MKTG IPT - pasek artykułowy

Kossakówka w Krakowie odsłania tajemnice. Archeolodzy dokonali niezwykłych odkryć w willi Kossaków!

Emil Hoff
Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć w Kossakówce jest grób szkieletowy kobiety, znaleziony 3,5 m pod fundamentami.- Kobieta zmarła w XVI lub XVII w.
Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć w Kossakówce jest grób szkieletowy kobiety, znaleziony 3,5 m pod fundamentami.- Kobieta zmarła w XVI lub XVII w. Aneta Zurek / Polska Press
Kossakówka nie należy dziś do najpopularniejszych atrakcji Krakowa, choć stoi w samym centrum i może pochwalić się niezwykłą historią. Trzy pokolenia rodziny Kossaków mieszkały i tworzyły w Kossakówce, która dziś wprawdzie jest ruiną, ale do 2025 r. ma się zmienić w nowoczesne muzeum z ciekawą ekspozycją. Kossakówka zdołała jednak zaskoczyć archeologów, którzy na terenie dworku dokonali niezwykłych odkryć. Znaleziono m.in. szkielet młodej kobiety. Sprawdźcie, co o historii Krakowa mówią wykopaliska.

Spis treści

Kossakówka – dworek w centrum Krakowa przechodzi gruntowny remont

Archeolodzy prowadzą wykopaliska na terenie Kossakówki w Krakowie, która już od kilku lat przechodzi gruntowny remont. Od 2019 r. zespół dworsko-parkowy jest własnością Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Muzealnicy planują stworzyć we wnętrzach dworku specjalną wystawę poświęconą słynnej rodzinie Kossaków.

Kossakówka, neogotycki dworek, który w 1869 r. malarz Juliusz Kossak zaaranżował na swoją pracownię, od 1960 r. znajduje się w rejestrze zabytków. W ciągu ostatnich 60 lat zamienił się niemal w zupełną ruinę. Całkowity koszt trwającego remontu wyceniany jest na 7,5 mln złotych.

Prace archeologiczne w Kossakówce dały zaskakujący plon

Przy okazji remontu prace w Kossakówce prowadzą także archeolodzy. Teren dawnej siedziby Kossaków dostarczył już wielu ciekawych znalezisk, informujących o codziennym życiu mieszkańców Krakowa w dawnych wiekach. Archeolodzy odkopali np. naczynia ceramiczne, monety, guziki, fragment metalowego pierścienia, nawet fajki, w tym jedną o frywolnym kształcie.

- Najciekawszym chyba ze znalezionych przez nas przedmiotów jest gwizdek w kształcie ptaka – mówi Patryk Sewoluk, jeden z archeologów pracujących na terenie Kossakówki. – Gwizdek przypomina tradycyjne pamiątki, jakie do dziś można kupić w Krakowie, ale pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. To daje pojęcie o tym, jak stary jest zwyczaj strugania gwizdków.

Badacze sami byli zaskoczeni liczbą i różnorodnością przedmiotów, jakie udało się znaleźć na terenie Kossakówki.

- Nie spodziewaliśmy się tu odkryć na taką skalę, bo obiekt jest nowożytny – mówi Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych w Kossakówce. – Udało nam się jednak odkopać duży zbiór naczyń wykonanych z ceramiki, szkła i rogu.

Szkielet kobiety pod fundamentami Kossakówki

Naczynia nie były jednak największym zaskoczeniem. Archeolodzy dokonali także innego, dość niepokojącego znaleziska:

- Pod fundamentami obiektu, na głębokości ok. 3,5 metr, natrafiliśmy na pochówek szkieletowy kobiety, która zmarła w wieku ok. 25-35 lat – tłumaczy Pawlikowski. – To było dla nas zaskoczenie, bo nie w tym miejscu nigdy nie potwierdzono żadnego cmentarzyska. W tym momencie nie możemy dokładnie określić daty ani przyczyny zgonu tej kobiety, ale na podstawie materiału archeologicznego, odkrytego w pobliżu pochówku, możemy stwierdzić, że osoba ta została złożona do grobu w XVI lub XVII w.

W Kossakówce powstanie galeria poświęcona rodzinie artystów

Prace archeologiczne w Kossakówce nadal trwają, podobnie jak remont obiektu. Muzeum MOCAK planuje otworzyć ekspozycję poświęconą Kossakom w 2025 r. Będzie można na niej oglądać pamiątki po kolejnych pokoleniach rodziny artystów, zamieszkujących Kossakówkę: Juliuszu, Wojciechu i Jerzym, a także po słynnych pisarkach: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdalenie Samozwaniec.

W ogrodzie Kossakówki ma też stanąć pawilon do celów kulturalnych, mieszczący m.in. kawiarnię literacką. Muzeum MOCAK przygotowało film poświęcony planom remontu i zagospodarowania Kossakówki. Możecie obejrzeć go poniżej.

Obejrzyjcie galerię zdjęć z Kossakówki i trwającego remontu zabytkowej willi:

Kliknijcie w zdjęcie

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć w Kossakówce jest grób szkieletowy kobiety, znaleziony 3,5 m pod fundamentami.- Kobieta zmarła w XVI lub XVII w.

Kossakówka w Krakowie odsłania tajemnice. Archeolodzy dokona...

Źródło: mocak.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży