Spis treści
Miszkolc i baseny ukryte w… jaskiniach!
Miskolctapolca to uzdrowiskowa część miasta Miszkolc, w której zlokalizowany jest jeden z najciekawszych kompleksów basenowych w całej Europie.
Skryte w jaskiniach baseny termalne, dzięki leczniczym właściwościom i wysokiej temperaturze wody ukoją ciało (szczególnie schorzenia reumatologiczne i mięśniowo-szkieletowe), a niezwykła sceneria z pewnością zapadnie wam w pamięć na długie lata – przemierzając groty można poczuć się jak bohater filmu czy prawdziwy odkrywca.
Kąpiel w jaskini czy pod gwiazdami? Atrakcje węgierskich term
Kompleks dzieli się na część wewnętrzną i zewnętrzną: na pierwszą składają się baseny w grotach, natomiast drugą – kąpieliska na świeżym powietrzu (należą do nich m.in. 3 baseny dla dzieci z placem zabaw czy basen w „muszli”). Jedno z pomieszczeń w jaskini jest jeszcze bardziej wyjątkowe od pozostałych – ciemne sklepienie mieni się punktami przypominającymi gwiazdy, co daje niesamowity efekt kąpieli pod rozgwieżdżonym niebem. W budynku znajdziecie również sauny fińskie, które mogą pomieścić od 10 do 30 osób.
Miskolctapolca: mapa i dojazd
Miskolctapolca znajduje się w południowej części węgierskiego miasta Miszkolc. Kompleks zlokalizowany jest niecałe 3 godziny od polsko–słowackiej granicy w Barwinku. Ile czasu zajmie tam podróż samochodem z największych miast Polski?
- Warszawa – ok. 8 godzin
- Kraków – ok. 5 godzin
- Łódź – niecałe 8 godzin
- Wrocław – ok. 7,5 godziny
- Poznań – ok. 9 godzin
- Gdańsk – ok. 10,5 godziny
- Szczecin – ok. 11 godzin
Miszkolc – baseny. Cennik biletów
Ceny obowiązujące w obiekcie są bardzo przystępne i prezentują się następująco:
- Bilet normalny (całodzienny) – ok. 80 zł
- Bilet normalny (4 godziny) – ok. 57 zł
- Bilet ulgowy (całodzienny) – ok. 60 zł
- Bilet ulgowy (4 godziny) – ok. 50 zł
- Dzieci poniżej 4 lat – wstęp wolny
- Bilet rodzinny (2+1 / każde dodatkowe dziecko) – ok. 170 zł / ok. 50 zł
- Bilet nocny (po wcześniejszej zapowiedzi) – ok. 50 zł
- Wieczorne wejście do saun (po wcześniejszej zapowiedzi) – ok. 68 zł
Najciekawsze atrakcje Miszkolca na weekend
Wyprawa w tamte rejony to dobra okazja nie tylko do kąpieli w oryginalnym otoczeniu, ale także do zwiedzenia samego Miszkolca, który jest przecież 4. pod względem wielkości miastem na Węgrzech. Zlokalizowany w sąsiedztwie Gór Bukowych, słynie z dobrze rozwiniętego przemysłu (hutnictwo, produkcja celulozy, papieru i maszyn) i wielu ciekawych atrakcji. Co warto zwiedzić w okolicach podczas weekendowej wycieczki?
- Zamek Diósgyőr – średniowieczny zamek odrestaurowany w 2014 roku. Nazywany jest także „Zamkiem Królowych”, ponieważ często dziedziczony był przez królowe właśnie. Współcześnie zabytek uważany jest za jeden z najwspanialszych w całym kraju, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić go w czasie pobytu w Miszkolcu (obecnie na zamku prowadzone są prace renowacyjne).
- Lillafüred – ten górski kurort wygląda jak wyjęty z bajki. Drogi prowadzące między wzniesieniami i bujną roślinnością zachwycają szczególnie jesienią, kiedy liście mienią się wieloma barwami, a ich odbicie można podziwiać w tafli jeziora Hámori.
- Góra Avas – wzniesienie to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w całym mieście. Zbudowana na szczycie wieża nocą mieni się kolorami. Nie brakuje tam także nieco starszych elementów: zabytkowego cmentarza, kościoła i dawnej dzwonnicy. Zbocza góry skrywają wiele piwniczek winiarskich, w których mieszczą się butelki trunku z węgierskich winogron.
- Kolejka wąskotorowa – do dzielnicy Lillafüred dojeżdża zabytkowa kolejka wąskotorowa, której budowę datuje się na koniec I wojny światowej. Długa na ponad 30 kilometrów trasa prowadzi przez tunele, dolinę potoków Szinvy i Garadny oraz urokliwy las.
- Jaskinie – jak się okazuje, jaskinie można spotkać nie tylko w termach. Okolice Miszkolca obfitują w różnorodne korytarze skalne (m.in. jaskinie Seleta, Anna czy św. Stefana) – część z nich zlokalizowana jest na terenie Parku Narodowego Gór Bukowych.
Miszkolc – noclegi w pobliżu term
Jako, że Miszkolc jest miastem o wielu walorach turystycznych, baza noclegowa jest tam całkiem dobrze rozbudowana. Ile trzeba zapłacić za dobę w różnych obiektach?
- Pokój dwuosobowy w pensjonacie – od ok. 150 zł
- Pokój dwuosobowy w hotelu 3-gwiazdkowym – od ok. 330 zł
- Pokój dwuosobowy w hotelu 4-gwiazdkowym – od 400 zł
- Całe mieszkanie (Airbnb) – od ok. 200 zł