Wakacje 2023: czy warto już rezerwować? W zeszłym roku zyskali „ci, którzy skorzystali z przedsprzedaży” – jak będzie tym razem?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Poza podium znalazła się Hiszpania.
Poza podium znalazła się Hiszpania. dorianm / 123RF.com / Zdjęcie ilustracyjne
Wraz z nadejściem jesieni pożegnaliśmy ciepło i sezon urlopowy. Niektórzy z nas już teraz z ożywieniem planują przyszłoroczne wyjazdy – serwis Wakacje.pl postanowił zapytać Polaków o ich zamiary dotyczące nadchodzących podróży. Wyniki mogą być zaskakujące, ale pozwalają odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto już rezerwować wakacje 2023? W zeszłym roku zyskali „ci, którzy skorzystali z przedsprzedaży” – jak będzie tym razem?

Spis treści

Polacy nie zrezygnują z podróży pomimo drożyzny. Zaskakujące wyniki badania

W dobie dynamicznego wzrostu cen Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróży w 2023 roku – tak wynika z badań przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku na zlecenie Wakacje.pl. Wzięli w nim udział rodacy w wieku 20–65 lat, którzy w poprzednich latach wyjeżdżali za granicę w celach turystycznych. Być może wpływ na takie deklaracje miała trwająca miesiącami pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie, a co za tym idzie – upragniony wypoczynek. Spora część respondentów planuje nawet kilka wyjazdów – ile procent badanych planuje już przyszłe urlopy?

  • Jeden wyjazd zagraniczny w 2023 roku – 46 procent
  • Dwa wyjazdy zagraniczne w 2023 roku – 20 procent
  • Kilka wyjazdów zagranicznych w 2023 roku – 4 procent
  • Brak wyjazdów zagranicznych w 2023 roku – 30 procent

Okazuje się, że najlepszym czasem na podróże są nie tylko wakacje, ale też długie weekendy, szczególnie te przypadające na ciepłe miesiące, czyli maj i czerwiec.

Pojemne walizki podróżne doskonałe na każdą wycieczkę!

Lenistwo nad basenem to już przeżytek? Króluje forma łączona

Biorący udział w badaniu odpowiedzieli także na pytanie dotyczące ulubionej formy spędzania czasu na urlopie. Co ciekawe, leżenie plackiem nad basenem i sączenie kolorowych napojów (tak popularne w opcji all inclusive) przez cały wyjazd tracą w oczach turystów – taką formę preferuje tylko 35 procent pytanych. Zdecydowanie bardziej entuzjastycznie podchodzą oni do połączenia wypoczynku i zwiedzania – aż 63 procent respondentów wybrało ten wariant. Duży stopień aktywności nie cieszy się jednak sporą popularnością: nastawionych na sport jest tylko 6 procent badanych, a na samo zwiedzanie nieco ponad dwa razy więcej, bo 15 procent.

Gdzie spędzimy wakacje 2023? Ulubieńcy od lat ci sami

Turkusowa woda i wysokie temperatury – takie warunki cenią sobie Polacy podczas wypoczynku. Nie dziwi więc fakt, że rankingi popularności wakacyjnych destynacji z roku na rok wyglądają bardzo podobnie – podczas urlopu chcemy korzystać z promieni słonecznych w Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Tegoroczną nowością w zestawieniu popularnych krajów jest Tunezja, która pokonała Hiszpanię w walce o ostatnie miejsce na podium – ta nagła popularność może wynikać ze zniesienia surowych restrykcji pandemicznych, dzięki czemu kraj powrócił do ofert touroperatorów. Gdzie jeszcze Polacy wyjadą chętnie w 2023 roku?

Najpopularniejsze kierunki to Grecja, Turcja, Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, Egipt, Albania, Włochy i Bułgaria – powiedział Piotr Henicz, Wiceprezes ITAKA HOLDINGS i Polskiej Izby Turystyki.

Czy warto już rezerwować wakacje 2023?

Nie rezygnujemy z wyjazdów, co wcale nie oznacza, że nie chcemy oszczędzać. Biura podróży prześcigają się w układaniu atrakcyjnych ofert – mamy przecież przedsprzedaż, first minute, second minute, last minute... Która z nich jest najkorzystniejsza? Wyniki badania jasno pokazują, że wczesna rezerwacja opłaca się najbardziej – dobrze widać to na poniższym przykładzie, gdzie zestawione zostały ceny tegorocznych ofert last minute i przedsprzedaży na lato 2023:

  • Tajlandia – nawet 41 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)
  • Maroko – nawet 38 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)
  • Grecja – nawet 19 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)
  • Hiszpania – nawet 17 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)
  • Turcja – nawet 15 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)
  • Bułgaria – nawet 12 procent taniej w przedsprzedaży (termin wyjazdu: sierpień 2023)

Skorzystanie z przedsprzedaży zadeklarowało już 54 procent badanych – najczęściej są to rodziny z dziećmi i osoby nieco zamożniejsze. Podobne zdanie co do rezerwacji z wyprzedzeniem ma Piotr Henicz, Wiceprezes ITAKA HOLDINGS, Wiceprezes PIT.

Kiedy do wyjazdów na tegoroczne wakacje zachęcaliśmy w kampanii „Lato 22! Najlepsza inwestycja pod słońcem”, odwołującej się do gwarancji niezmienności ceny w przypadku rezerwacji wyjazdów z wyprzedzeniem, część klientów traktowała to z niedowierzaniem, być może licząc na spektakularne last minute. Nie przeliczyli się ci, którzy skorzystali z przedsprzedaży, dodatkowo mając najszerszy wybór najatrakcyjniejszych ofert. Jesteśmy pewni, że nasz slogan nie straci na aktualności także na LATO 23 i zdecydowanie warto rezerwować przyszłoroczne jak najwcześniej, czyli właśnie teraz – zdradził nam.

Poza podium znalazła się Hiszpania.

Wakacje 2023: czy warto już rezerwować? W zeszłym roku zyska...

Najczęstsze rezerwacyjne obawy Polaków

Chociaż kilkumiesięczne odliczanie do zaplanowanych wakacji prawdopodobnie wielu z nas pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu zawodowym i prywatnym, nadal mamy pewne obawy co do wczesnej rezerwacji wczasów. Boimy się m.in. zmiany terminu i związanych z tym kosztów (39 procent), powrotu pandemii i obostrzeń (26 procent) czy odwołania wykupionej wycieczki (17 procent). Wśród innych tłumaczeń, dlaczego respondenci nie kupują wczasów wcześniej, pojawiły się także zbyt mało atrakcyjne zniżki (26 procent) oraz praca, w której trudno zaplanować urlop z wyprzedzeniem (38 procent).

Biura podróży, które w trakcie pandemii maksymalnie rozszerzyły pakiet udogodnień i ubezpieczeń dla klientów, na większość z tych scenariuszy znalazły rozwiązania już dawno temu, o czym opowiedziała Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Na obawy klientów związane z przedsprzedażą branża już dawno przygotowała odpowiedzi. Po pierwsze, w ramach wczesnej rezerwacji dostępne są bardzo konkretne korzyści, poza wspomnianymi rabatami, są to gwarancja najniższej ceny, gwarancja niezmienności ceny, a także elastyczne zasady rezerwacji, które, w zależności od oferty, pozwalają zmienić termin podróży, kierunek lub uczestników wyjazdu do kilkunastu dni przed jego rozpoczęciem. Przy rezerwacji można także wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które uchroni nas przed stratą wpłaconych pieniędzy w sytuacji, gdyby wydarzyło się coś niespodziewanego, jak choroba, czy utrata pracy – wyjaśniła.

Kołodziejczyk przypomniała także o możliwości rezygnacji z wycieczki w przypadku wystąpienia niezależnej od kupującego zmiany – w końcu to touroperator jest odpowiedzialny za przebieg organizowanego przez siebie wyjazdu.

Źródło: wakacje.pl

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży