Urlop zimą: praktyczne porady na podróżowanie o tej porze roku. Jak się nie wyziębić i co powinien zawierać prowiant w góry?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Mimo wyższych temperatur w innych częściach kraju, góry wciąż są zaśnieżone. Podczas spacerów i wypraw pamiętajcie o odpowiednim ubiorze.
Mimo wyższych temperatur w innych częściach kraju, góry wciąż są zaśnieżone. Podczas spacerów i wypraw pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Bez względu na kierunek podróży, wybierając się na urlop zimą warto pamiętać o dobrym przygotowaniu. Kapryśna pogoda i niekorzystne warunki potrafią zaskoczyć niejednego turystę. Jeżeli planujecie podróż zimą, przygotowaliśmy dla was praktyczne porady i wskazówki dotyczące ubioru, wyposażenia i żywienia. Jak się nie wyziębić i co powinien zawierać prowiant zabrany w góry? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

Ciepło to podstawa – jak się nie wyziębić?

Tegoroczna zima ciągle nas zaskakuje – mrozy przeplatają się z temperaturami iście wiosennymi, wprawiając turystów w niemałą konsternację. Planując urlop zimą, warto więc przygotować się na różne ewentualności. Jeżeli nie wybieracie się w góry, a chociażby nad morze, w waszym bagażu nie powinno zabraknąć:

  • kurtek: najlepiej zimowej i przejściowej,
  • bluzy, swetra lub innej warstwy, którą można włożyć pod kurtkę,
  • dobrej jakości t-shirtów, np. z bawełny,
  • ciepłych butów, pary adidasów i kaloszy (te ostatnie świetnie sprawdzą się podczas spacerów brzegiem morza),
  • parasola,
  • czapki i rękawiczek.

Pobyt w górach o tej porze roku wymaga nieco więcej przygotowania. Temperatury w tych rejonach są sporo niższe, a zwiększony wysiłek powoduje pocenie, przez które naturalne materiały stają się ciężkie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu tkaniny syntetyczne i lekkie, a bielizna termoaktywna to podstawa.

Prostą drogą do odmrożeń są elementy uciskające nasze ciało – wszelakie paski, a nawet zbyt mocno ściśnięte sznurówki mogą osłabić krążenie. W góry dobrze jest ubierać się warstwowo, co dotyczy nawet dłoni – cienkie rękawiczki włożone pod grubszą parę sprawdzą się idealnie.

O jakich elementach stroju lepiej nie zapominać, wybierając się w góry zimą?

  • ciepłe skarpety (np. z wełny merino),
  • wodoszczelne buty (odpowiednie na trekking, większe o jeden rozmiar),
  • odzież trekkingowa (m.in. koszulki, bielizna termoaktywna)
  • kurtka dobrej jakości, najlepiej lekka, wiatroszczelna i wodoszczelna,
  • maska lub kominiarka termoaktywna,
  • kilka par rękawiczek,
  • okulary o niskiej przepuszczalności światła słonecznego (ostre promienie dodatkowo odbijają się w śniegu). Ich rodzaj, filtr i kolor szkieł dobiera się zazwyczaj w oparciu o panujące warunki atmosferyczne.
Zimą światło słoneczne potrafi być naprawdę uciążliwe, dlatego warto pamiętać o specjalnych okularach z filtrem.
Zimą światło słoneczne potrafi być naprawdę uciążliwe, dlatego warto pamiętać o specjalnych okularach z filtrem. Pawel Relikowski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Co jeść w górach zimą? Pamiętaj o zapotrzebowaniu kalorycznym

O ile żywienie nie powinno stanowić problemu podczas zimowych spacerów po plaży, sytuacja komplikuje się nieco w czasie wędrówek po górach. Taka aktywność to – szczególnie zimą – nie lada wyzwanie dla organizmu, który potrzebuje wtedy solidnej dawki energii. Przygotowując prowiant, warto pamiętać o własnym zapotrzebowaniu kalorycznym, na które składa się wiele czynników, m.in. płeć, wiek, stopień aktywności fizycznej czy wzrost. O wyliczenie takiego zapotrzebowania najlepiej poprosić dietetyka, jednak jeżeli nie macie możliwości skorzystania z jego usług, pomocne mogą okazać się także kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego dostępne w sieci.

Tak jak wszędzie, w górach także znaczenie mają nie tylko kalorie, a jakość spożywanych posiłków. Co prawda kilka batonów energetycznych włożonych do kieszeni plecaka nie zaszkodzi, jednak podczas wyprawy warto pamiętać o wartościowym posiłku, który jednocześnie będzie wam smakować. Co jeszcze powinien zawierać prowiant?

  • kanapki z ulubionymi składnikami,
  • owsianka (np. z orzechami),
  • suszone owoce,
  • kabanosy,
  • zupa w termosie,
  • herbata lub kawa w termosie,
  • woda (1,5-2 l).

- W miarę możliwości warto planować dania jednogarnkowe oraz wcześniej przetestować wszelkie nowości, jakie zamierzamy ze sobą zabrać (szczególnie pod kątem smaku oraz ich tolerancji przez organizm) – radzi reprezentantka Polski we wspinaczce sportowej i dietetyczka Klaudia Buczek.

Ilość posiłków można dostosować do swoich potrzeb i przede wszystkim do czasu wędrówki. Wybierając się na krótki spacer oczywiście nie warto brać śniadania, obiadu i podwieczorku, których waga z pewnością ciążyłaby wam na barkach. Im dłuższa wyprawa, tym więcej jedzenia i picia należy ze sobą zabrać. Nawet jeżeli zimą w górach nie doskwiera wam upał, nawodnienie jest ogromnie ważne (pocąc się podczas wysiłku, łatwo jest o odwodnienie organizmu). Wodę lub inne napoje spożywajcie systematycznie w mniejszych ilościach.

Im większy wysiłek, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Ilość kalorii, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia jest kwestią indywidualną. O obliczenie
Im większy wysiłek, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Ilość kalorii, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia jest kwestią indywidualną. O obliczenie zapotrzebowania warto poprosić dietetyka lub skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. Marcin Oliva Soto / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Wyjazd zimą: o jakich przedmiotach warto pamiętać?

Podczas wyprawy w góry zimową porą, w plecaku powinniśmy mieć:

  • apteczkę i folię NRC,
  • chemiczne ogrzewacze do rąk i butów,
  • kask, raki, czekan,
  • lawinowe ABC,
  • powerbank i latarkę czołową,
  • papierową mapę (np. laminowaną)
  • prowiant,
  • dodatkową parę rękawic i skarpet.

Więcej informacji na temat przygotowań i najczęstszych błędów popełnianych w górach o tej porze roku znajdziecie w poniższym artykule:

Zobacz: Wycieczka w góry zimą: jak się przygotować? Wskazujemy najczęstsze błędy i podpowiadamy, co spakować i na co zwrócić uwagę

Źródło: 8a.pl, tatry-przewodnik.com.pl, climb2change.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży