Spis treści
- Spacer jesienią? Ubiór „na cebulkę”, czyli sposób na utrzymanie ciepła
- Kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol – jesienny zestaw ratunkowy
- Jesień bywa mokra. Wodoodporne etui na mapę, telefon i inne sprzęty
- Termos z rozgrzewającym napojem
- Apteczka, czyli podstawa każdej wycieczki
- Latarka i odblask – najważniejsze jest bezpieczeństwo
Spacer jesienią? Ubiór „na cebulkę”, czyli sposób na utrzymanie ciepła
Metoda ubierania się „na cebulkę” jest jedną z najskuteczniejszych, by uchronić organizm przed wyziębieniem lub przegrzaniem – polega na nałożeniu na siebie kilku warstw odzieży tak, by w razie potrzeby można było dodawać lub odejmować kolejne elementy.
W przypadku jesiennych podróży, kiedy pożądane jest utrzymanie ciepła – ta metoda sprawdzi się fantastycznie. Warto zaopatrzyć się także w bieliznę termoaktywną i wysokiej jakości odzież z materiałów takich jak bawełna, wełna czy kaszmir. Ci, którzy planują jesienią spędzać czas aktywnie, powinni za to rozważyć zakup specjalistycznej odzieży sportowej, która – oprócz utrzymywania ciepła – jest także praktyczna, lekka i wygodna. Jednym z najbardziej cenionych wypełnień w kurtkach jest puch gęsi. Podczas wyjątkowego chłodu pod takie okrycie warto ubrać także polar.
Ubiór „na cebulkę” – najważniejsze są warstwy. Jak się ubrać na wycieczkę?
- Bielizna termoaktywna lub podkoszulka i rajstopy/kalesony
- Bawełniana bluzka
- Ciepłe skarpety
- Długie spodnie
- Bluza/polar
- Płaszcz lub kurtka
- Odpowiednie obuwie
- Czapka i rękawiczki
Oczywiście ubiór należy dostosować do warunków panujących na zewnątrz – przed wyjściem zawsze sprawdzajcie prognozę pogody. Posiadanie w podręcznym bagażu kilku elementów garderoby jest jednak wskazane, jeżeli planujecie powrót wieczorem lub w nocy – wtedy temperatura jest z reguły sporo niższa niż w środku dnia.

Kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol – jesienny zestaw ratunkowy
Złota jesień – chociaż piękna – jest też przewrotna i czasem zdarza jej się spłatać turystom figla w postaci gwałtownej zmiany pogody. Kiedy nadejdzie ulewa, kolorowe liście nie będą wystarczającym schronieniem przed przeziębieniem – na takie okoliczności warto być przygotowanym wcześniej. W waszym „jesiennym zestawie ratunkowym” nie powinno zabraknąć elementów, które skutecznie ochronią was przed zmoknięciem i chorobą – należą do nich m.in. kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol. Wszystkie te rzeczy pozwolą wam w pełni cieszyć się jesienną aurą, bez obaw o konieczność planowania wizyty u lekarza.
Jesień bywa mokra. Wodoodporne etui na mapę, telefon i inne sprzęty
Jeżeli planujecie długą wędrówkę, dla bezpieczeństwa weźcie pod uwagę możliwość wystąpienia różnych scenariuszy – jednym z nich jest potężna ulewa. Wybierając się w podróż zawsze warto mieć ze sobą nie tylko nawigację w telefonie (oraz naładowany do pełna powerbank), ale także papierową mapę. Przy intensywnych opadach zarówno papier jak i sprzęty mogą zostać uszkodzone, dlatego warto zainwestować w wodoodporne etui na te przedmioty. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że – mimo pogody – bezpiecznie odnajdziecie się w terenie.

Czytaj też: Co spakować na rower, do samolotu czy na wycieczkę z dzieckiem? Przydatne triki i gadżety podróżnicze
Termos z rozgrzewającym napojem
Na rozgrzanie podczas jesiennych chłodów idealnie nadaje się pyszna herbata lub pobudzająca i aromatyczna kawa. Jeżeli w miejscu, do którego się wybieracie nie ma żadnej kawiarni, do plecaka zapakujcie po prostu termos z ulubionym piciem – nic nie smakuje tak dobrze, jak podziwianie cudownych widoków i kilka łyków przyjemnie ciepłego napoju. Na rynku dostępnych jest wiele termosów – najlepsze z nich trzymają ciepło nawet przez kilkadziesiąt godzin. Jeżeli chcecie wzmocnić działanie swojego termosu, przed wlaniem odpowiedniego płynu, przedmiot na chwilę wypełnijcie wrzątkiem.
Zabierz kawę w drogę
Apteczka, czyli podstawa każdej wycieczki
Do tego, że posiadanie apteczki podróżnej jest bardzo ważne, nie trzeba raczej nikogo przekonywać – czasem ta niewielka torba może przydać się nam w najmniej oczekiwanym momencie. Bez względu na to, gdzie się wybieracie, w waszych apteczkach powinny znaleźć się m.in.:
- Leki przeciwbólowe (paracetamol / ibuprofen / metamizol)
- Leki przeciwbiegunkowe
- Leki na chorobę lokomocyjną
- Sól fizjologiczna
- Materiały opatrunkowe: plastry z i bez opatrunku, bandaż opatrunkowy i elastyczny (wąski i szeroki), gaziki, chusta trójkątna, opaska uciskowa
- Nożyczki
- Termometr
- Środki do dezynfekcji
- Sterylne rękawiczki (lateksowe lub nitrylowe)
- Leki brane na stałe
Więcej na temat wyposażenia apteczki przeczytacie w poniższym artykule:

Latarka i odblask – najważniejsze jest bezpieczeństwo
Jesienią dni robią się coraz krótsze, a zmrok zapada już w godzinach popołudniowych. Wychodząc z domu o tej porze roku (na spacer lub dłuższą wycieczkę) należy bezwzględnie pamiętać o odblasku – można go kupić oddzielnie, niektóre marki urozmaicają nim nawet elementy garderoby takie jak kurtki czy buty. Dzięki temu w jesiennej ciemności (a czasem nawet mgle) będziecie widoczni dla wszystkich uczestników ruchu, co korzystnie wpłynie na wasze bezpieczeństwo. W miejscach, które nie są zbyt dobrze oświetlone doskonale sprawdzi się latarka, której światło rozświetli wam drogę.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?