MKTG IPT - pasek artykułowy

Zamknięte szlaki w Tatrach. Park narodowy ostrzega przed zagrożeniami na trasach – wśród nich spotkanie z niedźwiedziem

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Wędrowcy, którzy zdecydowali się na spędzenie jesiennego urlopu w Tatrach, powinni na bieżąco śledzić komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego. Część szlaków została zamknięta dla turystów, a sytuacja pogodowa nie sprzyja wycieczkom w góry. Jakie zagrożenia mogą obecnie czyhać na zwiedzających w TPN?

Spis treści

Utrudnienia na szlakach w TPN
Warunki dla szlakach w Tatrzańskim Parku Narodowym są trudne. Jakie zagrożenia czyhają na turystów? Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum

Które szlaki w TPN są zamknięte?

W ostatnim czasie pogoda w Tatrach była bardzo kapryśna – jak podaje TPN, warunki do uprawiania turystyki pieszej w parku są trudne.

W Tarach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Niski pułap chmur wraz z opadami deszczu, a wyżej śniegu, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr. Od wysokości około 1600m n.p.m. zalega cienka warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Na niżej położonych szlakach jest mokro, występuje błoto i kałuże. Gdzieniegdzie leżą powalone przez wiatr drzewa, które można obejść – są one sukcesywnie usuwane – czytamy w komunikacie.

Ze względu na liczne powalone drzewa, część szlaków musiała zostać zamknięta dla ruchu turystycznego. Którymi odcinkami szlaków nie przejdą w najbliższym czasie turyści w Tatrzańskim Parku Narodowym?

  • Wylot Doliny Małej Łąki – Wielka Polana Małołącka
  • Wylot Doliny Małej Łąki – Przysłop Miętusi
  • Wielka Polana Małołącka – Przysłop Miętusi

Otwarcie szlaków planowane jest dopiero po usunięciu zalegających na ścieżkach przeszkód.

Niebezpieczeństwo w Tatrach – na co uważać?

Wybieracie się w Tatry, ale nie macie zamiaru podążać wymienionymi wyżej trasami? I tak powinniście zachować szczególną ostrożność. Na pozostałych terenach parku możecie natknąć się bowiem na sporo zagrożeń, których każdy turysta wolałby uniknąć. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwiedzających TPN?

  • Spotkanie z niedźwiedziem.
  • Gwałtowne zmiany pogody, np. burze czy silny wiatr, który łamie gałęzie drzew.
  • Obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego.
  • Uszkodzenia mostków (między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na odcinku Psia Trawka – Rówień Waksmundzka).
Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
W Tatrach panują ciężkie warunki, więc lepiej nie ryzykować. Pojechaliśmy z żoną do halna residence w Krynicy Zdrój pospacerować po niższych górach i to był strzał w 10. Beskid Sądecki jest piękny o tej porze roku.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży