Spis treści
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie - tu przeszłość miesza się z przyszłością
Historia Chorzowa od dawna wiąże się z przemysłem hutniczym. Na terenie miasta funkcjonowały miejsca, w których przerabiano metale - znana wszystkim huta Królewska czy huta Batory. Właśnie z tego powodu zdecydowano się na utworzenie nowoczesnego muzeum, które nie dałoby zapomnieć zwiedzającym o niezwykłej i bogatej historii Chorzowa - Muzeum Hutnictwa. Choć otwarto je nieco ponad 100 dni temu, już cieszy się dużą popularnością wśród gości. Przez trochę ponad 3 miesiące funkcjonowania, placówkę odwiedziło 7 tys. osób. Wśród nich nie zabrakło także rodzin z dziećmi, które z ciekawością zerkały na przystosowane do ich wieku wystawy.
Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Patrząc na oceny wystawione przez zwiedzających, można mieć pewność co do jednego - wizyta w świecie hutnictwa to wyjątkowa i interesująca podróż do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie internauci ocenili na 5 gwiazdek - maksymalną liczbę, jaką można przyznać w wyszukiwarce Google. Warto udać się tam wiosną - muzeum już przygotowuje cały pakiet atrakcji, m.in. otwarcie ogrodu społecznego, uroczyste obchody Dnia Hutnika czy Noc Muzeum.
Przed nami intensywne wiosenne miesiące – mówi dyrektor Kowalski. Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy z ArcelorMittal Poland ruszamy z ogrodem społecznym, w którym pokażemy w praktyce, jakie rośliny towarzyszyły codziennej hutniczej pracy i życiu. Oczywiście 4 maja zadbamy o należyte uczczenie Dnia Hutnika, a 7 maja odbędzie się pierwszy „Florianfest”. Tydzień później organizować będziemy wyjątkową Noc Muzeum. Wyjątkową dlatego, że towarzyszyć jej będzie wernisaż, moim zdaniem naszej najważniejszej w tym roku wystawy czasowej. Jest nią ekspozycja fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy, wybitnego czeskiego fotografa, który od 2006 roku podróżuje po świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego.
Wystawy w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Muzeum, które od 1 stycznia może pochwalić się także nowym Oddziałem Historii Miasta i Regionu, otwartym przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie oferuje zwiedzającym wystawę stałą „Królestwo żelaza”, przy której wyznaczono także trasę edukacyjną dla dzieci. Oprócz stałej ekspozycji, goście muzeum mogą także trafić na ciekawe wystawy czasowe.
- Wystawa „Królestwo żelaza” - wystawę otwiera zwiedzanie sali „Prologu”, w której można poznać historię chorzowskich hut i innych zakładów przemysłowych działających na terenie miasta. Zwiedzający mają m.in. okazję zobaczyć na własne oczy oryginalne maszyny hutnicze, obejrzeć film opowiadający o tym, jak żelazo wpłynęło na budowę świata, który znamy. Muzeum uchyla także rąbka tajemnicy na temat życia codziennego hutników - tego, jak spędzali wolny czas, gdzie mieszkali, jak bawili się i świętowali.
- Trasa dla dzieci - specjalnie z myślą o najmłodszych gościach muzeum przygotowało trasę zwiedzania obfitującą w ciekawostki. Podczas zwiedzania dzieci dowiedzą się, co dzieje się we wnętrzu wulkanu, do czego w dzisiejszych czasach potrzebna jest stal, a także ile słoni zmieści się we wnętrzu wielkiego pieca. Godzinna ścieżka warsztatowo-edukacyjna jest pełna zagadek i doświadczeń.
- Wystawa fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy - pochodzący z Pragi fotograf, podczas swoich podróży po świecie uwiecznia obiekty przemysłu ciężkiego, takie jak huty, kuźnie czy koksownie. Zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak w różnych częściach świata - od Środkowego Zachodu po azjatycką część rosyjskiego Uralu - prezentują się takie miejsca i dostrzec w nich ukryte piękno.
- „Całkiem nowy wujek. Malarstwo Piotra Naliwajki” - ekspozycja czasowa, dostępna od 25 lutego do 29 kwietnia 2022 roku w Oddziale Historii Miasta i Regionu. Dlaczego warto ją zobaczyć? Wystawa składa się z nieprezentowanych dotąd prac artysty. Towarzyszą jej rodzinne warsztaty i prelekcje dla miłośników sztuki.
- „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" - wystawa czasowa, dostępna od 8 do 27 marca 2022 roku. Zwiedzający podczas wizyty zobaczą wielkoformatowe memy, przedstawiające 30 bohaterek, mających związek z historią Górnego Śląska. Prezentowane prace stanowią część projektu Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.
Muzeum Hutnictwa - informacje dla zwiedzających
Lokalizacja
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zlokalizowane jest przy ul. Metalowców 4a, natomiast Oddział Historii Miasta i Regionu mieści się przy ul. Powstańców 25.
Godziny Otwarcia
Muzeum Hutnictwa
- Wtorek - 10:00-18:00
- Środa i czwartek - 9:00-17:00
- Piątek i sobota - 10:00-18:00
- Niedziela - 13:00-18:00
Oddział Historii Miasta i Regionu
- Wtorek - piątek - 10:00-17:00
- Niedziela - 13:00-17:00
Wstęp
We wtorki wstęp do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest bezpłatny. W pozostałe dni zwiedzających obowiązuje zakup biletów wstępu, a ich ceny przedstawiają się następująco:
- Bilet normalny - 15 zł
- Bilet ulgowy - 10 zł
- Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i jedno lub dwoje dzieci) - 37 zł
- Usługa zwiedzania z przewodnikiem - 95 zł (nieobowiązkowe)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię