Od lat mieszkańcy krajów północnoeuropejskich uznawani są za najszczęśliwszych na świecie. W najnowszym raporcie World Happiness Report [z j. ang. światowy raport o szczęściu] przygotowanego na zlecenie amerykańskiej organizacji SDSN, mieszkańcy Finlandii znów zostali uznani najszczęśliwszymi na świecie. Dlaczego?
Zaufanie to podstawa szczęścia?
Kraje skandynawskie, chociaż nie panuje w nich tropikalny klimat i słońce nie świeci tam przez większą część roku, mogą poszczycić się dobrym systemem opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, wysokim poziomem edukacji, równością i… zaufaniem - zarówno tym sąsiedzkim, jak i do urzędników państwowych. W 2013 roku magazyn Reader's Digest przeprowadził w 16 najważniejszych miastach na świecie „test portfela”. Polegał on na celowym zostawieniu przedmiotu ze zdjęciem rodzinnym, numerem telefonu, wizytówkami i pieniędzmi w miejscu publicznym. W stolicy Finlandii - Helsinkach - 11 z 12 portfeli zwrócono właścicielom.
Spakuj się na wymarzoną podróż!
Najszczęśliwsze kraje na świecie - ranking World Happiness Report
World Happiness Report to publikacja przygotowywana przez amerykańską organizację SDSN [United Nations Sustainable Development Solutions Network, z j. ang. Sieć Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ]. Zawiera informacje o poziomie szczęścia mieszkańców poszczególnych państw, tworząc tym samym ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Wskaźniki brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu to: PKB [produkt krajowy brutto] na osobę, wsparcie socjalne, wolność w dokonywaniu własnych wyborów, hojność, wolność od korupcji czy oczekiwana długość życia w zdrowiu. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 146 państw z całego świata.
Oto 15 najszczęśliwszych państw świata według SDSN:
Najszczęśliwsze kraje na świecie - Finlandia na szczycie lis...
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwajcaria
- Holandia
- Luksemburg
- Szwecja
- Norwegia
- Izrael
- Nowa Zelandia
- Austria
- Australia
- Irlandia
- Niemcy
- Kanada
Finlandia już po raz piąty z rzędu znalazła się na szczycie listy. W rankingu od kilku lat przodują także kraje skandynawskie - Dania, Szwecja i Norwegia. W przypadku Luksemburga dane zostały przepisane z roku 2019, nie wiadomo więc, czy zadowolenie z życia mieszkańców księstwa uległo pogorszeniu czy poprawie. Ranking 15 najszczęśliwszych państw na świecie zamyka Kanada. Na którym miejscu listy znalazła się Polska? Nie jest źle, choć mogłoby być dużo lepiej - nasz kraj uplasował się na 48. miejscu, notując spadek z 43. miejsca. Oznacza to, że Polacy odczuwają coraz mniej szczęścia i zadowolenia z życia.
Które kraje należą do najmniej szczęśliwych? Na szarym końcu pojawił się Afganistan, Liban, Zimbabwe, Rwanda, Botswana, Lesotho (wcześniej Basuto), Sierra Leone, Tanzania, Malawi, Zambia i Indie. Łatwo zauważyć, że w większości są to państwa położone na kontynencie afrykańskim. W krajach tych odnotowuje się sporą przestępczość, panuje bieda, a dostęp do edukacji jest utrudniony, co może wpływać na wolność w dokonywaniu wyborów.
Ludzie są coraz bardziej życzliwi?
W rozmowie z CNN John Helliwell, emerytowany profesor Uniwersytetu British Columbia stwierdził, że wzrost okazywanej życzliwości wśród ludzi jest zadziwiający. Średnia trzech wskaźników: przekazywania darowizn na cele charytatywne, wolontariatu i pomocy nieznajomym zwiększyła się o ok. 25 procent w stosunku do lat sprzed pandemii.
Zwłaszcza pomoc nieznajomym w 2021 roku, w porównaniu z pandemią lub 2020 rokiem, znacznie wzrosła we wszystkich regionach świata - powiedział Helliwell.
Według raportu stres i poczucie zmartwienia związane z pandemią koronawirusa spadły o połowę względem 2020 roku - wtedy było to 8 procent. Dziś wiadomo, że w roku 2021 odnotowano wzrost odczuwanego stresu tylko o 4 procent w stosunku do lat przed pojawieniem się COVID-19. Zdaniem profesora wpływ na poprawę miało przede wszystkim to, że sytuacja pandemiczna stała się dla ludzi bardziej przewidywalna i nauczyli się w niej funkcjonować.
Spadek satysfakcji z życia odnotowano szczególnie wśród osób młodych. Wskaźnik równoważony jest za to przez - tu niespodzianka - wzrost zadowolenia u osób po 60. roku życia.
Ogólnie rzecz biorąc, ludzie zbyt mało wierzą w dobrą wolę społeczeństw, w których żyją. W przypadku kryzysu, jeśli ich społeczeństwo reaguje pozytywnie i stara się nieść pomoc innym, podnosi to opinię ludzi zarówno o sobie, jak i o współobywatelach - powiedział Helliwell.
Rzeczywiście, wzrost życzliwości da się zauważyć nawet w naszym kraju. Sytuacją wyzwalającą wiarę w społeczeństwo może być chociażby pomoc niesiona uchodźcom z Ukrainy. Wielu z nas, widząc skalę tragedii u naszych sąsiadów, zaangażowała się w pomoc potrzebującym, podążając tropem wolontariuszy czy nawet znajomych.
Źródło: World Happiness Report, CNN, ferratum.pl
Przygotuj się na słoneczne dni!

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?