IPT - pasek artykułowy

Sycylia za grosze. Jak tanio zwiedzić wyspę w czasie urlopu, majówki czy wakacji 2024? Porównanie cen, sprytne porady i lifehacki

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Kwietniowy urlop, majówka czy wakacje na Sycylii mogą być tanie, o ile wybierzecie odpowiednią formę wypoczynku. Czy opłaca się planować wakacje all inclusive na Sycylii? A może lepiej zorganizować pobyt na własną rękę? Sprawdziliśmy i porównaliśmy ceny różnych form wypoczynku na Sycylii w kwietniu i na majówkę 2024. Wyniki naszej analizy mogą was zaskoczyć! Sprawdźcie, jak można zwiedzać Sycylię za grosze.

Spis treści

Czy tanie wakacje na Sycylii są możliwe? Porównaliśmy ceny różnych form wypoczynku

Sycylia to jeden z najbardziej unikalnych zakątków Włoch, wyróżniający się od reszty kraju swoimi tradycjami i kuchnią, zachwycający zabytkami, plażami i morzem, które wokół wyspy jest wyjątkowo ciepłe.

Piazza iX Aprile w Taorminie na Sycylii
Jak spędzić wiosenny urlop, majówkę czy wakacje 2024 na Sycylii bez wydawania fortuny? Sprawdziliśmy i porównaliśmy ceny różnych form wypoczynku: wakacji all inclusive i city breaków u stóp Etny. Co się bardziej opłaca? Sprawdźcie nasze porady, jak oszczędzić na wakacjach na Sycylii. Gary Yeowell, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Nie daj się wykorzystać! Ekspert radzi, jak nie paść ofiarą oszustwa w czasie wakacji we Włoszech

Wielu turystów marzy o wypoczynku na Sycylii, ale ceny wycieczek all inclusive nie należą do najniższych. Są jednak sposoby na to, by zwiedzić Sycylię tanio!

Sprawdziliśmy, która forma wypoczynku na Sycylii jest bardziej opłacalna:

 • Najpierw wyszukaliśmy aktualne ceny wycieczek all inclusive na Sycylię z polskimi biurami podróży w kwietniu i na majówkę 2024. Pamiętajcie, że kwiecień to na Sycylii nadal sezon niski, ale w maju ceny wypoczynku rosną szybko.
 • Następnie wyszukaliśmy cenny innych form wypoczynku na Sycylii: city breaków, czyli pobytów bez all inclusive, zarówno długich (tygodniowych), jak i krótkich (na 2 noce).
 • Na koniec porównaliśmy koszty pobytu na Sycylii, co pozwoliło nam stwierdzić, która forma wypoczynku na wyspie jest bardziej opłacalna: wakacje all inclusive czy city break bez wyżywienia.

Ciekawi was wynik naszej analizy cenowej? Mogą was nieźle zaskoczyć!

Zapraszamy do lektury. Na końcu artykułu zebraliśmy też dobre rady i sprytne lifehacki, które pozwolą wam oszczędzić pieniądze w czasie organizowania wakacji na Sycylii i zwiedzania wyspy w kwietniu i w majówkę 2024.

Przekonajcie się, jak wypocząć na Sycylii naprawdę tanio!

Port w Katanii na Sycylii, w tle wulkan Etna
Sycylia pęka w szwach od starożytnych zabytków, ale także jej współczesność jest fascynująca. Życie upływa tu u stóp aktywnego wulkanu. Na zdjęciu port w Katanii, w tle dymiąca Etna. NANCY PAUWELS, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Rzeczy, które trzeba zrobić na Sycylii. Najpiękniejsze miejsca, atrakcje turystyczne i tradycyjne potrawy lądu u podnóża Etny

Wakacje na Sycylii w kwietniu 2024. Co się bardziej opłaca: tydzień all inclusive czy city break?

Poniżej przedstawiamy zestawienie i porównanie cen różnych form wypoczynku na Sycylii w kwietniu 2024. Przekonajcie się, czy taniej wychodzi wykupienia pobytu all inclusive, czyli krótszego city breaku bez wyżywienia.

Najtańsze wakacje all inclusive na Sycylii w kwietniu 2024

 • 16-23 kwietnia, Cefalu z biurem Exim Tours, wyloty z Krakowa i Wrocławia, 3519 zł za osobę.
 • 20-28 kwietnia, Letojanni z biurem Orka Travel, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 3492 zł za osobę.
 • Najtaniej: 16-23 kwietnia, Cefalu z biurem Orka Travel, soft all inclusive, wyloty z Krakowa i Wrocławia, 3360 zł za osobę.

Najtańsze city breaki na Sycylii w kwietniu 2024

Długie city breaki:

 • 19-27 kwietnia, Letojanni z biurem Orka Travel, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic 2039 zł za osobę.
 • 23-30 kwietnia, Letojanni z biurem Exim Tours, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic 1939 zł za osobę.
 • Najtaniej: 19-27 kwietnia, Giardini Naxos z biurem Orka Travel, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic 1744 zł za osobę.

Krótkie city breaki:

 • 10-12 kwietnia, Palermo (oferta eSky), tylko śniadania, wylot z Wrocławia, 685 zł za osobę (2 noce).
 • 16-18 kwietnia, Palermo (oferta eSky), wyżywienia własne, wylot z Krakowa, 674 zł za osobę (2 noce).
 • Najtaniej: 18-21 kwietnia, Katania (oferta eSky), wyżywienie własne, wylot z Katowic, 564 zł za osobę (2 noce).

Sycylia w kwietniu: czy warto wykupić all inclusive?

Jak widać z naszego zestawienia, najtańszy krótki city break (przelot i hotel) na Sycylii w kwietniu 2024 kosztuje 564 zł za osobę i jest prawie 6 razy tańszy od najtańszej tygodniowej wycieczki all inclusive (a i to z ofertą soft all inclusive).

Czy bardziej opłaca się wykupić wakacje all inclusive na Sycylii w kwietniu 2024, czy zorganizować sobie city break?

Policzmy, ile może kosztować dzień życia w Katanii (najtańszy krótki city break). Miasto jest dość drogie. Za posiłek dla dwojga w restauracji zapłacimy ok. 250 zł, za zwykłe dane w niedrogiej restauracji ok. 50 zł. W sumie utrzymanie jednej osoby może kosztować ok. 200 zł dziennie. Do ceny krótkiego city breaku należy więc doliczyć ok. 600 zł, co daje 1164 zł za osobę. To nadal prawie 3 razy taniej niż wycieczka all inclusive do Cefalu, ale pobyt też jest znacząco krótszy.

Wykupienie krótkiego city breaku w Katanii jest więc bardziej opłacalne niż tygodniowych wakacji all inclusive w Cefalu, ale pamiętajcie, że w przypadku city breaku zamiast pieniędzy będziecie musieli zainwestować więcej czasu w zorganizowanie sobie pobytu, posiłków i ewentualnych atrakcji.

Katedra w Palermo
Palermo należy do najdroższych miast na Sycylii, zarówno pod względem cen przelotów, noclegu, wyżywienia, jak i zorganizowanych wycieczek all inclusive. e55evu, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Sycylia na majówkę 2024. Co wyjdzie taniej: wakacje all inclusive czy city break?

W maju pobyt na Sycylii staje się droższy. Na wyspie kończy się sezon zimowy, a w polskich biurach podróży obowiązuje cennik majówkowy.

Czy bardziej opłaca się wykupić wakacje all inclusive na Sycylii na majówkę 2024, czy raczej krótki city break? Przeszukaliśmy oferty w terminie długiej, 9-dniowej majówki, od 27 kwietnia do 5 maja włącznie.

Najtańsze wakacje all inclusive na Sycylii w majówkę 2024

 • 28 kwietnia – 5 maja, Letojanni z biurem Exim Tours, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 4709 zł za osobę.
 • 28 kwietnia – 5 maja, Giardini Naxos z biurem Exim Tours, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 4629 zł za osobę.
 • Najtaniej: 27 kwietnia – 5 maja, Letojanni z biurem Orka Travel, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 4244 zł za osobę.

Najtańsze city breaki na Sycylii w majówkę 2024

Długie city breaki:

 • 28 kwietnia – 5 maja, Giardini Naxos z biurem Orka Travel, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 3620 zł za osobę.
 • 27 kwietnia – 5 maja, Taormina z biurem Orka Travel, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 3220 zł za osobę.
 • Najtaniej: 28 kwietnia – 5 maja, Letojanni z biurem Exim Tours, tylko śniadania, wyloty z Warszawy, Krakowa i Katowic, 2919 zł za osobę.

Krótkie city breaki:

 • 28-30 kwietnia, Palermo (oferta eSky), wyżywienie własne, wylot z Krakowa, 1215 zł za osobę (2 noce).
 • 30 kwietnia – 2 maja, Katania (oferta eSky), wyżywienie własne, wylot z Katowic, 1149 zł za osobę (2 noce).
 • Najtaniej: 27-29 kwietnia, Katania (oferta eSky), wyżywienie własne, wylot z Katowic, 940 zł za osobę (2 noce).

Tania Sycylia na majówkę 2024 – jaką formę wypoczynku wybrać?

Także w tym przypadku do krótkiego ceny city breaku w Katanii należy doliczyć co najmniej 600 zł na wyżywienie. Otrzymujemy 1540 zł za 2 noce pobytu.

Stosunek ceny jest mniej więcej taki sam, jak w kwietniu: krótki city break na Sycylii w majówkę 2024 będzie nas kosztował prawie 3 razy mniej niż tygodniowy pobyt w formule all inclusive, ale zamiast pieniędzy będziemy musieli poświęcić więcej czasu na organizację wypoczynku samodzielnie, no i nasz wypoczynek będzie trwał krócej.

Jak tanio wypocząć na Sycylii? Najbardziej opłacalna forma urlopu w kwietniu i maju 2024

Prawdopodobnie najbardziej opłacalną opcją jest zaplanowanie zarówno kwietniowego urlopu, jak i majówki na Sycylii w formie długiego city breaku z biurem podróży, ze śniadaniami w cenie.

Różnica między najtańszym tygodniowym city breakiem a najtańszymi tygodniowymi wakacjami all inclusive w kwietniu 2024 wynosi aż ok. 1600 zł za osobę. Po doliczeniu kosztów wyżywienia w przypadku city breaku nadal można zaoszczędzić ok. 600 zł i przeznaczyć je na zwiedzanie.

W czasie majówki 2024 różnica cen pobytu w tym samym mieście – Letojanni – wynosi 1325 zł za osobę. Po doliczeniu kosztu posiłków różnica zmniejszy się do ok. 300-400 zł, które możemy przeznaczyć na ewentualne dodatkowe atrakcje.

Jak oszczędzić pieniądze w czasie wakacji na Sycylii? Kilka porad i lifehacków

Możecie też zdecydować się na zorganizowanie sobie pobytu na Sycylii całkowicie samodzielnie. To także można zrobić za rozsądne pieniądze, o ile zastosujecie się do kilku dobrych, którymi turyści i przewodnicy wycieczek chętnie dzielą się w Internecie.

Jak tanio zwiedzić Sycylię w majówkę, urlop czy wakacje 2024? Oto sposoby, które pozwolą wam oszczędzić pieniądze:

 • Ceny lotów i noclegów są wyraźnie niższe w sezonie zimowym, który trwa od listopada do kwietnia.
 • Na Sycylii są aż cztery lotniska międzynarodowe: Katania-Fintanarossa (największe), Palermo Falcone-Borsellino, Trapani Birgi oraz Pio La Torre (Comiso). Loty do Katanii są przeważnie najtańsze, a do Palermo najdroższe.
 • Jeśli chcecie dostać się na Sycylię, będąc już we Włoszech, najtańszą opcją może okazać się przejazd pociągiem. Tak, to możliwe – wagony pociągów przesatawiane są na prom i w ten sposób pokonują Cieśninę Meseńską. Podróż pociągiem z Rzymu do Palermo trwa ok. 11 godzin i kosztuje ok. 200 zł.
 • Korzystaj z sycylijskiej komunikacji publicznej, takiej jak pociągi. Jest tańsza niż taksówki czy wynajęty samochód. Na Sycylii można dostać się pociągiem w wiele ciekawych miejsc. Plan połączeń można sprawdzić online na stronach takich jak Omio, choć zawsze dobrze jest się upewnić, sprawdzając rozkład jazdy na peronie.
 • Rezerwuj noclegi poza ścisłymi centrami miast. Czasem można też znaleźć świetne pokoje blisko centrum przy klasztorach, które poza sezonem pielgrzymkowym działają trochę jak tanie hotele.
 • Jedzenie w restauracji może być drogie, ale na Sycylii tanie przysmaki można znaleźć na każdym kroku na targowiskach, bazarach i w budkach wokół popularnych atrakcji.
 • Wiele przyrodniczych atrakcji Sycylii jest dostępnych za darmo lub półdarmo, w przeciwieństwie do słynnych zabytków i parków archeologicznych. Zamiast płacić grube euro za bilety wstępu, można wybrać się na wycieczkę np. do rezerwatu przyrody dello Zingaro z pięknymi ścieżkami wzdłuż wybrzeża, do rezerwatu di Vendicari, gdzie można obserwować flamingi, albo do lasu Bosco della Ficuzza koło Corleone, gdzie dawniej lubili polować włoscy królowie.
 • Wybierz się na plażę wcześnie. Sycylijskie plaże przeważnie są wyposażone w lido, czyli rodzaj pawilonu, w którym można zjeść, ale też wypożyczyć sprzęt plażowy, jak leżak, parasol czy ręcznik. Płaci się z góry za cały dzień, więc im wcześniej zjawisz się na plaży, tym bardziej opłacalne będzie skorzystanie z oferty lido. Możesz też wziąć własny ręcznik i poręczny parasol, by zaoszczędzić na wypożyczaniu sprzętu z lido.
Plaża San Vito Lo Capo na Sycylii
Wypożyczanie sprzętu plażowego na Sycylii może być kosztowne - warto zabrać przynajmniej własny ręcznik. Płaci się za cały dzień z góry, więc im więcej czasu zamierzacie spędzić na plaży, tym bardziej opłacalne są ewentualne wydatki. Massimo Calmonte, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Źródła: Numbeo.com, wakacje.pl, eSky.pl, Lonely Planet

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Czytaj też: Sycylia i jej fascynujące tajemnice i ciekawostki. Ta wyspa to prawdziwa perła Morza Śródziemnego

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży