Chorzów: Muzeum Hutnictwa to królestwo żelaza i prawdziwy hit na Śląsku!

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Chorzów to miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa, które funkcjonuje już od ponad 100 dni. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywali do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co goście będą mogli zobaczyć tam w najbliższym czasie.
Chorzów to miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa, które funkcjonuje już od ponad 100 dni. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywali do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co goście będą mogli zobaczyć tam w najbliższym czasie. T. Zakrzewski / Muzeum Hutnictwa w Chorzowie / Materiały prasowe
Udostępnij:
Co warto zobaczyć w Chorzowie? To miasto, które od zawsze słynęło z dobrze rozwiniętego przemysłu metalurgicznego. To właśnie z tego powodu w mieście otwarto Muzeum Hutnictwa, które funkcjonuje już od ponad 100 dni. Zwiedzający, chcąc poznać dzieje chorzowskiego hutnictwa tłumnie przybywali do placówki. Zobaczcie, jakie wystawy można obejrzeć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ile kosztują bilety wstępu i co goście będą mogli zobaczyć tam w najbliższym czasie.

Spis treści

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie - tu przeszłość miesza się z przyszłością

Historia Chorzowa od dawna wiąże się z przemysłem hutniczym. Na terenie miasta funkcjonowały miejsca, w których przerabiano metale - znana wszystkim huta Królewska czy huta Batory. Właśnie z tego powodu zdecydowano się na utworzenie nowoczesnego muzeum, które nie dałoby zapomnieć zwiedzającym o niezwykłej i bogatej historii Chorzowa - Muzeum Hutnictwa. Choć otwarto je nieco ponad 100 dni temu, już cieszy się dużą popularnością wśród gości. Przez trochę ponad 3 miesiące funkcjonowania, placówkę odwiedziło 7 tys. osób. Wśród nich nie zabrakło także rodzin z dziećmi, które z ciekawością zerkały na przystosowane do ich wieku wystawy.

Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Patrząc na oceny wystawione przez zwiedzających, można mieć pewność co do jednego - wizyta w świecie hutnictwa to wyjątkowa i interesująca podróż do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie internauci ocenili na 5 gwiazdek - maksymalną liczbę, jaką można przyznać w wyszukiwarce Google. Warto udać się tam wiosną - muzeum już przygotowuje cały pakiet atrakcji, m.in. otwarcie ogrodu społecznego, uroczyste obchody Dnia Hutnika czy Noc Muzeum.

Przed nami intensywne wiosenne miesiące – mówi dyrektor Kowalski. Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy z ArcelorMittal Poland ruszamy z ogrodem społecznym, w którym pokażemy w praktyce, jakie rośliny towarzyszyły codziennej hutniczej pracy i życiu. Oczywiście 4 maja zadbamy o należyte uczczenie Dnia Hutnika, a 7 maja odbędzie się pierwszy „Florianfest”. Tydzień później organizować będziemy wyjątkową Noc Muzeum. Wyjątkową dlatego, że towarzyszyć jej będzie wernisaż, moim zdaniem naszej najważniejszej w tym roku wystawy czasowej. Jest nią ekspozycja fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy, wybitnego czeskiego fotografa, który od 2006 roku podróżuje po świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego.

Wystawy w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum, które od 1 stycznia może pochwalić się także nowym Oddziałem Historii Miasta i Regionu, otwartym przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie oferuje zwiedzającym wystawę stałą „Królestwo żelaza”, przy której wyznaczono także trasę edukacyjną dla dzieci. Oprócz stałej ekspozycji, goście muzeum mogą także trafić na ciekawe wystawy czasowe.

 • Wystawa „Królestwo żelaza” - wystawę otwiera zwiedzanie sali „Prologu”, w której można poznać historię chorzowskich hut i innych zakładów przemysłowych działających na terenie miasta. Zwiedzający mają m.in. okazję zobaczyć na własne oczy oryginalne maszyny hutnicze, obejrzeć film opowiadający o tym, jak żelazo wpłynęło na budowę świata, który znamy. Muzeum uchyla także rąbka tajemnicy na temat życia codziennego hutników - tego, jak spędzali wolny czas, gdzie mieszkali, jak bawili się i świętowali.
 • Trasa dla dzieci - specjalnie z myślą o najmłodszych gościach muzeum przygotowało trasę zwiedzania obfitującą w ciekawostki. Podczas zwiedzania dzieci dowiedzą się, co dzieje się we wnętrzu wulkanu, do czego w dzisiejszych czasach potrzebna jest stal, a także ile słoni zmieści się we wnętrzu wielkiego pieca. Godzinna ścieżka warsztatowo-edukacyjna jest pełna zagadek i doświadczeń.
 • Wystawa fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy - pochodzący z Pragi fotograf, podczas swoich podróży po świecie uwiecznia obiekty przemysłu ciężkiego, takie jak huty, kuźnie czy koksownie. Zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak w różnych częściach świata - od Środkowego Zachodu po azjatycką część rosyjskiego Uralu - prezentują się takie miejsca i dostrzec w nich ukryte piękno.
 • „Całkiem nowy wujek. Malarstwo Piotra Naliwajki” - ekspozycja czasowa, dostępna od 25 lutego do 29 kwietnia 2022 roku w Oddziale Historii Miasta i Regionu. Dlaczego warto ją zobaczyć? Wystawa składa się z nieprezentowanych dotąd prac artysty. Towarzyszą jej rodzinne warsztaty i prelekcje dla miłośników sztuki.
 • „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" - wystawa czasowa, dostępna od 8 do 27 marca 2022 roku. Zwiedzający podczas wizyty zobaczą wielkoformatowe memy, przedstawiające 30 bohaterek, mających związek z historią Górnego Śląska. Prezentowane prace stanowią część projektu Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Muzeum Hutnictwa - informacje dla zwiedzających

Lokalizacja
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zlokalizowane jest przy ul. Metalowców 4a, natomiast Oddział Historii Miasta i Regionu mieści się przy ul. Powstańców 25.

Godziny Otwarcia
Muzeum Hutnictwa

 • Wtorek - 10:00-18:00
 • Środa i czwartek - 9:00-17:00
 • Piątek i sobota - 10:00-18:00
 • Niedziela - 13:00-18:00

Oddział Historii Miasta i Regionu

 • Wtorek - piątek - 10:00-17:00
 • Niedziela - 13:00-17:00

Wstęp
We wtorki wstęp do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest bezpłatny. W pozostałe dni zwiedzających obowiązuje zakup biletów wstępu, a ich ceny przedstawiają się następująco:

 • Bilet normalny - 15 zł
 • Bilet ulgowy - 10 zł
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i jedno lub dwoje dzieci) - 37 zł
 • Usługa zwiedzania z przewodnikiem - 95 zł (nieobowiązkowe)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie