Od lat mieszkańcy krajów północnoeuropejskich uznawani są za najszczęśliwszych na świecie. W najnowszym raporcie World Happiness Report [z j. ang. światowy raport o szczęściu] przygotowanego na zlecenie amerykańskiej organizacji SDSN, mieszkańcy Finlandii znów zostali uznani najszczęśliwszymi na świecie. Dlaczego?
Zaufanie to podstawa szczęścia?
Kraje skandynawskie, chociaż nie panuje w nich tropikalny klimat i słońce nie świeci tam przez większą część roku, mogą poszczycić się dobrym systemem opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, wysokim poziomem edukacji, równością i… zaufaniem - zarówno tym sąsiedzkim, jak i do urzędników państwowych. W 2013 roku magazyn Reader's Digest przeprowadził w 16 najważniejszych miastach na świecie „test portfela”. Polegał on na celowym zostawieniu przedmiotu ze zdjęciem rodzinnym, numerem telefonu, wizytówkami i pieniędzmi w miejscu publicznym. W stolicy Finlandii - Helsinkach - 11 z 12 portfeli zwrócono właścicielom.
Spakuj się na wymarzoną podróż!
Najszczęśliwsze kraje na świecie - ranking World Happiness Report
World Happiness Report to publikacja przygotowywana przez amerykańską organizację SDSN [United Nations Sustainable Development Solutions Network, z j. ang. Sieć Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ]. Zawiera informacje o poziomie szczęścia mieszkańców poszczególnych państw, tworząc tym samym ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Wskaźniki brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu to: PKB [produkt krajowy brutto] na osobę, wsparcie socjalne, wolność w dokonywaniu własnych wyborów, hojność, wolność od korupcji czy oczekiwana długość życia w zdrowiu. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 146 państw z całego świata.