IPT - pasek artykułowy

Jaskinie w Tatrach, czyli niezwykłe skalne korytarze. Które z nich można zwiedzać i o czym należy pamiętać?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Miłośnicy aktywnego wypoczynku z podekscytowaniem pakują plecaki na jesienny wypad w góry, a my mamy pomysł, jak go urozmaicić. Poznaj z nami niezwykłe jaskinie w Tatrach – które z nich można zwiedzać i o czym należy pamiętać? Oto najważniejsze informacje, które rozwieją wszystkie wasze wątpliwości.

Spis treści

Tatry, czyli kraina jaskiń

Widok na Tatry z Jaskini Mylnej
Zwiedzanie jaskiń to nie lada gratka dla amatorów górskich wspinaczek. Chociaż w Tatrach znajduje się multum skalnych korytarzy, tylko kilka z nich mogą odwiedzić turyści. Jacek Jacobi / iStock / Getty Images Plus

W polskiej części Tatr znajduje się ponad 800 jaskiń, natomiast po słowackiej stronie tych majestatycznych gór znajduje się ich ponad… 6 tysięcy. Można więc śmiało stwierdzić, że Tatry to kraina tysięcy skalnych grot. Musimy jednak ostudzić zapał tych, którzy z ekscytacją zacierali ręce licząc, że zobaczą je wszystkie. Uprawnieni taternicy mogą w Polsce zobaczyć tylko kilkadziesiąt, a zwykli turyści – zaledwie 6.

Które jaskinie w Tatrach można zwiedzać?

Dla ruchu turystycznego w Polsce zostały udostępnione jaskinie:

 • Dziura w Dolinie ku Dziurze
 • Mroźna w Dolinie Kościeliskiej
 • Smocza Jama w Wąwozie Kraków (w Dolinie Kościeliskiej)
 • Mylna w Dolinie Kościeliskiej
 • Raptawicka w Dolinie Kościeliskiej
 • Obłazkowa w Dolinie Kościeliskiej

Taternicy posiadający odpowiednie uprawnienia mogą eksplorować kilkadziesiąt z kilkuset takich obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co trzeba zrobić, by uzyskać takie pozwolenie?

Aby uzyskać zezwolenie na wejście do jaskini na terenie TPN, należy posiadać Kartę Taternika Jaskiniowego, licencję TPN uprawniającą do uprawiania taternictwa jaskiniowego na terenie Parku lub uczestniczyć w kursie jaskiniowym. Kartę Taternika Jaskiniowego uzyskuje się po ukończeniu kursu taternictwa jaskiniowego oraz zdaniu egzaminu. Aby uzyskać licencję TPN, należy dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu kursu wystawione przez instruktora taternictwa jaskiniowego oraz odbyć szkolenie przyrodnicze prowadzone przez pracownika Parku – wyjaśnia TPN.

Jaskinie, które mogą zobaczyć taternicy to:
Barania, Czarna, Dudnica, Goryczkowa, Kalacka, Kasprowa Niżnia, Kasprowa Średnia, Kasprowa Wyżnia, Koprowa Studnia, Małołącka, Marmurowa, Miętusia, Miętusia Wyżnia, Pod Dachem, Pod Wantą, Pomarańczarnia, Przy Przechodzie, Studnia za Murem, System Ptasiej:
– Lodowa Litworowa
– Ptasia Studnia
– Nad Dachem
System Wielka Śnieżna (z wyłączeniem Jaskini Wilczej do połączenia ze Śnieżną):
– otwór Wielka Litworowa
– otwór Śnieżna
– otwór Jasny Aven
– otwór Nad Kotlinami
Śpiących Rycerzy, Śpiących Rycerzy Wyżnia, Tunel Małołącki (dolny otwór), Wodna pod Pisaną, Zimna.

Dolina w Tatrach znana z licznych jaskiń

Aż 5 z 6 otwartych dla turystów jaskiń znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Okazuje się więc, że słynąca z niesamowitych widoków i łatwych tras spacerowych część TPN skrywa dużo więcej atrakcji, niż mogłoby się niektórym wydawać.

Najpiękniejsza tatrzańska jaskinia? Na pewno ją kojarzysz!

Choć to kwestia gustu, mianem najpiękniejszej tatrzańskiej jaskini w Polsce turyści określają Jaskinię Mroźną. Trudno się temu dziwić – znajdujące się we wnętrzu stalaktyty i stalagmity tworzą niesamowite kształty, a wrażenia potęguje występowanie niesamowitych draperii, polewów naciekowych i mleka wapiennego, czyli początkowej formy powstawania jaskiniowych nacieków.

Jaskinia Mroźna: cennik, godziny otwarcia

Aby wejść do Jaskini Mroźnej należy kupić bilet wstępu. Warto też pamiętać, że wstęp na teren Doliny Kościeliskiej i innych rejonów Tatr jest płatny (cennik Tatrzańskiego Parku Narodowego)

Jaskinia Mroźna – cennik

 • Bilet normalny – 9 zł
 • Dzieci do 6 r.ż. – wstęp wolny

Jaskinię Mroźną można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00–17:00 od końca kwietnia do końca października.

Jaskinie w Tatrach słowackich

Chociaż Słowacja może pochwalić się tysiącami tatrzańskich jaskiń, tu również – ze względu na m.in. bezpieczeństwo – turyści nie mają ogromnego wyboru. Nie chodzi jednak o ilość, a przede wszystkim jakość! Możemy was zapewnić, że o to wcale nie musicie się martwić, bowiem niesamowitość skalnych korytarzy robi naprawdę ogromne wrażenie.

Spośród jaskiń w Tatrach słowackich należy wyróżnić:

 • Demianowską Jaskinię Wolności
 • Jaskinię Bielską (Bielańską)
 • Demianowską Jaskinię Lodową

Zobacz też: Tatry – najpiękniejsze zdjęcia gór. Zakopane, Morskie Oko i inne zakątki. Takie obrazy zachęcają do wycieczek w Tatry

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży