Ornak: pomysł na weekend w górach z pięknymi widokami. Który szlak wybrać, jak długo idzie się na Ornak? Praktyczny przewodnik dla turystów

Emil Hoff
Emil Hoff
Z grzbietu Ornaku rozciągają się piękne widoki na Tatry. Jak dostać się na Ornak, ile się idzie na grzbiet, który szlak wybrać i czy wędrówka jest trudna? Odpowiadamy w praktycznym przewodniku dla turystów: weekendowa wycieczka na Ornak bez tajemnic. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Z grzbietu Ornaku rozciągają się piękne widoki na Tatry. Jak dostać się na Ornak, ile się idzie na grzbiet, który szlak wybrać i czy wędrówka jest trudna? Odpowiadamy w praktycznym przewodniku dla turystów: weekendowa wycieczka na Ornak bez tajemnic. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Sławomir Zdziebko, CC BY-SA 3.0
Ornak to jeden z najbardziej malowniczych górskich grzbietów w polskich Tatrach, w dodatku rozciągają się z niego piękne widoki. To świetny pomysł na weekendową wycieczkę, zwłaszcza jesienią, gdy roślinność hal, połonin i żlebów przyjmuje głęboki rdzawy kolor. Dostać się na Ornak nie jest jednak tak łatwo. Skąd wyruszyć, który szlak wybrać? Jak długo idzie się na Ornak? Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym praktycznym przewodniku dla turystów: Ornak w sam raz na weekend w Tatrach.

Spis treści

Ornak: malowniczy grzbiet między Doliną Kościeliską i Chochołowską

Ornak to nazwa górskiego grzbietu, który oddziela w górnych częściach Dolinę Kościeliską (Pyszniańską) od Chochołowskiej (Starorobociańskiej).

Jaką wysokość ma Ornak? Grzbiet ma kilka kulminacji (szczytów). Najwyższy jest Zadni Ornak (1867 m n.p.m.). Drugi w kolejności jest Ornak Pośredni (1854 m), z którego rozciągają się szczególnie piękne widoki na Tatry Zachodnie, zwłaszcza na Dolinę Tomanową i Pyszniańską, Kominiarski Wierch i Starorobociański Wierch. Wielu turystów ma na myśli właśnie Ornak Pośredni, gdy wspomina o wycieczce na Ornak. Pozostałe kulminacje grzbietu Ornak to Kotłowa Czuba (1840 m) i Suchy Wierch Ornaczański (1832 m).

Na zboczach grzbietu Ornak wyróżnia się dwie hale: Ornak (na wschodnim zboczu) i Stara Robota (na zachodnim).

Kominiarski Wierch widziany z Ornaku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Kominiarski Wierch widziany z Ornaku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0

Skąd na Ornak? Szlak na Ornak Pośredni z Hali Ornak

Najpopularniejsza trasa na Ornak Pośredni z jego pięknymi widokami wiedzie z Hali Ornak u wylotu Doliny Kościeliskiej i stojącego na niej schroniska PTTK. Turyści powinni udać się spod schroniska żółtym szlakiem w kierunku Iwaniackiej Przełęczy, a następnie skręcić na południe i podążać szlakiem zielonym przez Suchy Wierch Ornaczański aż do Ornaku Pośredniego.

Ta trasa liczy ok. 4 km długości i można ją przejść w ok. 1,5 – 2 godziny w jedną stronę. Jeśli chcemy dojść aż nad granicę Słowacką, trzeba będzie pokonać jeszcze ok. 2 km.

Czytaj też: Kasprowy Wierch: kolejka linowa, bilety, pogoda, szlak. Praktyczny przewodnik. Ile może kosztować rodzinna wycieczka na Kasprowy Wierch?

Jaki szlak na Ornak? Trasa na Ornak Pośredni z Doliny Chochołowskiej

Na grzbiet Ornaku można się też dostać z Doliny Chochołowskiej. Tuż przed miejscem, w którym Starorobociański Potok wpada do Chochołowskiego Potoku należy skręcić ze szlaku zielonego w czarny, a potem, przed Polaną Iwanówką, w żółty. Droga przez Dolinę Iwaniacką zaprowadzi nas na Iwaniacką Przełęcz, skąd szlak zielony wiedzie wzdłuż grzbietu Ornaku.

Ta trasa liczy ok. 4 km i można ją przejść w mniej więcej 2 godziny w jedną stronę.

Skrócenie szlaku na Ornak: pociąg, bryczka lub rower

Osoby, które wybiorą szlak na Ornak przez Dolinę Chochołowską, mogą nieco ułatwić sobie zadanie.

 • Od maja do września po dnie Doliny Kursuje kolejka „Rakoń”, która zabiera turystów spod parkingu do Polany Huciska i tym samym skraca trasę o mniej więcej 3 km. Bilet kosztuje 7 zł od osoby.
 • Wzdłuż całej Doliny jeżdżą też konne bryczki góralskie (cena ok. 50 zł za osobę).
 • Dolinę Chochołowską można też pokonać rowerem – własnym lub wypożyczonym (koszt wypożyczenia to ok. 10-12 zł za godzinę lub 55-60 zł za dobę; należy też zapłacić za rower przed wejściem do TPN: 8 zł lub ulgowo 4 zł).
Błyszcz i Bystra widziane z Ornaku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Błyszcz i Bystra widziane z Ornaku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0

Szlak wzdłuż całego grzbietu Ornak

Wspomniany wyżej zielony szlak prowadzi wzdłuż całego grzbietu Ornaku, nie tylko na Ornak Pośredni. Zaczyna się na Iwaniackiej Przełęczy i prowadzi przez Siwą Przełęcz i Siwą Turnie do przełęczy Liliowy Karb nad samą granicą ze Słowacją. Trasa liczy ok. 4 km długości.

Przejście szlaku wzdłuż całego grzbietu Ornak zajmuje ok. 2 godzin w jedną stronę. Ornak Pośredni znajduje się mniej więcej w połowie trasy.

Czytaj też: Giewont: szlak, pogoda, ceny biletów. Czy wejście na szczyt jest trudne? Którą trasę wybrać? Praktyczny poradnik na weekend w Tatrach

Łączna długość trasy na Ornak

Szlak na Ornak jest w praktyce przedłużeniem szlaków przez Dolinę Chochołowską i Kościeliską. Oznacza to, że trzeba przejść spory kawałek, by dostać się na grzbiet i móc podziwiać rozciągające się z niego widoki. To, ile się idzie na Ornak i jaka jest długość trasy, zależy od tego, z którego miejsca wyruszymy na wycieczkę.

 • Z Doliny Chochołowskiej (bez korzystania z roweru, bryczki lub kolejki): od parkingu przy Siwej Polanie do odejścia czarnego szlaku ok. 5,7 km (2 godz. marszu), potem szlakiem czarnym, żółtym i zielonym na Ornak ok. 4,3 km (2 godz.), łącznie ok. 10 km i ponad 4 godz. marszu w jedną stronę.
 • Z Doliny Kościeliskiej: od Kir do schroniska na Hali Ornak 6 km (ok. 1,5 godz.), ze schroniska na Ornak szlakiem żółtym i zielonym ok. 4 km (2 godz.), łącznie ok. 10 km i 6 godz. marszu w jedną stronę.

Na szczęście nie trzeba przechodzić całej trasy na Ornak w obie strony za jednym razem. Zarówno w Dolinie Kościeliskiej, jak i Chochołowskiej, działają schroniska PTTK. Można się w nich zatrzymać, odpocząć i posilić po przejściu wybranej Doliny lub całego szlaku na Ornak, albo nawet spędzić noc przed wyruszeniem w drogę powrotną.

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera

Schronisko PTTK na Hali Ornak

To jedyne schronisko turystyczne w Dolinie Kościeliskiej. Ma 48 miejsc noclegowych, oferuje też bufet i kuchnię.

Cennik:

 • pokój 2-osobowy z umywalką 95 zł/os./noc
 • pokój 8-osobowy 65 zł/os./noc
 • Zestaw śniadaniowy ok. 15 zł
 • Zestaw obiadowy pk. 30 zł

Rezerwacje:

 • drogą mailową na adres: [email protected]
 • telefonicznie: +48 0182070520 ,+48695-530-813.
Schronisko na Hali Ornak u wylotu Doliny Kościeliskiej to najczęściej wybierany przez turystów punkt początkowy wycieczki na Ornak.
Schronisko na Hali Ornak u wylotu Doliny Kościeliskiej to najczęściej wybierany przez turystów punkt początkowy wycieczki na Ornak. Wojciech Matusik / Polska Press

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

To największe schronisko w polskich Tatrach. Oferuje 121 miejsc noclegowych.

Ceny noclegu w schronisku na Polanie Chochołowskiej wahają się w zależności od konkretnego pokoju:

 • od 55 zł za noc (w 14-osobowym pokoju bez umywalki),
 • do 110 zł (w 4-osobowym pokoju z łazienką i pościelą).

W schronisku nie udostępnia się miejsc noclegowych na podłodze, dlatego zawsze trzeba dokonać rezerwacji łóżek z wyprzedzeniem.

Rezerwacje przyjmowane są mailowo: [email protected]

Czytaj też: Bieszczady w obiektywie, czyli podkarpackie góry z nieznanej dotąd strony. Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia z wędrówek

Ornak: trudność szlaku. Czy trasa nadaje się dla zwykłych turystów?

Szlak na Ornak przez Dolinę Kościeliską lub Chochołowską, a potem Iwaniacką Przełęcz, uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych w Tatrach. Nie jest trudny pod względem terenowym, ale może być wyczerpujący z powodu odległości – by dostać się na Ornak, trzeba najpierw przejść jedną z wymienionych Dolin.

Wycieczkę na Ornak można jednak podzielić na dwie części, z noclegiem w jednym z opisanych wyżej schronisk.

Ile kosztuje wycieczka na Ornak?

Ornak leży na terenie Tatrzańskiego parku Narodowego. Oznacza to, że trzeba zapłacić za wstęp do Doliny Kościeliskiej lub Chochołowskiej. Dorośli płacą 8 zł, młodzież 4 zł.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Ornak – galeria pięknych zdjęć ze szlaku

Zapraszamy do galerii malowniczych zdjęć ze szlaku na Ornak. Niech Was zachęcą do zorganizowania własnej wycieczki w Tatry.

Z grzbietu Ornaku rozciągają się piękne widoki na Tatry. Jak dostać się na Ornak, ile się idzie na grzbiet, który szlak wybrać i czy wędrówka jest trudna? Odpowiadamy w praktycznym przewodniku dla turystów: weekendowa wycieczka na Ornak bez tajemnic. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

Ornak: pomysł na weekend w górach z pięknymi widokami. Który...

Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?

Najważniejsze zasady bezpiecznej wędrówki po górach. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie