IPT - pasek artykułowy

Las to nie plac zabaw. Czego nie wolno robić w lesie i parku narodowym? Przepisy i reguły zachowania na spacerze, biwaku i grzybobraniu

Emil Hoff
Emil Hoff
zdjęcie ilustracyjne / Archiwum Polska Press
Las, zwłaszcza latem, to prawdziwa ostoja: wśród drzew, krzewów i wysokich traw jest przyjemnie chłodno, zieleń koli nerwy, czyste powietrze i śpiew ptaków cieszą i pozwalają szybko zrelaksować się i naładować baterie. Niestety, nie wszyscy turyści wiedzą, jakie zasady zachowania obowiązują w lasach i parkach narodowych. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć mandatu i zachować przyrodę dla przyszłych pokoleń. Jakie przepisy obowiązują grzybiarzy, czy można palić ognisko w lesie, czym różni się park narodowy od zwykłego lasu? Zapraszamy do przewodnika po przepisach i regułach zachowania w lesie i parku narodowym.

Spis treści

Przepisy dotyczące zachowania w lesie. Pracownicy parku narodowego przestrzegają

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego opublikowali na Twitterze post z pozornie niewinnym zdjęciem. Osmalona i jeszcze dymiąca kłoda drewna dowodzi, że ktoś urządził sobie w Karkonoszach ognisko i prawdopodobnie bardzo przyjemnie spędził ciepły letni wieczór. Leśnicy nie są jednak zadowoleni:

- Dymiące jeszcze ognisko pozostawione przez turystów zastali pracownicy KRNAP [parku narodowego po stronie czeskiej - dop. EH] i KPN przy jednym ze szlaków – czytamy na Twitterze. – Lekcja z Czeskiej Szwajcarii widać nie została odrobiona. Służby leśne będą bezwzględnie karać za takie zachowanie.

24 lipca 2022 na terenie Czeskiej Szwajcarii, jednego z najbardziej znanych parków narodowych u naszych południowych sąsiadów, wybuchł pożar, który szybko rozprzestrzenił się i objął ponad 1 tys. hektarów lasu. Pożar udało się opanować dopiero 1 sierpnia.
Przyczyna katastrofy nie jest jeszcze znana, ale skutki i przebieg każdy mógł oglądać w mediach: raz zaprószony ogień trawił drzewa jak podpałkę i trzeba było ciężkiej i niebezpiecznej pracy setek strażaków z Czech we współpracy z kilkoma polskimi drużynami, by wreszcie opanować żywioł.

Przepisy, których nie wolno ignorować

Obawa pracowników KPN jest więc zrozumiała: przy odrobinie pecha z niedogaszonego ogniska, pozostawionego przez turystów, mógłby się zrobić pożar, którego zasięg trudno przewidywać. Lasy po letnich upałach są suche, a zagrożenie pożarowe wysokie, dlatego nie dziwi surowy ton posta, opublikowanego na profilu KPN.

Przepisy stanowią też wyraźnie, że na obszarze leśnym i w promieniu 100 m od jego granicy nie wolno rozpalać ogniska poza terenem do tego wyznaczonym. Za złamanie zakazu grozi mandat do 500 zł.

Morał z tej opowieści jest smutny, ale bardzo ważny: polscy turyści często nie mają pojęcia, jak należy zachować się w lesie i w parku narodowym. Wiele osób sądzi, że ognisko w lesie to coś zupełnie normalnego, drewno jest po to, żeby było czego użyć na podpałkę, a ognia nie trzeba dokładnie wygaszać, bo przecież sam zgaśnie.

Poniżej znajdziecie przepisy i zasady zachowania w lesie i parku narodowym, których należy przestrzegać, by uniknąć mandatu, a przede wszystkim nie narażać przyrody na dewastację. Każdy turysta powinien znać te zasady i informować o nich innych, mniej doświadczonych wycieczkowiczów.

Leśnicy dokładają wszelkich starań, by turyści wiedzieli, czego im wolno, a czego nie. Na tablicach informacyjnych, stronach internetowych leśnictw i
Leśnicy dokładają wszelkich starań, by turyści wiedzieli, czego im wolno, a czego nie. Na tablicach informacyjnych, stronach internetowych leśnictw i w szczegółowych regulaminach można przeczytać o podstawowych i szczegółowych przepisach regulujących zachowanie w lesie i parku narodowym. Szymon Starnawski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czego nie wolno robić w lesie? Podstawowe reguły i przepisy

Zasady zachowania na wycieczce czy biwaku w lesie regulują zarówno przepisy prawa, jak i niepisane, ale powszechnie przyjęte zasady. Te reguły mają na celu ochronę lasu przed zaśmieceniem i zniszczeniem, a tym samym zachowanie go dla nas i dla przyszłych pokoleń spacerowiczów.

Warto przestrzegać zasad zachowania się w lesie, a tym bardziej parku narodowym, bo ich zasoby to wspólne dobro.

Czego więc nie wolno robić w lesie? Zasady są zdroworozsądkowe i nietrudno je zapamiętać.

Przestrzegaj zakazu wstępu do lasu. Czasem na terenie danego leśnictwa obowiązuje zakaz wstępu do lasu, o którym informują tablice ustawione na początkach szlaków. Zakaz wstępu do lasu może mieć wiele przyczyn, najczęściej to zagrożenie pożarowe, lokalny wybuch wścieklizny u zwierząt, lub intensywne prace leśne. Na szczęście łatwo sprawdzić, na terenie którego leśnictwa obowiązuje akurat zakaz wstępu do lasu. Służy do tego specjalna mapa, zamieszczona na stronie Banku Danych o Lasach i codziennie aktualizowana.

Nie wolno wjeżdżać do lasu samochodem, motocyklem ani quadem. Prawo (ustawa o lasach z 1991 r.) zabrania poruszania się po terenie leśnym jakimkolwiek pojazdem silnikowym lub zaprzęgowym. Wyjątkiem są oznakowane drogi leśne. Jeśli jedziemy na wycieczkę po lesie samochodem, należy zostawić pojazd na wyznaczonym parkingu, a nie przedzierać się po nieoznakowanej ścieżce, żeby mieć bliżej do wybranej polany.

Nie wolno śmiecić. To oczywista zasada, ale często łamana. Stosu śmieci szkodzą środowisku i psują innym przyjemność ze spacerowania po lesie lub parku narodowym. Biwak też traci urok, gdy pod nogami szeleszczą plastikowe torebki, a wiatr dmie w porzucone butelki. Każdy turysta powinien pozostawić trasę spaceru lub miejsce postoju bez żadnych zmian, jakby nigdy go tam nie było. Wszelkie odpadki należy zabrać ze sobą i wyrzucić w wyznaczonym miejscu.

Śpij tam, gdzie chcesz

Materiały promocyjne partnera

Nie wolno dokarmiać zwierząt. Las to nie minizoo i nie należy liczyć na to, że sarenka podejdzie, by zjeść nam z ręki kanapkę z jajkiem. Nie należy też zostawiać jedzenia, by zwierzęta same je sobie znalazły. To forma śmiecenia i szkodzenia zwierzętom – turyści często nie wiedzą, że ich ulubione produkty bywają szkodliwe dla dzikich mieszkańców lasu i pozostawiając je, robią zwierzakom szkodę, a nie przysługę.

Nie należy hałasować. Lub inaczej: nie należy straszyć zwierząt. W lesie najlepiej cieszyć się odgłosami przyrody, śpiewem ptaków i szumem drzew, a głośnej muzyki słuchać już po powrocie do domu.

Nie wolno niszczyć roślinności. Zabronione jest ścinanie drzew, łamanie gałęzi i wykopywanie drzewek. Wolno natomiast zbierać grzyby i owoce leśne. Grzybiarze muszą jednak pamiętać o kilku dodatkowych zasadach (za ich złamanie grozi mandat do 500 zł):

 • Nie wolno zbierać grzybów z gatunków objętych ochroną.
 • Nie wolno rozgarniać ściółki leśnej, niszczyć innych grzybów i grzybni.
 • Nie wolno zbierać grzybów na terenie lasów prywatnych.
 • Nie wolno zbierać grzybów w parkach narodowych i rezerwatach (w parkach krajobrazowych nie ma zakazu).
W lasach wolno biwakować i palić ogniska w wyznaczonych do tego miejscach, a nie wszędzie, gdzie akurat nam się podoba.
W lasach wolno biwakować i palić ogniska w wyznaczonych do tego miejscach, a nie wszędzie, gdzie akurat nam się podoba. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Nie wolno niszczyć gniazd i legowisk dzikich zwierząt. Ten zakaz rozumie się sam przez się.

Pies w lesie tylko na smyczy. W lasach wolno spacerować z psami, ale tylko pod warunkiem, że są wzięte na smycz. Ma to chronić leśne zwierzęta i same psy przed niechcianymi spotkaniami, które mogłyby zakończyć się tragicznie dla jednej ze stron (lub obu).

Nie należy schodzić ze ścieżek i ignorować znaków ostrzegawczych. W lesie i parku narodowym łatwo się zgubić, czasem też niektóre obszary leśne są potencjalnie niebezpieczne dla turystów z powodu zagrożenia pożarowego lub połamania drzew i gałęzi przez wichury. Leśnicy w takich i podobnych przypadkach pozostawiają na szlakach znaki ostrzegawcze i nie należy ich ignorować dla własnego dobra.

Zasady rozpalania ogniska:

 • Nie wolno rozpalać ogniska poza wyznaczonymi miejscami. Ten przepis wynika z dużego ryzyka pożaru, zwłaszcza latem, gdy las jest suchy i wystarczy iskra, by doszło do zaprószenia ognia, który potem trudno będzie ugasić. W lasach państwowych są specjalnie wyznaczone miejsca na ognisko, często wyposażone w składziki drewna.
 • Pamiętajcie, że nie wolno po prostu brać sobie drewna z lasu na ognisko, trzeba korzystać z przygotowanego przez leśników lub przynieść własne.

Zasady nocowania w lesie:

 • W lasach można nocować, ale tylko w wyznaczonych obszarach. Mapę tych obszarów można obejrzeć na stronie Banku Danych o Lasach. Po wybraniu obszaru i kliknięciu w ikonę informacji („i” z lewej strony) zostaniemy poinformowani, które nadleśnictwo odpowiada za dany las i czy można używać kuchenek gazowych na biwakach. Pojawią się także odnośniki do strony internetowej danego nadleśnictwa, zawierającej szczegółowy regulamin.
 • W lesie nocować może do 9 osób przez 2 noce. Jeśli planujemy biwakować gdzieś dłużej lub w większym gronie, należy uzyskać zgodę od nadleśnictwa.
Grzybobranie to w Polsce niemal sport narodowy. Na szczęście jest w pełni legalne, choć nie wszędzie i nie wszystko grzybiarzom wolno. Warto znać przepisy
Grzybobranie to w Polsce niemal sport narodowy. Na szczęście jest w pełni legalne, choć nie wszędzie i nie wszystko grzybiarzom wolno. Warto znać przepisy dotyczące zbierania grzybów, by uniknąć mandatu wysokości 500 zł. Piotr Krzyzanowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czego nie wolno robić w parkach narodowych? To nie zwykłe lasy

Szczególną formą ochrony przyrody w Polsce i na świecie są parki narodowe i rezerwaty przyrody. Poza ogólnymi zasadami zachowania w lesie, na tych szczególnych obszarach obowiązują turystów bardziej surowe przepisy.

Każdy park narodowy ma własny regulamin, z którym należy zapoznać się przed wycieczką. Wiele zasad jednak ma charakter powszechny.

Czego najczęściej nie wolno robić w parku narodowym?

 • Przede wszystkim, w przeciwieństwie dla lasów, w parkach narodowych obowiązuje zakaz biwakowania i nocowania.
 • Na terenie parku narodowego nie wolno zbierać grzybów i owoców runa leśnego ani zrywać kwiatów.
 • W parku narodowym do załatwiania się nie wystarczy dołek w ziemi. Turyści są zobowiązani korzystać z toalet, często płatnych (za symboliczną złotówkę).
 • Najczęściej nie wolno też rozpalać ognia, choć niektóre parki wyznaczają specjalne miejsca na ogniska, opisane w szczegółowych regulaminach.
 • Przeważnie nie wolno także wyprowadzać psów, nawet na smyczach. Niektóre parki dopuszczają jednak spacery z czworonogami po wyznaczonych ścieżkach (np. Babiogórski i Białowieski).
 • Poruszanie się rowerem w parku narodowym może być zabronione lub dopuszczone – informację należy sprawdzić w regulaminie danego parku. Na przykład Babiogórski Park Narodowy nie życzy sobie rowerzystów, za to parki Słowiński i Woliński wręcz zachęcają do wycieczek rowerowych.
 • Na terenie parków narodowych często obowiązuje zakaz poruszania się po zmroku, co ma chronić turystów i zwierzęta aktywne nocą przed spotkaniami, mogącymi przerazić obie strony.

Należy też pamiętać, że wstęp do parku narodowego jest płatny. Symboliczne kilka złotych za bilet pomaga utrzymać park i jego infrastrukturę w dobrym stanie.

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych

Policja radzi jak zaplanować podróż

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży