MKTG IPT - pasek artykułowy

Poznaj nietypowe miejsce na mapie Bydgoszczy. Co Exploseum oferuje zwiedzającym? Najważniejsze informacje o atrakcji w DAG Fabrik Bromberg

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Wielu turystów, zainteresowanych historią i tematyką wojenną, przemierza czasem setki (a nawet tysiące) kilometrów, by zwiedzić miejsca związane z mrocznymi dziejami. Jednym z nich jest mieszczące się w Bydgoszczy Exploseum. Co oferuje zwiedzającym? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Spis treści

Exploseum: zwiedzanie dawnej fabryki III Rzeszy

W województwie kujawsko-pomorskim, na terenie dawnej fabryki zbrojeniowej III Rzeszy (wybudowanej w latach 1939-1945) założono w 2011 roku jedną z najciekawszych atrakcji Bydgoszczy. Mowa oczywiście o Exploseum, oddziale Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Mężczyzna zwiedzający jedną z tras Exloseum
W Exploseum odnajdą się fani urbexu, którzy mogą zwiedzić obiekt trasą ekstremalną. Tomasz Czachorowski / Polska Press / Archiwum

Fabryka DAG Fabrik Bromberg była jednym z największych tego typu obiektów zbrojeniowych III Rzeszy, zajmując ok. 23 kilometry kwadratowe powierzchni. Także dziś – po powstaniu Exploseum – zwiedzający mogą zobaczyć aż 8 budynków, gdzie produkowano wcześniej nitroglicerynę, a to zaledwie 1 procent całej pierwotnej powierzchni.

Każda z budowli połączona jest tunelami, w muzeum dostępna jest więc podziemna trasa turystyczna.

Wystawy przybliżają gościom m.in. historię koncernu DAG (Dynamit-Aktien Gesellschaft) założonego przez wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla, materiałów wybuchowych, uzbrojenia czy pracy przymusowej, do której byli kierowani nie tylko Polacy, ale także przedstawiciele innych narodowości.

Fragment muzealnej wystawy (2017 rok)
W Exploseum można podziwiać wystawę stałą oraz wystawy czasowe. Dariusz Bloch / Polska Press / Archiwum

Szacuje się, że ogółem w DAG Bromberg pracowało 30-40 tys. robotników, w tym bezpośrednio przy produkcji – około 10 tysięcy. Początkowo wykorzystano miejscową siłę roboczą, jednak rozmiar prac budowlanych powodował, że w stosunkowo krótkim czasie wyczerpały się miejscowe rezerwy. Wówczas sięgnięto po zamiejscowych, w tym zagranicznych robotników, kierowanych przymusowo do pracy w Bydgoszczy przez urzędy pracy – podaje muzeum.

Wizyta w tym miejscu wzbudza iście wybuchową mieszankę uczuć – od ekscytacji po wielki smutek. Ogrom informacji przedstawionych w przystępnej formie i niesamowicie interesujące ekspozycje sprawią, że z pewnością nie będziecie się nudzić. Na dodatek, dostępnych jest kilka tras turystycznych, m.in. dla tych, którzy lubią wyzwania i nie odpowiadają im konwencjonalne sposoby zwiedzania. Są to:

  • trasa zwykła,
  • trasa alternatywna
  • oraz trasa ekstremalna.

Trasa alternatywna

Dwukilometrowa trasa w bydgoskim Exploseum wiedzie leśnymi ścieżkami. Rozpoczyna się przy tunelu łączącym budynek główny z budynkiem 1133.

Są to Budynki przygotowania produkcji, które służyły do magazynowania substancji potrzebnych do wyprodukowania nitrogliceryny. Ta niezwykle wrażliwa na wstrząsy substancja powstawała w Budynku nitracji z zachowanym tunel ucieczkowym. Wybiegający nim pracownik, chował się w specjalnej wnęce, gdzie mógł przeżyć wybuch, jeśli miał silne ręce. Jak to było możliwe, dowiecie się na miejscu od przewodnika – opisują bydgoscy muzealnicy.

Trasa ekstremalna

Trasa ekstremalna przypadnie do gustu miłośnikom urbexu, bowiem daje uczestnikom możliwość zwiedzenia zniszczonych budynków, mieszczących się na terenie kompleksu. Do jej pokonania niezbędne są kaski, latarki oraz (rzecz jasna) opieka przewodnika.

Trasa będzie nazywała się „ekstremalna”. To pomysł skierowany do wszystkich osób, które były zawiedzione tym, że można u nas chodzić tylko tunelami muzealnymi, jak to określali – „sterylnymi”. Od roku planowaliśmy uruchomienie trasy udostępniającej do zwiedzenia budynki, które są w postaci trwałej ruiny – zapowiadał w 2023 roku Tomasz Górski, specjalista ds. edukacji z Działu Historii Techniki.

Exploseum – bilety. Zobacz cennik 2024

Wystawa stała

  • Bilet normalny – 20 zł
  • Bilet ulgowy – 17 zł
  • Bilet rodzinny – 60 zł

Wstęp na wystawę stałą w czwartki jest bezpłatny.

Trasa alternatywna

  • Bilet normalny – 25 zł
  • Bilet ulgowy – 22 zł

Trasa ekstremalna

  • Bilet normalny – 50 zł

Zwiedzanie trasy alternatywnej z przewodnikiem i trasy stałej samodzielnie

  • Bilet normalny – 40 zł
  • Bilet ulgowy – 35 zł

Przewodnik
Osoby zwiedzające wystawę stałą mogą (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej) skorzystać z usługi przewodnickiej. Oprowadzanie przez przewodnika w jęz. polskim to koszt 15 zł/os., natomiast w jęz. angielskim – 20 zł/os.

Godziny otwarcia Exploseum w Bydgoszczy

Exploseum jest nieczynne w poniedziałki. W pozostałe dni – także w niedziele – obiekt jest otwarty dla zwiedzających od 9:00 do 15:00.

Ile trwa zwiedzanie Exploseum?
Zależy to od wybranej trasy. Czas zwiedzania wystawy stałej to ok. 2 godziny, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania wizyty w obiekcie.

DAG Fabrik Bromberg: mapa. Dojazd do Exploseum w Bydgoszczy

Exploseum mieści się w 8 zaadaptowanych do tego celu budynkach fabryki DAG Fabrik Bromberg, przy ul. Alfreda Nobla w Bydgoszczy.

Jak dojechać do Exploseum?
Do bydgoskiego muzeum można dotrzeć komunikacją miejską. W pobliżu kompleksu mieści się przystanek „Park Przemysłowy – Exploseum”. Zatrzymują się tam autobusy linii 68.

Źródło: Exploseum

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży