Spis treści
- Najbezpieczniejsze miejsce na wypadek katastrofy lotniczej. Internauci szukają idealnego fotela
- Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze?
- Dlaczego nie warto bać się latania samolotem?
- Najlepsze miejsce w samolocie dla turystów, którym zależy na komforcie
- Najgorsze miejsca w samolocie, których lepiej unikać
Najbezpieczniejsze miejsce na wypadek katastrofy lotniczej. Internauci szukają idealnego fotela
Podróże lotnicze to dla wielu turystów spora frajda, a co najmniej ogromna wygoda, która skraca czas dotarcia do wymarzonego miejsca wakacji. Część osób odczuwa jednak dyskomfort na myśl o lataniu. Na szczęście są sposoby na to, jak zwalczyć strach przed lataniem i mimo wszystko odbyć rejs samolotem bez zbędnego stresu.
Jeśli macie tendencję do wyobrażania sobie najgorszych scenariuszy i zastanawiacie się, które z miejsc w samolocie może być najbezpieczniejsze na wypadek katastrofy, nie jesteście sami. Internet aż huczy od podobnych pytań. Turyści i podróżnicy chcą wiedzieć, gdzie najlepiej jest siedzieć w samolocie, by w razie jakichkolwiek problemów mieć największe szanse na wyjście z groźnej sytuacji bez szwanku.
Wasza ciekawość może być na szczęście zaspokojona. Zarówno linie pasażerskie, jak i organizacje lotnicze na całym świecie już od dawna prowadzą badania statystyczne, które przynoszą odpowiedź na pytanie o to, które miejsce jest najbezpieczniejsze w samolocie.
Przekonajmy się, gdzie najlepiej siedzieć w samolocie, by w razie czego uniknąć niebezpieczeństwa.
Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze?
Na prośbę słynnej gazety The Time eksperci przebadali w 2015 r. statyki i relacje z wypadków lotniczych na terenie Stanów Zjednoczonych z lat 1985-2000. Okazuje się, że liczba ofiar wypadków jest niemal zawsze najmniejsza w tylnej 1/3 samolotu (ok. 28%) i największa w przedniej 1/3. Im dalej od dziobu, tym większa przeżywalność w razie katastrofy.
Jeśli chodzi o najbezpieczniejsze miejsce w rzędzie, największe szanse na wyjście z wypadku lotniczego bez szwanku mają osoby zajmujące środkowe miejsce (w samolotach z trzema fotelami w rzędzie).
Badanie Uniwersytetu w Greenwich z 2008 r. ujawniło także, że statystycznie duże szanse na przetrwanie wypadku lotniczego mają też osoby siedzące blisko wyjść.
Podsumowując: najbezpieczniejsze miejsce w samolocie to fotel pośrodku rzędu w tylnej 1/3 kadłuba, najlepiej blisko wyjścia.
Dlaczego nie warto bać się latania samolotem?
Dobrym sposobem na wyleczenie się ze strachu przed lataniem jest uświadomienie sobie, jak statystycznie nieprawdopodobne są katastrofy samolotów.
Szanse, że weźmiemy udział w jednej z nich choć raz w życiu, wynoszą ok. 1 do 230. Szanse, że stracimy życie w katastrofie samolotu, wynoszą ok. 1:205 552. W przypadku samochodu to 1:102.
W 2019 r. na całym świecie odbyło się ok. 70 milionów lotów. Ofiar wypadków lotniczych było tylko ok. 287. Łatwo policzyć, że to jedna ofiara na ponad 243 tys. lotów.
Najlepsze miejsce w samolocie dla turystów, którym zależy na komforcie
Wiemy już, które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze. Niestety, najbezpieczniejsze fotele w czasie podróży lotniczej nie pokrywają się z najwygodniejszymi.
Jeśli nie boicie się latać i nie martwicie się zbytnio, że Wasz samolot może spaść, zamiast szukać najbezpieczniejszego miejsca, powinniście rozejrzeć się raczej za najwygodniejszym.
Które miejsca w samolocie są najlepsze pod względem komfortu podróży? Turyści wymieniają się w Internecie różnymi opiniami, ale zasadniczo panuje zgoda, że do najlepszych miejsc w samolocie należą:
- Rząd przy wyjściu ewakuacyjnym: często oferuje więcej miejsca na nogi, ale rezerwacja fotela w tym miejscu może wiązać się z dodatkową opłatą. Niektórzy narzekają też na chłód bijący od drzwi ewakuacyjnych.
- Miejsce z przodu samolotu: także jest tu przeważnie więcej miejsca na nogi. Turbulencje odczuwa się słabiej, a siedzący tutaj pasażerowie są obsługiwani przez załogę w pierwszej kolejności, więc nigdy nie brakuje dla nich herbaty czy kanapek. Niestety, jak już wiemy, statystycznie siedzenie z przodu samolotu zmniejsza szanse na wyjście z katastrofy lotniczej bez szwanku.
- Miejsce pośrodku kadłuba: w fotelach nad skrzydłami turbulencje odczuwa się najsłabiej.
- Miejsce przy oknie: zapewnia piękne widoki i święty spokój, można się zdrzemnąć.
Najgorsze miejsca w samolocie, których lepiej unikać
Które miejsca w samolocie są z kolei najgorsze? Zapoznajcie się z poradami internautów, by unikać tych miejsc, jeśli zależy Wam na przyjemnej podróży:
- Fotele tuż przed przegrodą (ścianą z przodu i tyłu kadłuba): mają szereg wad, np. cały bagaż musi trafić do szafki nad głową, bo nie ma przed nami żadnego więcej fotela. Brak fotela z przodu oznacza też brak stolika i trzeba prosić załogę o dostawienie go. W przegrodach znajdują się też często kołyski i przewijaki dla dzieci, bywa tu więc hałaśliwie.
- Miejsca blisko toalety: ciągle panuje tu ruch i tłok.
- Miejsca blisko wejścia do kuchni pokładowej: stale słychać hałas, bo w kuchni wszystko trzymane jest w metalowych szafkach.
- Miejsca z tylu samolotu: są wprawdzie najbezpieczniejsze, ale jest tu najgłośniej, bo blisko do silnika, najsilniej też odczuwa się turbulencje.
- Miejsce pośrodku rzędu: jest statystycznie bardzo bezpieczne, ale trudno wyjść do toalety, ciężko też się zdrzemnąć – trzeba siedzieć jak trusia przez cały lot.
Źródła: TIME, Mirror, CNN Travel, The Sun