IPT - pasek artykułowy

Wyprawa w góry zimą: jak się przygotować, co spakować i na co zwrócić uwagę? Poznaj najczęściej popełniane błędy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Kluczowym aspektem jest także odpowiedni ubiór.
Kluczowym aspektem jest także odpowiedni ubiór. Dariusz Gdesz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Wyprawy górskie, szczególnie zimą, to twardy orzech do zgryzienia. Chociaż wyznaczone szlaki przeprowadzą was przez najpiękniejsze zakątki odwiedzanych pasm, a zapierające dech w piersiach krajobrazy odejmą mowę, zagrożenie może czaić się na każdym kroku. Zobaczcie, co warto spakować, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze błędy popełniane przez turystów.

Spis treści

Pogoda w górach – kamery i prognozy twoim przyjacielem

Niezależnie od pory roku, pogoda w górach może zmieniać się jak w kalejdoskopie i stwarzać spore niebezpieczeństwo dla turystów. Doskonale wiedzą o tym doświadczeni wędrowcy, dla których kilkukrotne sprawdzanie prognozy pogody przed wyjściem w góry stało się już nawykiem. Warto wziąć z nich przykład – przed wyjściem na szlak warto sprawdzić, jakie warunki pogodowe występują po drodze, jak i w miejscu docelowym. Czynność tę najlepiej powtórzyć podczas wyprawy i drogi powrotnej, bowiem – jak wspominaliśmy wyżej – górska pogoda jest niezmiernie kapryśna.

W monitorowaniu warunków atmosferycznych pomagają także kamery internetowe, które przekazują obraz w czasie rzeczywistym. Rozmieszczone w strategicznych punktach, mogą pomóc wam w dostrzeżeniu odpowiedniego momentu na opuszczenie schronienia.

Przykładowy podgląd: pogoda w Tatrach.

Zagrożenie lawinowe to nie przelewki. Jak uniknąć lawiny?

Lawiną określa się masy śniegu lub lodu, które spadają ze stoków, pokrywając wszystko, co stanie im na drodze. Prędkość przesuwania się śniegu może dochodzić nawet do 300 km/h, nie warto więc chadzać po niebezpiecznym terenie i liczyć na szybką ucieczkę – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest śledzenie stopnia zagrożenia lawinowego w górach i nieopuszczanie miejsca pobytu, jeżeli wskazuje na to komunikat.

Zagrożenie lawinowe wyznaczane jest za pomocą międzynarodowej, 5-stopniowej skali. Więcej na temat aktualnej sytuacji i zasad bezpieczeństwa przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Lawina 2022/23: aktualny stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach, komunikaty GOPR i TOPR

Co ubrać w góry zimą? Odpowiedni ubiór jest kluczowy

Im wyżej, tym zimniej, dlatego w przypadku zimowych wędrówek tak ważne jest dobranie odpowiedniej odzieży. Najlepiej, by była ciepła i lekka – na rynku znajdziecie wiele firm, które oferują ubrania wiatroszczelne, wodoszczelne i dobrze trzymające temperaturę. Warto pamiętać także o bieliźnie termoaktywnej, która – oprócz zapewnienia dodatkowej warstwy cieplnej – skutecznie odprowadza pot, sprawiając, że ubranie nie staje się mokre i ciężkie. Co jeszcze warto ubrać na zimową wycieczkę w góry?

 • czapka, rękawiczki, chustę kominową (lub kominiarkę);
 • ubranie warstwowe, np. polar i bluza pod kurtkę;
 • ciepła kurtka (ewentualnie dodatkowa, wiatroszczelna na wierzch);
 • trekkingowe skarpety (np. z wełny merino);
 • trekkingowe obuwie górskie przystosowane do warunków zimowych;
 • raki koszykowe;
 • plecak lawinowy;
 • okulary górskie chroniące przed ślepotą śnieżną.

Pakowanie plecaka na zimową wycieczkę w góry

Istnieje kilka rzeczy, które są absolutnie niezbędne w wyposażeniu każdego, kto decyduje się na wyjście w góry zimą. Pierwszym z nich jest latarka czołowa, która przydaje się szczególnie po zapadnięciu zmroku. Kolejne to m.in. prowiant i ciepłe napoje w termosie, a także dodatkowe warstwy odzieży, druga para rękawic i skarpet. W plecaku nie powinno zabraknąć także powerbanka (na wypadek rozładowania telefonu), apteczki, mapy i folii NRC. Jeżeli lubicie korzystać z kijków, nie zapomnijcie o specjalnych nakładkach.

Co zrobić, gdy telefon rozładowuje się na zimnie?

„Skaczący” stan baterii lub wyłączenie się telefonu to częsty problem użytkowników smartfonów. Zazwyczaj ma to związek ze zmianami chemicznymi zachodzącymi w bateriach litowo-jonowych – mrozy mogą zakłócić przepuszczanie jonów litu, co przekłada się na mniejszą wydajność baterii i krótsze działanie urządzenia. Wybierając się w góry, szczególnie warto o tym pamiętać. Dobrym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zabranie ze sobą kilku powerbanków i zaopatrzenie się w specjalne etui (np. ocieplane) oraz przechowywanie telefonu w ciepłym miejscu, np. w kieszeni po wewnętrznej stronie kurtki.

Najczęstsze błędy popełniane w górach

 • Uciekanie przed lawiną w dół – schodzące lawiny osiągają ogromne prędkości, dlatego najskuteczniejszym sposobem na jej uniknięcie będzie ucieczka w bok.
 • Brawura – w górach nie ma nic gorszego! Każde wyjście na szlak powinno być starannie przemyślane, dostosowane do kondycji i poprzedzone sprawdzeniem pogody.
 • Zbaczanie ze szlaku – szlaki w górach są dostosowane do potrzeb turystów. Pozostałe tereny mogą być pełne ukrytych pod warstwą śniegu zagrożeń.

Pamiętajcie, że każde rozpoczęcie wędrówki należy poprzedzić poinformowaniem bliskich (lub towarzyszy) dokąd się wybieracie. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej pomoc będzie mogła nadejść znacznie szybciej.

Bezpieczeństwo w górach: GOPR i TOPR

Nad bezpieczeństwem w polskich górach czuwają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

TOPR prowadzi działania na obszarze polskich Tatr, natomiast interwencje GOPR prowadzone są przez grupy regionalne: Karkonoską, Krynicką, Sudecką, Beskidzką, Bieszczadzką, Podhalańską i Jurajską.

Chociaż pomoc ratowników na terenie Polski jest bezpłatna, pod żadnym pozorem nie należy jej nadużywać (specjalnie prowokować i brać udziału w sytuacjach kryzysowych).

Numer kontaktowy do GOPR/TOPR: 985.

Pierwsze miejsce zdecydowanie należy się aplikacji Ratunek – to bardzo prosty sposób na wezwanie pomocy zarówno w górach, jak i nad wodą: wystarczy trzykrotnie dotknąć przycisku na ekranie urządzenia. Wzywający pomoc zostanie połączony telefonicznie z ratownikiem, a ze smartfona zostanie pobrana jego lokalizacja.

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JuzO
Latarka? Kury może powinny, człowiek widzi w nocy o ile nie oślepi się światłem latarki
G
Gość
Zimą jeżdżę tylko na nartach, a na trekking wybieram się wiosną ze sport-events. Grupa jest dobrze zorganizowana i ma zapewnionego przewodnika, co daje większe poczucie bezpieczeństwa na szlakach.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży