Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić? Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa na szlaku

Monika Golonka
Monika Golonka
Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem? I co robić, jeśli pojawi się na naszej drodze? Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa
Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem? I co robić, jeśli pojawi się na naszej drodze? Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa Bergadder/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Niewielkim urazem zakończyło się ostatnie spotkanie turysty z niedźwiedziem w Tatrach. Po incydencie, do którego doszło w październiku w Dolinie Chochołowskiej, Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w górach. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania z niedźwiedziem? I co robić, jeśli jednak pojawi się na naszej drodze?

Niedźwiedzie w Tatrach

"W czwartek 21 października 2021 w miejscu oddalonym od szlaku turystycznego, w Dolinie Chochołowskiej doszło do spotkania człowieka z niedźwiedziem. Zaskoczone zwierzę, najprawdopodobniej w akcie obrony, ugryzło starszego mężczyznę w nogę" - poinformował w komunikacie TPN.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podają, że do kontaktu doszło w bardzo bliskiej odległości. Niedźwiedź nie wyczuł zapachu zbliżającego się człowieka i nie spodziewał się spotkania w takim miejscu - jak podkreślono w komunikacie, turysta zszedł ze szlaku. Z perspektywy zwierzęcia był to atak człowieka. W reakcji obronnej niedźwiedź ugryzł mężczyznę w nogę i uciekł. Na szczęście obrażania okazały się niegroźnie, a turysta jeszcze tego samego dnia opuścił szpital.

Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem w górach?

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami, przede wszystkim nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych (TPN przypomina, że jest to zakazane). Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.

"Turyści każdego dnia (poza okresem zimowym) obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji" - czytamy. To dlatego, że niedźwiedzie są przyzwyczajone do obecności ludzi na szlakach, spodziewają się ich i podchodzą tylko na tyle blisko, na ile czują się bezpiecznie.

"Ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a już na pewno nie atak" - zapewnia TPN i dodaje, że do ostatniego ataku niedźwiedzia na człowieka doszło na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w 1926 r.

– Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe, nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem – podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.

Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić?

Co robić, kiedy jednak spotkamy niedźwiedzia w górach? Najważniejsze to nie panikować i jeżeli to możliwe, spokojnie się oddalić. Jak podaje TPN, nawet zaniepokojone zwierzę zwykle szybko się uspokaja, gdy człowiek pokaże chęć odejścia.

Tatrzański Park Narodowy w punktach wymienił najważniejsze zasady, które trzeba zapamiętać, by uniknąć niebezpieczeństwa:

  • nie podchodź,
  • nie próbuj robić zdjęć,
  • nie uciekaj,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • wycofaj się na bezpieczną odległość,
  • postaraj się zachować spokój.

"Niedźwiedź jest zwierzęciem ostrożnym, choć nie płochliwym. Zaniepokojony staje na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Jeżeli tylko może, schodzi człowiekowi z drogi, choć obserwacje wskazują, że rejestruje on obecność ludzi wielokrotnie częściej niż sam jest widziany. Potrafi np. wiele godzin leżeć kilkadziesiąt metrów od szlaku i obserwować turystów" - czytamy na stronie TPN.

Pracownicy parku tłumaczą, że ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:

  • zaskoczenie zwierzęcia, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku
  • pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze - jest to odbierane jako próba zabrania pożywienia
  • pojawienie się między matką a młodymi - pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie