Spis treści
Historia cerkwi prawosławnej w Ciechocinku
Ciechocinek słynie przede wszystkim z uzdrowisk i tężni. Choć kuracjusze z całej Polski tłumnie przybywają do tego miasta, część z nich nie zdaje sobie sprawy, że Ciechocinek skrywa niezwykły skarb – zabytkową cerkiew prawosławną, której jaskrawe kolory wprost zachwycają. Historia tego budynku również związana jest właśnie z kuracjuszami, a właściwie rosyjskimi gośćmi uzdrowisk wyznania prawosławnego przybywającymi na teren Ciechocinka. To właśnie dla nich w 1891 roku górale kaukascy wybudowali piękną, kolorową cerkiew.
Budowlę wzniesiono w stylu zauralskim – właśnie to wyróżnia ją na tle innych cerkwi. Ta z Ciechocinka stanowi jedyny przykład tego stylu w Europie. Do lat 20. XX wieku cerkiew pełniła założoną funkcję, jednak później na jej terenie urządzono kasyno ze świetlicą, szkołę, a na końcu magazyn… Dopiero w latach 1995-1996 cerkiew odzyskała dawną świetność – stało się tak z inicjatywy arcybiskupa Sawy, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Od tego czasu jest świątynią parafii wojskowej.
Architektura cerkwi i kaukascy górale
Cerkiew, na wzór projektu Waldemara Feddersa, zbudowali górale kaukascy z modrzewiowych bali. Wzniesiona na planie prostokąta niewielka świątynia podzielona jest na trzy części. Posiada także dwie kopuły – mniejszą i większą. Część wnętrza zajmuje ikonostas – ozdobna ściana pokryta ikonami wykonana przez J. Nieczajewa, które w tym przypadku przedstawiają królestwo niebieskie. Drewniane ściany wykonano bardzo solidnie, bez użycia gwoździ, a jednym z najlepiej zachowanych elementów są bogate zdobienia wokół okien. Kolory, na które pomalowano budynek, nie są przypadkowe: niebieski oznacza wspomniane królestwo, czerwony miłość Bożą, a żółty – świętość. Na tylnej wewnętrznej ścianie znajduje się napis w języku cerkiewnosłowiańskim „S nami Bog”. Cerkiew w Ciechocinku wpisano w 1995 roku do rejestru zabytków.
Czy można zwiedzać cerkiew w Ciechocinku? Adres, zwiedzanie, msze
Z uwagi na to, że jest świątynia stanowi unikat na skalę europejską, na pewno znalazłoby się wielu chętnych, którzy chcieliby ją odwiedzić. Wszystkie niezbędne informacje na temat lokalizacji cerkwi i inne wskazówki umieszczamy więc poniżej.
Lokalizacja
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 3 (teren Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego).
Zwiedzanie
Zabytkową cerkiew można zobaczyć podczas odprawianych mszy, jednak należy w tym czasie okazać szacunek duchownemu oraz wiernym – mamy tu na myśli zachowanie ciszy i nieprzeszkadzanie w odprawianym nabożeństwie.
W przypadku grup zorganizowanych warto przyjechać ok. 30 minut przed planowaną mszą i poprosić księdza o możliwość wejścia do cerkwi.
Msze odprawiane są co niedzielę o godz. 9:00 oraz w soboty i czwartki o godz. 16:00.
- Zamki książąt mazowieckich: wspaniałe relikwie przeszłosci Mazowsza
- Szlak Świętej Warmii coraz popularniejszy – pomysł na wiosenną wycieczkę
- Najpiękniejsze cerkwie w Polsce. 25 niezwykłych zabytków, które trzeba odwiedzić
- Atrakcja dla rozsmakowanych w historii. Najstarsza karczma w Polsce przyjmuje gości!