MKTG IPT - pasek artykułowy

Termy w Miszkolcu, czyli niesamowite baseny ukryte w jaskiniach. Wyjątkowa atrakcja Węgier znajduje się niedaleko polskiej granicy

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Jeżeli pragniecie połączyć wiosenny wyjazd z regeneracją i relaksem, idealnym miejscem będzie Miszkolc na Węgrzech i tamtejsze baseny ukryte w… jaskiniach! Tę wyjątkową atrakcję znajdziecie niedaleko polskiej granicy. W artykule zamieściliśmy mapę, wskazówki dojazdowe, cennik i inne ważne informacje, które pomogą wam w zaplanowaniu wypadu marzeń.

Spis treści

Miszkolc i baseny ukryte w… jaskiniach!

Miskolctapolca to uzdrowiskowa część miasta Miszkolc, w której zlokalizowany jest jeden z najciekawszych kompleksów basenowych w całej Europie.

Kobieta siedząca nad basenem
Zobacz, jak dojechać do tej wspaniałej atrakcji niedaleko polskiej granicy. Margaryta Basarab / iStock / Getty Images Plus

Skryte w jaskiniach baseny termalne, dzięki leczniczym właściwościom i wysokiej temperaturze wody ukoją ciało (szczególnie schorzenia reumatologiczne i mięśniowo-szkieletowe), a niezwykła sceneria z pewnością zapadnie wam w pamięć na długie lata – przemierzając groty można poczuć się jak bohater filmu czy prawdziwy odkrywca.

Kąpiel w jaskini czy pod gwiazdami? Atrakcje węgierskich term

Kompleks dzieli się na część wewnętrzną i zewnętrzną: na pierwszą składają się baseny w grotach, natomiast drugą – kąpieliska na świeżym powietrzu (należą do nich m.in. 3 baseny dla dzieci z placem zabaw czy basen w „muszli”). Jedno z pomieszczeń w jaskini jest jeszcze bardziej wyjątkowe od pozostałych – ciemne sklepienie mieni się punktami przypominającymi gwiazdy, co daje niesamowity efekt kąpieli pod rozgwieżdżonym niebem. W budynku znajdziecie również sauny fińskie, które mogą pomieścić od 10 do 30 osób.

Miskolctapolca: mapa i dojazd

Miskolctapolca znajduje się w południowej części węgierskiego miasta Miszkolc. Kompleks zlokalizowany jest niecałe 3 godziny od polsko–słowackiej granicy w Barwinku. Ile czasu zajmie tam podróż samochodem z największych miast Polski?

  • Warszawa – ok. 8 godzin
  • Kraków – ok. 5 godzin
  • Łódź – niecałe 8 godzin
  • Wrocław – ok. 7,5 godziny
  • Poznań – ok. 9 godzin
  • Gdańsk – ok. 10,5 godziny
  • Szczecin – ok. 11 godzin

Miszkolc – baseny. Cennik biletów

Ceny obowiązujące w obiekcie są bardzo przystępne i prezentują się następująco:

  • Bilet normalny (całodzienny) – ok. 80 zł
  • Bilet normalny (4 godziny) – ok. 57 zł
  • Bilet ulgowy (całodzienny) – ok. 60 zł
  • Bilet ulgowy (4 godziny) – ok. 50 zł
  • Dzieci poniżej 4 lat – wstęp wolny
  • Bilet rodzinny (2+1 / każde dodatkowe dziecko) – ok. 170 zł / ok. 50 zł
  • Bilet nocny (po wcześniejszej zapowiedzi) – ok. 50 zł
  • Wieczorne wejście do saun (po wcześniejszej zapowiedzi) – ok. 68 zł

Najciekawsze atrakcje Miszkolca na weekend

Wyprawa w tamte rejony to dobra okazja nie tylko do kąpieli w oryginalnym otoczeniu, ale także do zwiedzenia samego Miszkolca, który jest przecież 4. pod względem wielkości miastem na Węgrzech. Zlokalizowany w sąsiedztwie Gór Bukowych, słynie z dobrze rozwiniętego przemysłu (hutnictwo, produkcja celulozy, papieru i maszyn) i wielu ciekawych atrakcji. Co warto zwiedzić w okolicach podczas weekendowej wycieczki?

  1. Zamek Diósgyőr – średniowieczny zamek odrestaurowany w 2014 roku. Nazywany jest także „Zamkiem Królowych”, ponieważ często dziedziczony był przez królowe właśnie. Współcześnie zabytek uważany jest za jeden z najwspanialszych w całym kraju, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić go w czasie pobytu w Miszkolcu (obecnie na zamku prowadzone są prace renowacyjne).
  2. Lillafüred – ten górski kurort wygląda jak wyjęty z bajki. Drogi prowadzące między wzniesieniami i bujną roślinnością zachwycają szczególnie jesienią, kiedy liście mienią się wieloma barwami, a ich odbicie można podziwiać w tafli jeziora Hámori.
  3. Góra Avas – wzniesienie to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w całym mieście. Zbudowana na szczycie wieża nocą mieni się kolorami. Nie brakuje tam także nieco starszych elementów: zabytkowego cmentarza, kościoła i dawnej dzwonnicy. Zbocza góry skrywają wiele piwniczek winiarskich, w których mieszczą się butelki trunku z węgierskich winogron.
  4. Kolejka wąskotorowa – do dzielnicy Lillafüred dojeżdża zabytkowa kolejka wąskotorowa, której budowę datuje się na koniec I wojny światowej. Długa na ponad 30 kilometrów trasa prowadzi przez tunele, dolinę potoków Szinvy i Garadny oraz urokliwy las.
  5. Jaskinie – jak się okazuje, jaskinie można spotkać nie tylko w termach. Okolice Miszkolca obfitują w różnorodne korytarze skalne (m.in. jaskinie Seleta, Anna czy św. Stefana) – część z nich zlokalizowana jest na terenie Parku Narodowego Gór Bukowych.

Miszkolc – noclegi w pobliżu term

Jako, że Miszkolc jest miastem o wielu walorach turystycznych, baza noclegowa jest tam całkiem dobrze rozbudowana. Ile trzeba zapłacić za dobę w różnych obiektach?

  • Pokój dwuosobowy w pensjonacie – od ok. 150 zł
  • Pokój dwuosobowy w hotelu 3-gwiazdkowym – od ok. 330 zł
  • Pokój dwuosobowy w hotelu 4-gwiazdkowym – od 400 zł
  • Całe mieszkanie (Airbnb) – od ok. 200 zł

Czytaj także: Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży