Spis treści
Sobótka – historia i zabytki miasta
Historia miasta Sobótka sięga średniowiecza, kiedy to istniała osada na drodze prowadzącej z Wrocławia na Ślężę. W 1254 roku książę Henryk III Biały wydał przywilej lokacyjny, który nadał miejscowości prawa miejskie. W XV wieku Sobótka stała się popularnym miejscem leczniczym dzięki źródłom wód mineralnych, które uznawano za korzystne dla zdrowia. Rozpoczęto wówczas rozbudowę uzdrowiska, co przyciągało wielu kuracjuszy.

Zabytki miasta Sobótka:
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – zbudowany w XIII wieku w stylu gotyckim, z elementami barokowymi. Wnętrze kościoła kryje liczne zabytki, w tym m.in. XVIII-wieczne organy.
- Baszta Strażnicza – XIV-wieczna baszta, która dawniej stanowiła część miejskich fortyfikacji. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego.
Góra Ślęża
Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Jest jednym z popularniejszych celów wycieczek turystycznych w okolicach Wrocławia. Na szczycie Ślęży miały miejsce obrzędy związane z kultem Słowian.
Zabytki na Ślęży:
- Kaplica pw. św. Anny – barokowa kaplica, wzniesiona w XVII wieku, położona na szczycie Ślęży. Kaplica stanowi ważny element sakralny regionu.
- Wieża widokowa na Ślęży – drewniana konstrukcja wzniesiona w XIX wieku, z której można podziwiać panoramę okolicznych terenów.
- Rezerwat przyrody „Skałki Sobóckie” – na stokach Ślęży znajduje się unikalny rezerwat skalny, gdzie można zobaczyć liczne formacje skalne i ciekawe ukształtowanie terenu.
- „Czarcia Skała” – imponujący monolit skalny w pobliżu Ślęży, który ma swoje miejsce w lokalnych legendach i opowieściach.
MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki
Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.
NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zobacz też: 5 najciekawszych zabytków Londynu. Odkryj tajemnice pałaców i zamków związanych z monarchią
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?