wymieniliśmy wyżej). Ogólna punktacja danego miejsca wyrażona jest w procentach.

Częścią składową punktacji są koszty miesięcznego utrzymania. Koszty te podane są dla pobytów krótkich (trwających ok. 3 miesiące), z noclegami w tańszych hotelach, ale jednak osobnych pokojach, blisko centrum miasta, i przy założeniu, że pracownik zdalny stołuje się tylko na mieście.

UWAGA! Wyszukiwarka Nomadlist zawyża koszty utrzymania (co widać na przykładzie Warszawy, zob. niżej), ponieważ zakłada stały pobyt w hotelu blisko centrum i stołowanie się na mieście, trochę tak jak w czasie wyjazdu na city break. Można powiedzieć, że podawane ceny to koszt pobytu z wszelkimi wygodami i maksymalnym korzystaniem z atrakcji oferowanych w danym miejscu.

Tymczasem koszty życia w danym mieście zawsze można obniżyć, np.:

 • wyszukując okazyjne oferty noclegowe poza centrum np. na Airbnb,
 • stołując się w tańszych restauracjach,
 • lub gotując samodzielnie,
 • korzystając z komunikacji miejskiej
 • i ograniczając płatne rozrywki.
 • Koszty zmniejszają się też niemal o połowę dla tzw. ekspatów, czyli pracowników pozostających w danym kraju przez całe lata, często na specjalnych wizach.

Czynniki, których nie da się zneutralizować, to obecny poziom inflacji i słabość złotówki, która wpływa na wzrost cen. Przed tymi czynnikami mogą uciec osoby, które w swojej pracy zdalnej zarabiają w innych walutach, np. euro czy dolarach.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Najlepsze miejsca do pracy zdalnej na świecie – TOP 10 według cyfrowych nomadów

Za najlepsze pod niemal każdym względem (ale niekoniecznie najtańsze) miejsca do pracy zdalnej według użytkowników portalu Nomadlist.com uchodzą obecnie:

 • Miejsce 10: Porto – 65%, 2114 USD = ok. 10 400 zł miesięcznie
 • Miejsce 9: Praga Czeska – 75%, 1517 USD = ok. 7489 zł miesięcznie
 • Miejsce 8: Madera – 75%, 2035 USD = ok. 10 000 zł miesięcznie
 • Miejsce 7: Belgrad – 75%, 1358 USD = ok. 6700 zł miesięcznie
 • Miejsce 6: Miasto Meksyk – 76%, 1549 USD = ok. 7700 zł miesięcznie
 • Miejsce 5: Warszawa – 76%, 1530 USD = ok. 7566 zł miesięcznie
 • Miejsce 4: Berlin – 77%, 3187 USD = ok. 15 800 zł miesięcznie (nomadzi narzekają na wysokie koszty życia)
 • Miejsce 3: Bangkok w Tajlandii – 80%, 1236 USD = ok. 6200 zł miesięcznie
 • Miejsce 2: Canggu, Indonezja – 85%, 1588 USD = ok. 7800 zł miesięcznie
 • Miejsce 1: Lizbona – 93%, 2548 USD = ok. 12 600 zł miesięcznie
Bangkok, stolica Tajlandii, stoi wysoko w rankingu miast idealnych do pracy zdalnej. Nie jest jednak bardzo tani, ale w Tajlandii można znaleźć też inne
Bangkok, stolica Tajlandii, stoi wysoko w rankingu miast idealnych do pracy zdalnej. Nie jest jednak bardzo tani, ale w Tajlandii można znaleźć też inne miejscowości, odpowiednie dla cyfrowych nomadów, gdzie koszty życia są niższe. Aleksandr Sokolov, iStock / Getty Images Plus

Najlepsze kraje na jesienny wyjazd do pracy zdalnej poniżej 1 tys. USD miesięcznie

Jeśli zawęzimy wyszukiwanie najlepszych krajów według punktacji Nomadlist do tych, gdzie utrzymanie kosztuje poniżej tysiąc dolarów miesięcznie, otrzymamy listę ciekawych kierunków przyjaznych pracownikom z ograniczonym budżetem.

Wówczas ranking wygląda następująco (kryterium punktacji, potem ceny):

 • Miejsce 10: Queretaro w Meksyku – 65%, 894 USD = ok. 4417 zł miesięcznie
 • Miejsce 9: Seseh na wyspie Bali – 66%, 552 USD = ok. 2700 zł miesięcznie
 • Miejsce 8: Hyderabad w Indiach – 66%, 629 USD = ok. 3100 zł miesięcznie
 • Miejsce 7: Antalia w Turcji – 67%, 897 USD = ok. 4400 zł miesięcznie
 • Miejsce 6: Seminyak na Bali – 67%, 872 USD = ok. 4300 zł miesięcznie
 • Miejsce 5: Katmandu w Nepalu – 68%, 648 USD = ok. 3200 zł miesięcznie
 • Miejsce 4: Penang w Malezji – 68%, 995 USD = ok. 4900 zł miesięcznie
 • Miejsce 3: El Gouna w Egipcie – 69% (ale słabe łącze internetowe), 998 USD = ok. 4950 zł miesięcznie
 • Miejsce 2: Bengaluru w Indiach – 71%, 719 USD = ok. 3600 zł miesięcznie
 • Miejsce 1: Chiang Mai w Tajlandii – 71%, 874 USD = ok. 4300 zł miesięcznie

Okazuje się, że na najlepszy stosunek jakości do ceny pracownicy zdalni mogą liczyć np. w Seseh na wyspie Bali czy w Hyderabadzie w Indiach.

Czytaj też: Paryż na jesień 2022. Ile kosztują 3 dni w stolicy Francji? Ceny przelotu, noclegów i wyżywienia, najważniejsze atrakcje, praktyczne porady

Ciepłe kraje Europy na jesienny wyjazd z Polski. Gdzie jest najtaniej?

Jeśli zawęzimy wyszukiwanie w Nomadlist do krajów Europy, w których obecnie jest ciepło, utrzymanie kosztuje poniżej 1 tys. dolarów miesięcznie, a potem ustawimy wyniki w kolejności od najtańszej do najdroższej miejscowości, otrzymamy listę miejsc, które obecnie są najtańsze w Europie na dłuższy pobyt dla pracowników wykonujących pracę zdalną.

Najtańsze miejsca w Europie do pracy zdalnej jesienią 2022 to:

 • Miejsce 3: Gaziantep w Turcji – 807 USD = ok. 4000 zł miesięcznie
 • Miejsce 2: Adana w Turcji - 776 USD = 3800 zł miesięcznie
 • Miejsce 1: Izmir w Turcji – 607 USD = ok. 3000 zł miesięcznie

Jak widać, europejska egzotyka wcale nie należy do bardzo tanich, ale przynajmniej daje możliwość pracy zdalnej w przyjemnym klimacie za miesięczny budżet zbliżony do wielu korporacyjnych pensji w Polsce. Trzeba też brać pod uwagę fakt, że łącza internetowe w wymienionych miejscowościach mają raczej przeciętną przepustowość, na co zwraca uwagę wielu cyfrowych nomadów.

Antalya w Turcji umożliwia dłuższe pobyty na pracę zdalną w cenach oscylujących wokół 4000 zł za miesiąc. W Turcji leżą także miasta Gaziantep, Adana
Antalya w Turcji umożliwia dłuższe pobyty na pracę zdalną w cenach oscylujących wokół 4000 zł za miesiąc. W Turcji leżą także miasta Gaziantep, Adana i Izmir, uchodzące za najtańsze w Europie na jesienną pracę zdalną. Miesiąc życia w Izmirze może kosztować ok. 3000 zł. Photo by Mishel Lazarenko on Unsplash

Tania egzotyka na świecie na jesienny wyjazd

Prawdziwie tanie kierunki do pracy zdalnej leżą poza Europą. Rekordowo tanie wśród ciepłych krajów na wyjazd do pracy zdalnej z Polski są:

 • Miejsce 3: Arugam na Sri Lance – 547 USD = 2700 zł miesięcznie
 • Miejsce 2: Nanyang w Chinach – 536 USD = 2650 zł miesięcznie
 • Miejsce 1: Kochi w Indiach – 523 USD = 2600 zł miesięcznie
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Wnioski praktyczne. Gdzie wybrać się do pracy zdalnej tej jesieni?

Ze zestawień zaprezentowanych powyżej wynika, że stosunkowo najtaniej jesienią 2022 można pracować zdalnie

 • na indonezyjskiej wyspie Bali,
 • w Indiach i
 • na Sri Lance,
 • choć także niektóre miejscowości w Turcji nie znajdują się poza zasięgiem Polek i Polaków.

W praktyce jednak, jak wspomnieliśmy, koszty pobytu w danym miejscu zawsze można obniżyć. Choć stolice Europy nieodmiennie pozostają drogimi miejscami do życia, przed cyfrowymi nomadami stoją otworem dużo tańsze miasta, a nawet stolice krajów azjatyckich.

Oczywiście na więcej mogą sobie pozwolić osoby, które zarabiają w euro lub dolarach, ale nawet stosunkowo słaba złotówka może pozwolić na pracę zdalną w egzotycznym kraju daleko od jesiennej czy zimowej pluchy.

Praca zdalna nikogo już nie dziwi i ceni ją sobie coraz więcej osób. W dodatku praca poza biurem pozwala łączyć obowiązki z podróżowaniem w ramach tzw. workation. Które ciepłe i słoneczne miejsca na świecie warto odwiedzić w ramach wyjazdu do pracy zdalnej jesienią i zimą 2022? Gdzie koszty życia są najmniejsze? Które miasta polecają internauci - cyfrowi nomadzi? Zapoznajcie się z aktualnymi rankingami najlepszych i najtańszych miasto do pracy zdalnej. Na zdjęciu: Bali, Indonezja.

Praca zdalna w ciepłym kraju na jesień 2022. Aktualny rankin...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży