Spis treści
Szydłów „polskim Carcassonne”?
Dlaczego Szydłów nazywany jest „polskim Carcassonne”? Na terenie miasta, podobnie jak we Francuskiej miejscowości, mieszczą się bardzo dobrze zachowane fortyfikacje. Te rodzime pochodzą z XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki nakazał wznieść tam warowny zamek. Rzeczywiście, lokalizacje te wyglądają bardzo podobnie, choć zapewne niewielu wie, że w Polsce znajduje się taka perła.
Gdzie leży Szydłów?
To niewielkie miasto położone jest w woj. świętokrzyskim. Od Kielc dzieli je niecałe 55 kilometrów – mieszkańcy największego miasta w województwie mogą dostać się tam w około godzinę.
Szydłów – atrakcje
Mury obronne Szydłowa, choć wyjątkowe, nie są jedyną atrakcją tego miasta. Na niewielkim obszarze zlokalizowanych jest tam wiele zabytków – wszystkie warte zobaczenia. Zobacz listę miejsc, które warto zobaczyć w Szydłowie.
Mury obronne i Brama Krakowska
Wspomniane mury obronne to jedna z największych atrakcji Szydłowa. Wzniesione na rozkaz Kazimierza Wielkiego, miały strzec granic miasta. Postawiono je z wapienia i większość z nich przetrwała do obecnych czasów (cztery odcinki, ok. 700 metrów). Łącznik między światem zewnętrznym a Szydłowem stanowiły trzy bramy: Krakowska, Sandomierska i Opatowska. Dziś podziwiać można tylko tę pierwszą. Przyjezdni mogą z powodzeniem wspiąć się po murach i oglądać pobliskie krajobrazy.
Zamek w Szydłowie
Zamek zlokalizowany jest w obrębie fortyfikacji i był w czasach świetności dużą siedzibą królewską. Sam Władysław Jagiełło, wraz z żoną Jadwigą Andegaweńską, odwiedził ten obiekt aż 17 razy! Zamek był kilkukrotnie przebudowywany, a następnie zniszczony przez wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego. Po burzliwych wydarzeniach udało się go odnowić – dokonano tego na polecenie starosty Józefa Załuskiego. Niestety, dobra passa nie trwała długo – budynek został opuszczony przez jego mieszkańców. Zamek przez pewien czas pełnił nawet funkcję stajni. W XX wieku zamek zabezpieczono i zrekonstruowano mury obwodowe, a dziś w „Skarbczyku", czyli jego pozostałości, mieści się siedziba Muzeum Regionalnego w Szydłowie.
Muzeum prezentuje szydłowski zamek w kontekście europejskim. Turyści mogą tam obejrzeć aż 10 makiet zamków, realistyczne manekiny ubrane w stroje z epoki czy instalacje odwzorowujące piwnicę zamkową, czy działanie pieca hypokaustycznego. Placówkę dostosowano do współczesnych potrzeb – zamontowano tam ekrany dotykowe, które przenoszą gości do czasów świetności Szydłowa za pomocą aplikacji multimedialnych.
Synagoga w Szydłowie
Ta świątynia powstawała w latach 1534-1564 – jest więc jedną z najstarszych synagog w Polsce! W 2019 roku przeszła gruntowną rewitalizację, w związku z tym odwiedzający mogą nadal podziwiać jej piękno. Gościom mogą zobaczyć tam salę modlitw i kolekcję świeczników, ksiąg oraz innych przedmiotów wykorzystywanych podczas obrzędów. Na terenie synagogi swoją siedzibę ma Miejsko-Gminne Centrum Kultury i jeden z punktów informacji turystycznej, w którym przyjezdni mogą zaczerpnąć garść ciekawostek na temat tego miejsca.
Kościół Wszystkich Świętych
Ten niewielki kościół to najstarszy zabytek Szydłowa – jego powstanie datuje się na ok. XIV wiek. Budowla reprezentuje styl gotycki, a jego wnętrze zdobi piękna polichromia (ozdoba malarska ścian czy sufitów). Średniowieczni malarze odwzorowali tam sceny z Nowego Testamentu. Najlepiej zachowały się obrazy przedstawiające sceny pasyjne oraz „Siedem radości Maryi”.
Szydłów – zwiedzanie. Cennik 2024
Zabytki Szydłowa można zwiedzać przez cały rok, w następujących godzinach:
- od maja do września – 10:00-18:00,
- od listopada do marca – 8:00-16:00,
- w kwietniu i październiku – 9:00-17:00.
Bilety wstępu
- Bilet zbiorowy na wszystkie obiekty (normalny/ulgowy) – 35/25 zł
- Bilet rodzinny na wszystkie obiekty (2+2) – 100 zł
- Plac zamkowy (normalny/ulgowy) – 25/20 zł
- Synagoga (normalny/ulgowy) – 10/7 zł
- Kościół Wszystkich Świętych (normalny/ulgowy) – 10/7 zł
Szydłów, czyli królestwo... śliwek!
Jak się okazuje, Szydłów słynie nie tylko z pięknych zabytków, ale też upraw jednych z najsmaczniejszych owoców – śliwek. Miasto jest największym zagłębiem śliwkowym naszego kraju. Nie dziwi więc fakt, że w punktach informacji turystycznej dostępne są najróżniejsze przetwory śliwkowe, a mieszkańcy tego regionu co roku (w sierpniu) obchodzą radośnie Święto Śliwki.
Noclegi i gastronomia w Szydłowie
Noclegi
W Szydłowie i okolicach jest kilkanaście miejsc, które oferują miejsca noclegowe. Są to głównie gospodarstwa agroturystyczne, choć nie brakuje tam także hoteli i ośrodków wypoczynkowych.
Gastronomia
W Szydłowie i okolicach znajdziecie kilka lokali gastronomicznych, m.in.: Gospodę Rycerską, Królewską Restaurację i Pizzerię, Zajazd Marzenie czy Tawernę Chańcza. Są to w większości miejsca serwujące dania kuchni polskiej i, w mniejszym stopniu, włoskiej.
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna, Gmina i Miasto Szydłów
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?