Stacje paliw PNKN Orlen. Dynamiczny i ekologiczny rozwój

Materiał informacyjny PKN Orlen
40 stacji PKN ORLEN posiadać będzie instalacje fotowoltaiczne w 2023 r.
40 stacji PKN ORLEN posiadać będzie instalacje fotowoltaiczne w 2023 r. PKN Orlen
Grupa ORLEN zarządza największą w Europie Środkowo-Wschodniej siecią stacji paliw, zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Litwie. Dbając o nieustanny rozwój oferty i udogodnień dla swoich klientów, PKN ORLEN kładzie wielki nacisk na przemianę ekologiczną. To sprawia, że jest dziś liderem w regionie, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój.

W dzisiejszym świecie coraz częściej słyszymy o zaletach zrównoważonego rozwoju. Ale co tak właściwie oznacza to pojęcie? Według Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. jest to taki rozwój, w którym „potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.

Pierwsze dyskusje wokół zrównoważonego rozwoju ograniczały się do potrzeby zmniejszania negatywnego oddziaływania gospodarek na środowisko przyrodnicze. Z biegiem lat koncepcja nabrała jednak pełniejszego zrozumienia i dziś składa się z trzech czynników: poszanowania środowiska, postępu społecznego i wzrostu gospodarczego. Obecnie koncepcja zrównoważonego rozwoju ma swoje odzwierciedlenie we wszystkich politykach rozwojowych kraju.

Grupa ORLEN zarządza największą w Europie Środkowo-Wschodniej siecią ponad 2,8 tys. stacji paliw, zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Litwie. Dla PKN ORLEN priorytetem jest umiejętne łączenie działalności biznesowej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie liczą się bowiem same sukcesy, ale też sposób ich osiągnięcia. Dlatego stacje paliw PKN ORLEN są miejscem, w którym podejmuje się działania, które przynoszą konkretne korzyści dla naszego otoczenia. Są to inicjatywy przyczyniające się do ochrony klimatu, zasobów wodnych, racjonalnego zużycia zasobów czy ochrony i odbudowy bioróżnorodności.

PKN ORLEN ma świadomość celów i wyzwań związanych z wpływem swojej działalności na zmiany klimatu. Dąży więc do nieustannego rozwoju w oparciu o innowacyjne, niskoemisyjne technologie i produkty zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Powyższy cel realizowany jest dzięki inwestycjom w najlepsze dostępne techniki środowiskowe. PKN ORLEN prowadzi także działalność biznesową z zachowaniem możliwie najwyższej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych oraz magazynowania i dystrybucji.

Nieustanny Rozwój oferty i udogodnienia dla klientów

W całej Polsce działa dziś ponad 1780 stacji paliw PKN ORLEN. Od ponad 12 lat we wszystkich punktach Stop Cafe na stacjach PKN ORLEN klienci mogą zakupić kawę z certyfikatem Fairtrade - największego globalnego systemu Sprawiedliwego Handlu. Uczestnicząc w handlu na zasadach Fairtrade, wspierany jest rozwój społeczności rolniczych z krajów globalnego Południa. W trosce o środowisko PKN ORLEN pracuje nad optymalizacją jakości opakowań oraz akcesoriów i wymianą ich na wersję biodegradowalną. To m.in. dzięki temu plastikowe słomki zostały zastąpione papierowymi, a opakowania wielomateriałowe do żywności wymieniono na jednomateriałowe. Trwa też proces wycofywania plastikowych sztućców na rzecz drewnianych, a jednorazowe, plastikowe opakowania, m.in. na sałatę czy dania obiadowe, są zastępowane opakowaniami z pulpy trzcinowej.

PKN ORLEN jako firma odpowiedzialna społecznie i przyjazna rodzinom z dziećmi angażuje się również w program Karta Dużej Rodziny. Posiadacze karty mogą skorzystać ze zniżek na stacjach w całej Polsce. Udogodnienia obejmują rabaty na zakup paliw, zniżki na produkty z oferty Stop Cafe oraz usługi myjni. Z myślą o rodzinach powstały także samodzielne pokoje rodzica lub opiekuna z dzieckiem, natomiast same przewijaki dla niemowląt są dostępne na ponad tysiącu stacjach.

PKN ORLEN traktuje priorytetowo wszystkie osoby z niepełnosprawnościami. W ostatnich latach ponad 30 tys. pracowników stacji paliw ORLEN zostało przeszkolonych z obsługi takich osób. Ponadto, blisko 1500 stacji posiada obniżony podjazd, wydzielone miejsca parkingowe i toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kieruj się na eko

W całej Polsce kierowcy mogą umyć samochód w myjni z zamkniętym obiegiem, czyli takiej, która minimalizuje zużycie wody. Na stacjach ORLEN jest aż 330 myjni automatycznych! Korzystanie z nich to oszczędność do 80% wody oraz do 40% energii elektrycznej w stosunku do myjni ręcznych. Oprócz tego, w toaletach klientów stosowane są baterie bezdotykowe, umożliwiające małe zużycie wody (0,5 l podczas chwilowego użycia) oraz czujniki ruchu i obecności pozwalające na redukcję zużycia energii.

PKN ORLEN udostępnia kierowcom pojazdów elektrycznych ogólnopolską sieć ładowania ORLEN Charge złożoną z 425 stacji, z czego 130 z nich funkcjonuje na stacjach PKN ORLEN. Stacje ORLEN Charge zasilają samochody elektryczne w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych (OZE). Klient zasila więc swoje auto elektryczne zieloną energią.

PKN ORLEN pracuje nad wymianą wszystkich opakowań plastikowych na biodegradowalne

Ta sama zielona energia pochodzi również z instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na wybranych stacjach PKN ORLEN. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie emisji 243 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery, a ekwiwalent posadzonych drzew dla pracujących instalacji to aż 7 tys. sztuk! Jednym z działań PKN ORLEN z zakresu społecznej odpowiedzialności jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na drogach. W tym celu uruchomiono siłownie zewnętrzne przy 9 stacjach paliw, głównie w MOP-ach zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych. Urządzenia są przeznaczone do rekreacyjnego treningu, co daje kierowcom możliwość zredukowania zmęczenia i poprawy koncentracji przed wyruszeniem w dalszą podróż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży