Spis treści
Turyści muszą uważać. 20 włoskich miast zmaga się z rekordowymi upałami
Włochy to ulubiony kierunek wakacyjny Polakow, Czerwony alert upałowy obowiązuje dziś niemal w całych Włoszech. We wtorek 18 lipca 2023 alert wprowadzono w:
- Rzymie
- Ankonie
- Bolonii
- Bolzano
- Brescii
- Cagliari
- Campobasso
- Florencji
- Frosinone
- Latinie
- Mesynie
- Neapolu
- Palermo
- Perugii
- Pescarze
- Rieti
- Trieście
- Wenecji
- Weronie
- Viterbo
To oznacza, że fala wyjątkowo dotkliwego skwaru nęka Włochy od północy po południe.
W Rzymie temperatury mogą dziś sięgnąć 43 stopni, ale sytuacja w innych częściach kraju może wyglądać jeszcze gorzej. Meteorolodzy zapowiadają na Sardynii upał nawet do 47 stopni Celsjusza.
Upały we Włoszech prędko się nie skończą. Będą przymusowe urlopy?
Upały nie odpuszczają. W środę 19 lipca 2023 alarm zostanie jeszcze rozszerzony, bo najbliższe dni mają według meteorologów przynieść dalszy wzrost temperatur.
Gdy temperatura przekracza 35 stopni, firmy mogą zwrócić się do włoskiego odpowiednika ZUS (Inps) o zgodę na wysłanie szczególnie narażonych na upał pracowników na przymusowy płatny urlop.
Już nawet przy niższej temperaturze nie powinni pracować robotnicy zatrudnieni przy robotach drogowych, na dachach i we wszystkich miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza.
Przepisy te, opracowane przez Instytut zajmujący się ubezpieczeniami od wypadków w pracy oraz prewencją, przypomina się pracodawcom i pracownikom w dniach rekordowych upałów, by nie dopuścić do przypadków stresu termicznego, zasłabnięć i jeszcze poważniejszych konsekwencji.
W przygotowanym vademecum zaleca się reorganizację zmian w pracy w czasie upałów i zapewnienie przerw w zacienionych miejscach, a także zawieszenie lub redukcję aktywności w przypadku szczególnie podwyższonych temperatur.
Podczas obecnej fali upałów zanotowano już kilka zgonów, które wiąże się z warunkami pogodowymi. W Lodi w Lombardii zmarł 44-letni robotnik w chwili, gdy wykonywał prace drogowe.
Europa zmaga się z afrykańskimi upałami. Pożary w Grecji i na Kanarach
Większość Europy, a zwłaszcza kraje południa, przeżywa ostatnio atak rekordowych upałów, za które odpowiada m.in. antycyklon Cerberus, przyciągający gorące powietrze znad Afryki.
Sytuacja jest bardzo poważna. Pożary lasów i łąk powodują poważne straty i stwarzają zagrożenie nie tylko dla mieszkańców, ale też dziesiątek tysięcy turystów, którzy spędzają właśnie wakacje np. we Włoszech, Grecji i Hiszpanii.
Z powodu ogromnych pożarów już niemal 5 tys. osób ewakuowano na należącej do Hiszpanii wyspie La Palma w archipelagu Kanarów.
Ogień szaleje także w Grecji, i to niebezpiecznie blisko Aten. Już wcześniej z powodu intensywnego gorąca zamknięto dla turystów słynny ateński Akropol.
Sylwia Wysocka/ PAP
Dni czeskie w Opolu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?