MKTG IPT - pasek artykułowy

TOP 10 największych jezior w Polsce. Które akweny mają największą powierzchnię? Znajdziesz je nie tylko na Mazurach

Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Nadchodzi pora wyjazdów nad wodę. Nie tylko Morze Bałtyckie cieszy się sporą popularnością wśród amatorów tego rodzaju wypoczynku – krajowe jeziora także przyciągają w sezonie tłumy wczasowiczów. Które z nich są największe w Polsce? Odkryj 10 akwenów, których rozmiary ciężko sobie wyobrazić.

Spis treści

Poznaj największe jezioro w Polsce

Największym jeziorem w Polsce jest jezioro Śniardwy, zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Jezioro na Mazurach
Zobacz listę największych jezior w Polsce. 123rf.com / kwasny221

Rozmiary akwenu robią ogromne wrażenie, choć w porównaniu z Morzem Kaspijskim (które też jest jeziorem – i to największym na świecie) wypadają dość blado. Trzeba jednak przyznać, że Śniardwy są jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych na Mazurach, a połączenie z innymi jeziorami:

  • Tuchlin,
  • Łuknajno,
  • Mikołajskim,
  • Roś,
  • Białoławki
  • oraz Tyrkło,

sprawia, że miejsce to cenią szczególnie żeglarze.

Jaka jest powierzchnia jeziora Śniardwy?

Jezioro Śniardwy zajmuje powierzchnię 113,4 kilometrów kwadratowych (Morze Kaspijskie – ponad 371 tys. kilometrów kwadratowych).

W najszerszym punkcie mazurski zbiornik rozciąga się aż na ponad 13 kilometrów, a jego długość to ok. 22 kilometry. Chociaż Śniardwy są dość płytkim jeziorem (śr. głębokość – 5,8 m), podczas wypoczynku nad wodą warto zachować zdrowy rozsądek – w najgłębszym punkcie odległość między dnem a taflą jeziora wynosi ponad 23 metry.

Z uwagi na brak wyznaczonych kąpielisk, odradzamy decydowanie się na tego typu aktywności – na Mazurach jest mnóstwo bezpiecznych miejsc, w których można się kąpać.

Zobacz: Najlepsze kąpieliska na Mazurach. Gdzie wypocząć nad wodą nie wyjeżdżając nad morze? Oto miejsca, które zachwycą każdego

Jakie są największe jeziora w Polsce? TOP 10 największych jezior w kraju

Wiemy już, że największe jezioro w Polsce to Śniardwy. Które akweny w kraju także mogą pochwalić się rekordową powierzchnią? Wielkość jezior została przedstawiona w kilometrach kwadratowych, według danych IRŚ–PIB (Instytut Rybactwa Śródlądowego – Państwowy Instytut Badawczy).

  1. Śniardwy (woj. warmińsko-mazurskie) – powierzchnia: 113,4
  2. Mamry (woj. warmińsko-mazurskie) – powierzchnia: 102,8
  3. Łebsko (woj. pomorskie) – powierzchnia: 71,4
  4. Dąbie (woj. zachodniopomorskie) – powierzchnia: 35,2
  5. Miedwie (woj. zachodniopomorskie) – powierzchnia: 54,08 (inne źródło, brak danych IRŚ)
  6. Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie) – powierzchnia: 32,1
  7. Niegocin (woj. warmińsko-mazurskie) – powierzchnia: 26
  8. Gardno (woj. pomorskie) – powierzchnia: 24,6
  9. Jamno (woj. zachodniopomorskie) – powierzchnia: 22,3
  10. Gopło (woj. kujawsko-pomorskie / woj. wielkopolskie) – powierzchnia: 21,5

Najmniejsze jezioro w Polsce? Wcale nie Bukowo!

Jak podaje Biuro Rekordów, według danych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie najmniejszym jeziorem w Polsce wcale nie jest Bukowo w woj. zachodniopomorskim. Akwen o powierzchni 15,3 hektarów (0,15 km kw.) przez wielu nazywany jest mylnie najmniejszym w kraju.

W rzeczywistości tytuł ten należy do jeziora, któremu nie została nawet nadana nazwa. Zbiornik znajduje się w miejscowości Grabowiec (woj. wielkopolskie) i zajmuje obszar zaledwie 85,26 metrów kwadratowych.

Na podstawie Mapy Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:10 000 wskazano, że najmniejszym jeziorem ujętym w warstwie jezior wyróżnionych jest nienazwany akwen o powierzchni 85,26 m2. Rekordzistę można znaleźć w okolicy wsi Grabowiec, w gminie Tuliszków, w powiecie tureckim, w województwie wielkopolskim – czytamy.

Czytaj także: „Naj” jeziora w Polsce, czyli akweny, które są krajowymi rekordzistami. Zobacz, gdzie znajduje się najczystsze jezioro w Polsce i nie tylko

Źródła: Biuro Rekordów, mazury24.eu

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj StronaPodrozy.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży