IPT - pasek artykułowy

Wakacje w latach 70. na starych zdjęciach. Jak wypoczywano za Gierka? Czar lata, wczasów i kempingów sprzed pół wieku

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Epoka Edwarda Gierka do dziś kojarzyć się może naszym rodzicom z czasem trochę niespodziewanej prosperity, a przynajmniej wyczuwalnego polepszenia się standardu życia. Postęp widać było nie tylko w pracy, ale i na wakacjach. Jak wypoczywano w latach siedemdziesiątych? Co się zmieniło w ofercie wakacyjnej od pierwszych lat po wojnie i jakie nowości turystyczne pojawiły się w czasach Gierka? Stare zdjęcia ukazują wakacje sprzed pół wieku: tak wypoczywali nasi rodzice i dziadkowie w latach 70.

Spis treści

Wakacje w PRL. Tak wypoczywali nasi rodzice i dziadkowie

Wakacje w okresie PRL przeszły długą i niełatwą ewolucję. Po II wojnie światowej kraj był w ruinie i trudno było myśleć o urlopach, ale już wtedy zaczął działać Fundusz Wczasów Pracowniczych, fundujący robotnikom mniej lub bardziej udane wakacje w państwowych ośrodkach wczasowych.

Po odwilży 1956 r. pojawiło się więcej możliwości spędzania wakacji. Już nie tylko centralny fundusz, ale i poszczególne zakłady pracy mogły organizować Polkom i Polakom wakacyjny wypoczynek. Wakacje w latach 60. nie były może bardzo komfortowe, ale Polacy wreszcie zaczęli częściej wyjeżdżać nad morze czy w góry.

O ile elity państwa miały do dyspozycji luksusowe ośrodki, często pilnie strzeżone (jak słynny Arłamów), o tyle przeciętny turysta musiał zadowolić się dwutygodniowym pobytem w hotelu lub domku letniskowym nad morzem czy na Mazurach. Osłodą wakacji tamtego okresu byli instruktorzy kulturalno-oświatowi, czyli przydzielani przez zakład pracy przewodnicy-wodzireje, dbający o to, by turyści nie nudzili się na turnusie.

Czytaj też: Wakacje nad morzem na starych zdjęciach. Jak przed laty wyglądały popularne plaże, kurorty, mola i nadmorskie atrakcje?

Wczasy za Gierka. Jak spędzano wakacje w latach siedemdziesiątych?

Jednak to w latach siedemdziesiątych, gdy ster państwa dzierżył Edward Gierek, gospodarka PRL ruszyła do przodu, a standard życia drgnął wreszcie i zaczął się z wolna podnosić.

W dekadzie gierkowskiej turystyka rozwinęła się prężnie wraz z postępem techniki. Królową campingów stała się przyczepa N126 z otwieranymi oknami, zlewozmywakiem i instalacją elektryczną, produkowana w Niewiadowie, którą można było przyczepić do fiata 126p.

Turyści chętnie też rozbijali namioty na dziko i nie bali się trudnych warunków, bo służyły im wiernie tzw. kuchery – zestawy do gotowania na gazie. Dotrzeć można było niemal wszędzie metodą autostopu, zalegalizowaną w 1958 r. Autostopowicze nosili ze sobą specjalne książeczki z kuponami, za które życzliwi kierowcy mogli potem wziąć udział w loterii nagród.

Za Edwarda Gierka otworzyły się też nowe możliwości podróżowania. Polacy mogli wreszcie zbierać dolary, choć tylko ograniczoną ilość, a potem fundować sobie za nie krótkie wyjazdy do zaprzyjaźnionych państw Bloku Wschodniego, np. do Bułgarii, w której owszem wypoczywano, ale też uprawiano na potęgę handel wymienny. Bestsellerem stał się przewodnik „Europa za sto dolarów” Teresy Torańskiej, instruujący turystów, jak spędzić urlop za granicą w ramach tej niedużej kwoty.

Na dzieci czekały obozy i kolonie, a jeśli ktoś z dorosłych nie miał weny do dalekich wyjazdów, mógł wystarać się w zakładzie pracy o przydział działki. Wakacje na działce to do dziś lubiany przez polskich turystów sposób wypoczywania.

Wakacje w latach siedemdziesiątych zapoczątkowały boom na wypoczywanie i zwiedzanie Polski, który wydał owoce w następnej dekadzie.

Czytaj też: Zakopane, jakiego nie znacie. Stare zdjęcia pokazują, jak w górach wypoczywali nasi rodzice i dziadkowie

Wakacje w latach 70. na starych zdjęciach

Czar wakacji, wczasów i urlopów w epoce Edwarda Gierka utrwalony został na licznych zdjęciach. Dużą kolekcję posiada Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wybraliśmy najciekawsze fotografie z całej Polski ukazujące, jak spędzano wakacje w PRL w latach siedemdziesiątych. To już pięćdziesiąt lat temu!

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia, ukazujące m.in.

  • Asortyment sklepu turystyczno-sportowego z epoki Gierka
  • Kultową przyczepę kempingową (przerobioną na bufet)
  • Jak naprawdę wyglądał rejs turystycznym statkiem
  • Jak za Gierka bawiono się na festiwalu w Sopocie
  • Uroki Mazur sprzed pięćdziesięciu lat
  • Scenki rodzajowe z ogródków działkowych
  • Urocze domki letniskowe
  • PRL-owskie propozycje na lato w mieście

Zapraszamy do galerii zdjęć z wakacji w latach siedemdziesiątych:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowe Archiwum Cyfrowe
Warszawa, Stefana Hankiewicza 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży