Turcja ma nową, rekordową atrakcję. Prezydent Erdogan uroczyście otworzył najdłuższy most wiszący na świecie

Emil Hoff
Emil Hoff
W Turcji uroczyście otwarto najdłuższy most wiszący na świecie. Ma ponad 2,6 km długości.
W Turcji uroczyście otwarto najdłuższy most wiszący na świecie. Ma ponad 2,6 km długości. ibrahim Kıroğlu, iStock / Getty Images Plus
Turcja jest piękna i gościnna, o czym przekonali się niezliczeni turyści z Polski, którzy od lat wybierają ten kraj jako miejsce do spędzenia wakacji i urlopów. Teraz Turcja zyskała nową, dość nietypową, za to unikalną atrakcję. Brzegi Dardanele po raz pierwszy w dziejach spiął wiszący most, i to od razu rekordowy: najdłuższy na świecie. Konstrukcja mostu Canakkale 1915 robi wielkie wrażenie.

Spis treści

Turcja przerzuciła most między dwoma kontynentami

W piątek 18 marca 2022 w Turcji uroczyście otwarto najdłuższy na świecie wiszący most. Konstrukcja przerzucona nad cieśniną Dardanele, ciągnącą się między morzami Egejskim i Marmara, spina dwa kontynenty: Europę i Azję. To pierwsze stałe połączenie między brzegami Dardanele.

Most Canakkale 1915 wisi na wysokości 318 m i ma ponad 4,6 km długości. Jest tym samym o prawie 30 metrów dłuższy od poprzedniego króla wiszących mostów, Akashi Kaikyo w japońskim mieście Kobe.

Nowy turecki most łączy Sutluce pod Gallipoli (Europa) i Lapseki (Azja) i skraca przeprawę przez Dardanele z 30 do 6 minut. Wcześniej tę drogę trzeba było pokonywać promem, teraz ludzie i towary mogą śmigać po nowym moście, oferującym po trzy pasy w każdą stronę.

Niezwykła konstrukcja powstawała od marca 2017 r. jako wspólne dzieło czterech firm, dwóch koreańskich i dwóch tureckich, według projektu Duńczyków. Koszt budowy wyniósł nieco ponad 3 miliardy dolarów.

Most Canakkale, wreszcie skończony, ma usprawnić komunikację między dwiema częściami Republiki Tureckiej, a także przynieść spore zyski – przewiduje się, że przez most będzie jeździło ok. 45 tys. samochodów dziennie. Przejazd kosztuje 15 euro. Canakkale 1915 stanowi także centralny element wartej niemal 3 miliardy dolarów inwestycji drogowej – autostrady łączącej Trację z azjatycką częścią Turcji.

Most został nazwany na cześć wielkiej bitwy z I wojny światowej, w której Osmanowie pokonali siły Ententy.
Most został nazwany na cześć wielkiej bitwy z I wojny światowej, w której Osmanowie pokonali siły Ententy. Damon Grosvenor, na licencji C0

Erdogan: „Most piękny jak rubinowy naszyjnik”

W uroczystości otwarcia mostu Canakkale 1915 wziął udział prezydent Turcji, Recep Erdogan.

- Canakkale od wieków stanowiło obiekt zainteresowania różnych cywilizacji – powiedział Erdogan. – Dziś zaczyna się jego nowa przyszłość. Przybyłem, by otworzyć most Canakkale 1915, piękny niczym rubinowy naszyjnik zdobiący cieśninę.

Most został nazywany na pamiątkę bitwy o Canakkale z 1915 r., w której Imperium Osmańskie pokonało państwa Ententy (co jednak nie pomogło mu wiele i ostatecznie kraj w wyniku I wojny światowej rozpadł się). Wieże mostu mają 318 metrów wysokości, co nawiązuje do daty 18 marca, dnia, w którym stoczoną wspomnianą bitwę. Główna część mostu ma długość 2023 metrów, co z kolei nawiązuje do setnej rocznicy założenia nowoczesnej Republiki Tureckiej po rozpadzie Imperium Osmańskiego.

Na uroczystości otwarcia wartego ponad 3 miliardy dolarów mostu przemawiał prezydent Erdogan.
Na uroczystości otwarcia wartego ponad 3 miliardy dolarów mostu przemawiał prezydent Erdogan. Materiały biura prasowego prezydenta Turcji

Mosty to niezwykłe konstrukcje, dobrze wychodzące na zdjęciach. Zajrzyjcie do poniższego tekstu, by przekonać się, które mosty w Europie są najpiękniejsze:

W Turcji uroczyście otwarto najdłuższy most wiszący na świecie. Ma ponad 2,6 km długości.

Turcja ma nową, rekordową atrakcję. Prezydent Erdogan uroczy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży