Spis treści
- Czy podróżowanie z dzieckiem bez stresu jest możliwe?
- Niemowlę w samolocie. Jak się przygotować?
- Podróż z dzieckiem w samochodzie
- Czy podróż w nocy to dobry pomysł?
- Gadżety na podróż z dzieckiem - co spakować, by zająć malucha?
- Wizyta u lekarza przed podróżą - dlaczego jest tak ważna?
- Apteczka na wyjazd z dzieckiem. Jakie artykuły są niezbędne?
- Jedzenie na podróż dla dziecka - co jest wskazane, a czego unikać?
Czy podróżowanie z dzieckiem bez stresu jest możliwe?
Bycie rodzicem absolutnie nie przekreśla możliwości podróżowania i poznawania świata. Oczywiście, w pierwszych latach życia dziecka, aby podróż nie była aż tak problematyczna, to dorośli powinni dostosować się do malucha. Opiekunowie znają swoje dziecko najlepiej, a co za tym idzie, mają wiedzę m.in. na temat pory drzemki dziecka i mogą zaplanować wyjazd tak, by pociecha spokojnie przespała choć część drogi. Doświadczone mamy-podróżniczki zgodnie twierdzą, że wakacje z dziećmi są jak najbardziej możliwe (choć na początku niełatwe) - wystarczy dobra organizacja, którą można wypracować. Ciekawym rozwiązaniem, które skutecznie rozprawi się ze stresem związanym z pakowaniem jest sporządzenie listy potrzebnych przedmiotów dużo wcześniej (także modyfikowanie i uzupełnianie jej) i umieszczenie w widocznym miejscu, np. na lodówce.
Niemowlę w samolocie. Jak się przygotować?
Podróż samolotem z niemowlakiem to duże wyzwanie. Nie należy się jednak zniechęcać na starcie. Jeżeli planujecie daleką wycieczkę i najrozsądniejszym środkiem transportu wydaje się samolot, jako rodzice bardzo małego dziecka przez wiele linii lotniczych możecie zostać potraktowani priorytetowo. Oznacza to pierwszeństwo w kolejce do kontroli bezpieczeństwa czy wejścia na pokład (wyjątkiem są tanie linie lotnicze).
W kabinie możecie także liczyć na pomoc w przygotowaniu posiłków - załoga z pewnością dostarczy wam np. wrzątek, co jest dość dużym ułatwieniem dla zajętego niemowlakiem rodzica. Należy pamiętać o tym, że dziecko nie powinno podróżować samolotem dopóki nie skończy tygodnia, a najlepiej 3 miesięcy - to właśnie wtedy będzie w stanie przystosować się do nagłych zmian ciśnienia. Dzieci do 2 roku życia mogą podróżować na kolanach rodzica (zakup dodatkowego biletu nie jest wymagany). Jeżeli zdecydujecie się na wykupienie biletu dla pociechy, możecie wcześniej zarezerwować specjalne łóżeczko, w którym będzie podróżować maluch.
Co zabrać w podróż samolotem z niemowlakiem? Niezbędny bagaż podręczny
Przed podróżą dziecka w samolocie należy zadbać o wyrobienie maluchowi tymczasowego dowodu osobistego lub paszportu. Warto dodatkowo skontaktowanie się z linią lotniczą w celu ustalenia, czy dokumenty te będą wystarczające. Podczas pakowania pamiętajcie, że limit na przewóz płynów nie obejmuje pokarmów dla niemowląt. Chociaż personel na pokładzie jest bardzo pomocny, opiekunowie dziecka powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie bagażu podręcznego podczas podróżowania z niemowlakiem. Co powinno się w nim znaleźć?
- Przezroczysta butelka
- Mata do przewijania
- Czyste pieluchy (oraz torba na zużyte i min. jedna pielucha tetrowa)
- Chusteczki nawilżane
- Krem nawilżający
- Smoczek
- Kocyk
- Ulubiony pluszak - opcjonalnie
Podróż z dzieckiem w samochodzie
Podróż samochodem z dzieckiem może wydawać się dużo łatwiejsza - możemy dopasować godzinę wyjazdu i zatrzymać się na postój wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. To prawda, chociaż podróż samochodem również wymaga wielu przygotowań i dobrej organizacji. Warto wziąć też pod uwagę, że podróże (nawet w najbardziej komfortowych warunkach) są dla dziecka męczące. Samochód na czas podróży powinien więc zamienić się w środowisko jak najbardziej przyjazne maluchowi - należy zadbać o zabranie z pojazdu wszystkich zbędnych rzeczy, które mogłyby znaleźć się w zasięgu rąk pociechy. Wygodnym rozwiązaniem dla rodziców będzie zakup obrotowego fotelika, dzięki któremu łatwo będzie wam obrócić dziecko, zainteresować je zabawką, nakarmić czy po prostu zmienić otoczenie, na które patrzy. Dodatkowo warto zainwestować w organizer - założony na tył przedniego siedzenia umożliwi wam szybki dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów.
Czy podróż w nocy to dobry pomysł?
Ogromną zaletą podróżowania samochodem z dziećmi jest wcześniej wspomniana elastyczność, dzięki której można wybrać dogodny moment na opuszczenie domu. Jeżeli musicie wyjechać w ciągu dnia, warto zrobić to chwilę przed porą drzemki - dziecko po przebudzeniu będzie wypoczęte, a dystans do celu znacznie się zmniejszy. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednak podróż nocą, kiedy dzieci są zmęczone, a ich rytm dnia wskazuje, że właśnie nadchodzi pora kilkugodzinnego wypoczynku. Ta metoda bardzo dobrze sprawdzi się przy podróżach dłuższych, które mogą trwać nawet od kilku do kilkunastu godzin.
Gadżety na podróż z dzieckiem - co spakować, by zająć malucha?
Żeby podróż minęła dziecku szybko i ciekawie, warto zainwestować w dwa najważniejsze gadżety - stolik podróżny oraz osłony przeciwsłoneczne. Na rynku jest wiele rodzajów stolików, które można dostosować do fotelika i wieku dziecka. Takie rozwiązanie sprawi, że jedzenie i zabawa staną się dla dziecka dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Do dziecięcego bagażu można spakować również kolorowanki, kredki, książeczki, zabawki czy laptopa lub smartfon z ulubionymi bajkami. Jak powinien wyglądać kompletny bagaż dla dziecka?
- Przybory higieniczne i kosmetyki pielęgnacyjne - pieluchy, mata higieniczna, chusteczki nawilżane, odpowiednie kosmetyki
- Wakacyjna apteczka
- Zabawki - najlepiej te, które nie znudziły się dziecku i będą w stanie je zainteresować
- Kolorowanki i książeczki
- Przekąski
- Ulubiony koc
- Zapasowy komplet ubrań
Wizyta u lekarza przed podróżą - dlaczego jest tak ważna?
Przed każdą daleką podróżą (szczególnie za granicę) powinniście umówić się na wizytę lekarską i sprawdzić, czy w miejscu do którego się udajecie jest możliwe skorzystanie z konsultacji lekarskiej. W trakcie wizyty w Polsce, którą warto odbyć nawet kilka miesięcy wcześniej, warto zapytać lekarza o potrzebne szczepienia i choroby zakaźne, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla malca oraz wykonać testy alergiczne. Rozmowę ze specjalistą zakończcie pytaniem o bezpieczne leki, które można zastosować w nagłych wypadkach (np. biegunka, choroba lokomocyjna lub choroby tropikalne). Dobrym pomysłem będzie też przypomnienie sobie zasad pierwszej pomocy - poczujecie się spokojniejsi i bardziej przygotowani na wszystkie możliwe ewentualności.
Apteczka na wyjazd z dzieckiem. Jakie artykuły są niezbędne?
Apteczka to rzecz, którą powinniśmy mieć zawsze przy sobie - szczególnie podczas wyjazdu z dzieckiem. Dobrze zaopatrzona pomoże wam poradzić sobie z chorobą lokomocyjną, skaleczeniem czy innymi dolegliwościami, które mogą uprzykrzyć wyjazd dziecku.
Co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej?
- Leki przeciwbólowe (paracetamol / ibuprofen / metamizol)
- Leki przeciwbiegunkowe
- Leki na chorobę lokomocyjną
- Sól fizjologiczna
- Materiały opatrunkowe: plastry z i bez opatrunku, bandaż opatrunkowy i elastyczny (wąski i szeroki), gaziki, chusta trójkątna, opaska uciskowa
- Nożyczki
- Termometr
- Środki do dezynfekcji
- Sterylne rękawiczki (lateksowe lub nitrylowe)
- Zestaw do usuwania kleszczy
- Leki brane na stałe (w przypadku dzieci uczulonych na użądlenia owadów: wszystkie preparaty ratujące życie na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego)
Więcej informacji na temat wyposażenia apteczki turystycznej znajdziecie w poniższym artykule:
Jedzenie na podróż dla dziecka - co jest wskazane, a czego unikać?
Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że odpowiednia dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie u najmłodszych. Dziecko w podróży to spore wyzwanie samo w sobie, a co dopiero przygotowanie prowiantu specjalnie dla malucha. Umiejętnie ułożony jadłospis może mieć zbawienny wpływ na utrzymanie dobrego samopoczucia malca, pozwoli także uniknąć niepożądanych dolegliwości żołądkowych. Domowe kanapki i lekkie sałatki sprawdzą się o wiele lepiej niż fast foody, jednak w tym przypadku dobrze jest mieć lodówkę turystyczną, dzięki której produkty zachowają świeżość. Między posiłkami możecie podawać dziecku ulubione warzywa i owoce.
Jakie jedzenie i picie jest niewskazane dla dziecka w trakcie podróży?
- Napoje gazowane - nie ugaszą pragnienia, za to mogą powodować bóle brzucha
- Słodycze
- Słone przekąski, np. chipsy
- Fast foody (np. frytki, burgery, zapiekanki)
- Najfajniejsze atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej. 21 pomysłów na weekend
- Mało znane atrakcje dla dzieci na wakacje pełne uśmiechu. Pomysły na magiczne lato
- Nad morze z dzieckiem. Kiedy najlepiej jechać, co zabrać, jak obniżyć koszty?
- Nowy ranking najlepszych atrakcji dla dzieci w Świętokrzyskiem. Co warto zobaczyć?
- Rower z dzieckiem. Fotelik czy przyczepka - jak bezpiecznie podróżować z maluchem?
- Atrakcje turystyczne dla dzieci na Pomorzu. Gdzie warto się wybrać?
Źródło: smyk.pl, mp.pl, zaplo.pl, autocentrum.pl
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?