Spis treści
Idealne miejsca na mikrowyprawy z Wrocławia. Dolny Śląsk cię zachwyci!
Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski, dlatego nie ma co siedzieć w domu. Najlepiej wykorzystać już najbliższy weekend, by dotrzeć do pięknych, fascynujących i unikatowych miejsc na mapie woj. dolnośląskiego, których atrakcje mogą cię zaskoczyć i zachwycić.
Latem Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania turystom, miłośnikom zwiedzania zabytków i wypoczynku na łonie przyrody. Ale skoro pogoda bywa w kratkę, tym razem proponuję ci krótkie wycieczki z Wrocławia do niesamowitych miejsc, położonych do godziny jazdy samochodem od centrum miasta. To tzw. mikrowyprawy, czyli wypady pod miasto bez noclegu.
Będziesz zaskoczony, jakie cuda i ciekawostki można znaleźć tak blisko wrocławskich rogatek!
9 niezwykłych miejsc na mikrowyprawy pod Wrocław. Dotrzesz tam w mniej niż godzinę!
Na liście 9 niezwykłych miejsc blisko Wrocławia, które warto odwiedzić w czasie krótkiej wycieczki, znajdziesz np.:
- Perłę Dolnego Śląska, którą powinien zobaczyć choć raz każdy mieszkaniec Wrocławia
- Świetny pomysł na romantyczną wycieczkę z drugą połówką
- Szczyt Korony Gór Polski, który łatwo zdobyć
A także:
- Urocze zakątki w sam raz na spacery na łonie przyrody
- Niesamowite zabytki z niezwykłymi historiami
- Atrakcje na rodzinne wycieczki z dziećmi
Przekonaj się, gdzie warto się wybrać z Wrocławia na weekendową mikrowyprawę.
Najlepsze pomysły na weekendowe mikrowyprawy po Dolnym Śląsku
Zagajnik Miłości
Szukasz romantycznego miejsca na weekend z drugą połówką? Wybierzcie się do Zagajnika Miłości, nazywanego też Sercem w Rzepaku lub po prostu Sercem w Skarszynie. To zagajnik pośród pól rzepaku w miejscowości Skarszyn. Drzewa układają się w kształt serca, który widać tylko z powietrza.
Najlepiej nie mów partnerce / partnerowi, gdzie i po co jedziecie. Możesz podejść do zagajnika i zaskoczyć swoją drugą połówkę, pokazując jej drzewa w kształcie serca z drona lub na zdjęciu satelitarnym na telefonie. To dopiero będzie niespodzianka!
Odległość od Wrocławia: 27 km, ok. 30 minut jazdy. Zobacz na mapie poniżej:
Żmigród w Dolinie Baryczy
Żmigród to wyjątkowo malownicza miejscowość w Dolinie Baryczy, nadaje się świetnie na wycieczki dla miłośników spacerów i wypoczynku na łonie przyrody. Jest tu gdzie wędrować: na spacerowiczów czeka piękny park pałacowy ze starymi drzewami i stawem, a na miłośników zabytków niezwykłe ruiny pałacu Hatzfeldtów, które można bezpiecznie zwiedzać, z oranżerią, basztą i XVIII-wieczną fasadą.
Warto wybrać się tu wiosną i latem na rowery – wzdłuż Baryczy prowadzą ścieżki i szlaki.
Odległość od Wrocławia na mapie poniżej: ok. 50 km, niecałe 40 minut jazdy.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Mniej więcej godzina i 3 minuty jazdy dzieli mieszkańców Wrocławia od Świdnicy, gdzie wznosi się prawdziwa perełka Dolnego Śląska; jeden z trzech zachowanych w Polsce tzw. kościołów pokoju. To nietypowe, luterańskie budowle sakralne, które z zewnątrz przypominają raczej duże domy. Kościół pokoju w Świdnicy to prawdziwy cud architektury drewnianej, z pięknie odrestaurowanymi wnętrzami, bogato zdobionym ołtarzem, amboną i organami, z galeriami wznoszącymi się po obu stronach głównej nawy. Po wejściu do środka aż trudno uwierzyć, że coś takiego mogło powstać z drewna.
Każdy mieszkaniec Wrocławia powinien odwiedzić to miejsce chociaż raz, zwłaszcza że to raptem godzina jazdy w jedną stronę – wycieczka akurat na weekend, niezależne od pory roku.
Odległość od Wrocławia: 66 km, ok. godzina jazdy. Zobacz na mapie poniżej:
Czarny Jar w Zaprężynie
Czarny Jar, zwany też Czarcim Jarem, to malowniczy wąwóz lessowy, położony w Zaprężynie niedaleko granic Wrocławia. Nie jest zbyt długi, za to wygląda rzeczywiście niesamowicie: z wysokich ścian wąwozu wystają korzenie wiekowych drzew.
Możesz wygodnie zwiedzić jar, spacerując wzdłuż drogi. Miejsce nadaje się na spacer lub jako przystanek w czasie dłuższej wycieczki rowerowej ze stolicy Dolnego Śląska.
Odległość od Wrocławia: niecałe 30 km, ok. pół godziny jazdy.
Kraina Alpak
W Krakowianach pod Wrocławiem czeka prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi: zagroda ze zwierzętami, w której królują puchate alpaki rodem z Ameryki Południowej, ale spotkacie tu też kozy, owce czy króliki.
W cenie biletu dostaniecie karmę dla zwierząt, dzięki czemu będziecie mogli nie tylko je oglądać, ale też częstować smakołykami. Można też zarezerwować sobie godzinny spacer z alpakami po okolicy, którą porastają pola lawendy, bardzo piękne latem i jesienią.
Odległość Krainy Alpak od Wrocławia: niecałe 30 km, ok. 34 minuty jazdy.
Niesamowita Góra Ślęża
Ślęża to świetne miejsce na wycieczkę dla miłośników przyrody i zabytków. Zdobycie góry jest dość łatwe, nie musisz się więc martwić, że zimowa pogoda pokrzyżuje ci plany. Najłatwiejsza trasa wiedzie od Przełęczy Tąpadła, a jej przejście zajmuje ok. godzinę w jedną stronę.
Po drodze na górę czekają na ciebie fascynujące kamienne rzeźby, prawdopodobnie wyobrażenia pogańskich bogów i zwierząt kultowych.
Wejście na szczyt Ślęży, choć dość łatwe, daje sporo satysfakcji – ostatecznie to jeden ze szczytów Korony Gór Polski.
Odległość od Wrocławia: niecałe 50 km, ok. 52 minuty jazdy.
Arboretum Leśne im. Stefana Białoboka
W Stradomi Dolnej znajdziesz jeden z najrozleglejszych i najpiękniejszych ogrodów botanicznych w całej Polsce. To liczące 650 ha arboretum, czyli ogród, w którym pierwszoplanowa rolę odgrywają drzewa, a nie kwiaty. Poza podziwianiem okazałych drzew, możesz tu pospacerować po zacisznych ścieżkach i kładce prowadzącej nad stawem z liliami wodnymi.
Na dzieci czeka gra terenowa, polegająca na zbieraniu pieczątek za znajdowanie miejsc i wykonywanie zadań.
To świetne miejsce na wiosenną mikrowyprawę. Arboretum otwierane jest sezonowo od początku kwietnia do końca października.
Odległość od Wrocławia: ok. 70 km, ok. 53 minuty jazdy.
Gościniec pod Zającem
W miejscowości Ostrowina znajdziesz bardzo przyjemne miejsce na krótki weekendowy wypad, także z nocowaniem. Gościniec pod Zającem wznosi się wśród gęstych lasów, nad stawem zasilanym przez rzeczkę Oleśnica. Możesz tu dobrze zjeść i wynająć pokój, ale to nie wszystko, co miejsce ma do zaoferowania. Niezwykły klimat Gościniec zawdzięcza swojej historii – restauracja i hotel zajmują stare budynki, w tym młyn, pracowicie wyremontowane przez obecnych właścicieli w latach 90. XX w.
Zakątek ten świetnie nadaje się na wypoczynek po sezonie, gdy nie ma tłumów i można w spokoju spacerować po okolicznych ścieżkach i pomoście, rozciągniętym nad stawem.
Odległość od Wrocławia: 51 km, ok. 45 minut jazdy.
Muzeum „Samych swoich”
Kochasz stare polskie komedie? Jeśli tak, na pewno znasz twórczość reżysera Sylwestra Chęcińskiego, z której najbardziej znany jest klasyk „Sami swoi” z 1967 r. W Gostkowicach działa całe muzeum, poświęcone Chęcińskiemu i jego najbardziej znanemu dziełu, prowadzone przez pasjonata, Edwarda Masłowskiego.
Znajdziesz tu fotosy i rekwizyty z filmu, a także prawdzie skarby: oryginalny scenariusz „Samych swoich”, sztachetę ze słynnego płotu i statuetki Złotych Orłów, które zdobył film, podarowane muzeum przez samego Sylwestra Chęcińskiego.
Odległość od Wrocławia: niecałe 30 km, ok. 34 minuty jazdy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?