Najbezpieczniejsze miejsce w samolocie: który fotel wybrać, by mieć największe szanse na przeżycie katastrofy lotniczej?

Emil Hoff
Emil Hoff
Katastrofy samolotów zdarzają się niezwykle rzadko, ale wiele osób odczuwa niepokój na myśl o podróżach lotniczych. Jeśli zastanawiacie się, które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze i daje największe szanse na przeżycie w razie wypadku, dobrze trafiliście. Wyszukaliśmy dla Was dane statystyczne, które wskazują, gdzie w samolocie warto usiąść, by zapewnić sobie największy stopień bezpieczeństwa.
Katastrofy samolotów zdarzają się niezwykle rzadko, ale wiele osób odczuwa niepokój na myśl o podróżach lotniczych. Jeśli zastanawiacie się, które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze i daje największe szanse na przeżycie w razie wypadku, dobrze trafiliście. Wyszukaliśmy dla Was dane statystyczne, które wskazują, gdzie w samolocie warto usiąść, by zapewnić sobie największy stopień bezpieczeństwa. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Jeśli nie przepadacie za lataniem samolotem, możecie się zastanawiać, który fotel wybrać, by w razie wypadku czy katastrofy lotniczej mieć największe szanse na wyjście bez szwanku. Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie o to, które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze, a które najmniej bezpieczne. Podpowiadamy także, które miejsca w czasie podróży lotniczej uchodzą za najwygodniejsze i najmniej wygodne. Niestety, okazuje się, że wygoda nie pokrywa się z bezpieczeństwem.

Spis treści

Najbezpieczniejsze miejsce na wypadek katastrofy lotniczej. Internauci szukają idealnego fotela

Podróże lotnicze to dla wielu turystów spora frajda, a co najmniej ogromna wygoda, która skraca czas dotarcia do wymarzonego miejsca wakacji. Część osób odczuwa jednak dyskomfort na myśl o lataniu. Na szczęście są sposoby na to, jak zwalczyć strach przed lataniem i mimo wszystko odbyć rejs samolotem bez zbędnego stresu.

Jeśli macie tendencję do wyobrażania sobie najgorszych scenariuszy i zastanawiacie się, które z miejsc w samolocie może być najbezpieczniejsze na wypadek katastrofy, nie jesteście sami. Internet aż huczy od podobnych pytań. Turyści i podróżnicy chcą wiedzieć, gdzie najlepiej jest siedzieć w samolocie, by w razie jakichkolwiek problemów mieć największe szanse na wyjście z groźnej sytuacji bez szwanku.

Wasza ciekawość może być na szczęście zaspokojona. Zarówno linie pasażerskie, jak i organizacje lotnicze na całym świecie już od dawna prowadzą badania statystyczne, które przynoszą odpowiedź na pytanie o to, które miejsce jest najbezpieczniejsze w samolocie.

Przekonajmy się, gdzie najlepiej siedzieć w samolocie, by w razie czego uniknąć niebezpieczeństwa.

Statystycznie podróże lotnicze są bardzo bezpieczne - tysiące razy bardziej niż np. jazda samolotem.
Statystycznie podróże lotnicze są bardzo bezpieczne - tysiące razy bardziej niż np. jazda samolotem. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Razem w samolocie. Jak za darmo dostać miejsca obok siebie w tanich liniach Ryanair czy Wizz Air? Sprawdź, jakie są na to sposoby

Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze?

Na prośbę słynnej gazety The Time eksperci przebadali w 2015 r. statyki i relacje z wypadków lotniczych na terenie Stanów Zjednoczonych z lat 1985-2000. Okazuje się, że liczba ofiar wypadków jest niemal zawsze najmniejsza w tylnej 1/3 samolotu (ok. 28%) i największa w przedniej 1/3. Im dalej od dziobu, tym większa przeżywalność w razie katastrofy.

Jeśli chodzi o najbezpieczniejsze miejsce w rzędzie, największe szanse na wyjście z wypadku lotniczego bez szwanku mają osoby zajmujące środkowe miejsce (w samolotach z trzema fotelami w rzędzie).

Badanie Uniwersytetu w Greenwich z 2008 r. ujawniło także, że statystycznie duże szanse na przetrwanie wypadku lotniczego mają też osoby siedzące blisko wyjść.

Podsumowując: najbezpieczniejsze miejsce w samolocie to fotel pośrodku rzędu w tylnej 1/3 kadłuba, najlepiej blisko wyjścia.

Chociaż środkowy fotel w rzędzie uchodzi za najmniej wygodny, to właśnie tego rodzaju miejsca w tylnej części samolotu są najbezpieczniejsze.
Chociaż środkowy fotel w rzędzie uchodzi za najmniej wygodny, to właśnie tego rodzaju miejsca w tylnej części samolotu są najbezpieczniejsze. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najbardziej denerwujące zachowania turystów. Spytaliśmy Was o opinie, odpowiedzi nie zawiodły. Te wpadki wkurzają Was najbardziej

Dlaczego nie warto bać się latania samolotem?

Dobrym sposobem na wyleczenie się ze strachu przed lataniem jest uświadomienie sobie, jak statystycznie nieprawdopodobne są katastrofy samolotów.

Szanse, że weźmiemy udział w jednej z nich choć raz w życiu, wynoszą ok. 1 do 230. Szanse, że stracimy życie w katastrofie samolotu, wynoszą ok. 1:205 552. W przypadku samochodu to 1:102.

W 2019 r. na całym świecie odbyło się ok. 70 milionów lotów. Ofiar wypadków lotniczych było tylko ok. 287. Łatwo policzyć, że to jedna ofiara na ponad 243 tys. lotów.

Czytaj też: Turbulencje: co robić, gdy samolot nagle zacznie się trząść? Czy grozi wtedy katastrofa? Które miejsce wybrać, by nie odczuwać wstrząsów?

Najlepsze miejsce w samolocie dla turystów, którym zależy na komforcie

Wiemy już, które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze. Niestety, najbezpieczniejsze fotele w czasie podróży lotniczej nie pokrywają się z najwygodniejszymi.

Jeśli nie boicie się latać i nie martwicie się zbytnio, że Wasz samolot może spaść, zamiast szukać najbezpieczniejszego miejsca, powinniście rozejrzeć się raczej za najwygodniejszym.

Które miejsca w samolocie są najlepsze pod względem komfortu podróży? Turyści wymieniają się w Internecie różnymi opiniami, ale zasadniczo panuje zgoda, że do najlepszych miejsc w samolocie należą:

  • Rząd przy wyjściu ewakuacyjnym: często oferuje więcej miejsca na nogi, ale rezerwacja fotela w tym miejscu może wiązać się z dodatkową opłatą. Niektórzy narzekają też na chłód bijący od drzwi ewakuacyjnych.
  • Miejsce z przodu samolotu: także jest tu przeważnie więcej miejsca na nogi. Turbulencje odczuwa się słabiej, a siedzący tutaj pasażerowie są obsługiwani przez załogę w pierwszej kolejności, więc nigdy nie brakuje dla nich herbaty czy kanapek. Niestety, jak już wiemy, statystycznie siedzenie z przodu samolotu zmniejsza szanse na wyjście z katastrofy lotniczej bez szwanku.
  • Miejsce pośrodku kadłuba: w fotelach nad skrzydłami turbulencje odczuwa się najsłabiej.
  • Miejsce przy oknie: zapewnia piękne widoki i święty spokój, można się zdrzemnąć.
Miejsce nad skrzydłami zapewnia spokój od turbulencji, ale nie jest wcale najbezpieczniejsze.
Miejsce nad skrzydłami zapewnia spokój od turbulencji, ale nie jest wcale najbezpieczniejsze. karina trojok / polska press

Czytaj też: Pierwsza podróż samolotem: instrukcja krok po kroku dla początkujących. Lotnisko, odprawa i kontrola bezpieczeństwa nie muszą być stresujące

Najgorsze miejsca w samolocie, których lepiej unikać

Które miejsca w samolocie są z kolei najgorsze? Zapoznajcie się z poradami internautów, by unikać tych miejsc, jeśli zależy Wam na przyjemnej podróży:

  • Fotele tuż przed przegrodą (ścianą z przodu i tyłu kadłuba): mają szereg wad, np. cały bagaż musi trafić do szafki nad głową, bo nie ma przed nami żadnego więcej fotela. Brak fotela z przodu oznacza też brak stolika i trzeba prosić załogę o dostawienie go. W przegrodach znajdują się też często kołyski i przewijaki dla dzieci, bywa tu więc hałaśliwie.
  • Miejsca blisko toalety: ciągle panuje tu ruch i tłok.
  • Miejsca blisko wejścia do kuchni pokładowej: stale słychać hałas, bo w kuchni wszystko trzymane jest w metalowych szafkach.
  • Miejsca z tylu samolotu: są wprawdzie najbezpieczniejsze, ale jest tu najgłośniej, bo blisko do silnika, najsilniej też odczuwa się turbulencje.
  • Miejsce pośrodku rzędu: jest statystycznie bardzo bezpieczne, ale trudno wyjść do toalety, ciężko też się zdrzemnąć – trzeba siedzieć jak trusia przez cały lot.

Źródła: TIME, Mirror, CNN Travel, The Sun

Niestety, porównanie najbezpieczniejszych i najwygodniejszych miejsc w samolocie ujawnia, że nie pokrywają się one ze sobą. Najwygodniej jest z przodu
Niestety, porównanie najbezpieczniejszych i najwygodniejszych miejsc w samolocie ujawnia, że nie pokrywają się one ze sobą. Najwygodniej jest z przodu i pośrodku, najbezpieczniej z tyłu. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najtańsze wakacje all inclusive na lato 2023. Dwa kraje królują w zestawieniu niskich cen. Tydzień błogiego wypoczynku za 1400 zł

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży