IPT - pasek artykułowy

Śladami wynalazcy Ignacego Łukasiewicza

Karolina Wrońska
Sala Gazownicza w pawilonie głównym Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
Sala Gazownicza w pawilonie głównym Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza fot. zbiory muzeum
Mało kto chyba wie, że przemysł naftowy narodził się na terenach Polski. Nasz kraj był wówczas pod zaborami, ale nie przeszkodziło to polskiemu naukowcu i wynalazcy - Ignacemu Łukasiewiczowi wydestylować naftę jako pierwszemu.

Wszyscy znają naszą wybitną noblistkę Marię Skłodowską-Curie, ale mało kto wie, że inny polski naukowiec i wynalazca również zasługuje na to, by znał go cały świat! Gdyby nie on, kto wie, jak potoczyłaby się historia przemysłu i motoryzacji. Bo to właśnie Polak, Ignacy Łukasiewicz, założył pierwszą na świecie kopalnię ropy, wydestylował naftę i wymyślił lampę naftową!_

Bardzo ważnym dniem w jego życiu był 31 lipca 1853 r. To dziś oficjalna data narodzin przemysłu naftowego w Polsce. Dzięki jasnemu światłu, jakie dawała skonstruowana przez Łukasiewicza lampa naftowa, wykonano w szpitalu we Lwowie pilną i trudną operację. Wieść o nowej, dającej znacznie więcej światła, lampie szybko się rozeszła po całym świecie. Do czasu wynalezienia żarówki nic nie mogło lepiej rozświetlić ciemności. Nic więc dziwnego, że z wynalazku Polaka korzystano na całym świecie jeszcze przez wiele lat, do czasu powszechnej elektryfikacji.

W następnym roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, aby być bliżej terenów roponośnych. I właśnie w przepięknym Beskidzie Niskim poszukamy śladów tego wybitnego wynalazcy. Dziś prawie nikt już nie pamięta, że to właśnie tam w XIX w. rozwijał się przemysł naftowy, zaś na obszarze powiatu krośnieńskiego wydobywano ogromne ilości oleju skalnego.

Aby poznać lepiej naszego bohatera, należy przede wszystkim wybrać się do Bóbrki. To mała wieś niedaleko Krosna, ale to właśnie tam znajduje się nie lada atrakcja dla całej rodziny! W pewnym oddaleniu od zabudowań znajdziemy bowiem niezwykłe miejsce: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. To właśnie tutaj w XIX wieku rozpoczęła się kariera ropy naftowej. Tu narodził się przemysł, który dziś jest jednym z ważniejszych w świecie.

We wspomnianym już roku 1854, dzięki współpracy Karola Klobassy-Zrenckiego, Tytusa Trzecieskiego i Ignacego Łukasiewicza w lesie bobrzeckim rozpoczęto prace górnicze i założono kopalnię ropy naftowej. Wiele lat później powstało tu muzeum, w którym można zwiedzić zabytkowe budowle, a także zobaczyć stare maszyny i narzędzia.

Najcenniejszymi, a zarazem najbardziej niezwykłymi zabytkami są kopanki, czyli ręcznie drążone szyby: „Franek” i „Janina”. Studnie te, pomimo upływu wielu lat nadal są aktywne, a zaglądając do ich wnętrza, możemy zobaczyć wzburzone lustro ropy.

W Bóbrce poznamy metody wydobycia ropy naftowej oraz zobaczymy, poczujemy, a nawet dotkniemy prawdziwego oleju skalnego, czyli ropy naftowej.

Muzeum w Bóbrce od blisko 20 lat jest prowadzone i zarządzane przez fundację, której jednym ze współzałożycieli i fundatorem jest PKN ORLEN.

Dzięki opiece i finansowemu wsparciu fundatorów, placówka bardzo mocno się zmieniła w ciągu ostatnich lat. Wprowadzono szereg ulepszeń, a także zaktualizowano i unowocześniono wystawy.

Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą w muzeum poznać działalność pionierów przemysłu naftowego i samego Ignacego Łukasiewicza. W styczniu obchodziliśmy 140. rocznicę jego śmierci, a w marcu przypadła 200. rocznica urodzin wynalazcy. Warto dodać, że rok 2022 został uchwalony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Co ciekawe, kopalnia w Bóbrce od momentu powstania w 1854 r. aż do dziś jest czynnym przedsiębiorstwem naftowym, co czyni ją najstarszą w świecie nadal działającą kopalnią.

To właśnie dzięki zachowanej aktywności, a także dzięki ocalałym eksponatom, kopalnia w Bóbrce jest nie tylko Pomnikiem Historii, ale również kandydatem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum dba też o aspekt edukacyjny. Placówka prowadzi szeroką działalność popularyzującą historię przemysłu naftowego, rafineryjnego i gazowniczego. W tym celu są organizowane różnorakie imprezy, konferencje, sympozja, a także pikniki naukowe dla całych rodzin. Szczególnie te ostatnie cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, uczestniczą w nich tysiące osób.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, Bóbrka, ul. Kopalniana 3
bobrka.pl, facebook.com/muzeumbobrka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży