IPT - pasek artykułowy

Niecodzienne oznakowanie w Tatrzańskim Parku Narodowym. Dotyczy… potrzeb fizjologicznych. „Smutne, że trzeba to ludziom przypominać”

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Znaki wzbudziły zainteresowanie internautów i wywołały ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych.
Znaki wzbudziły zainteresowanie internautów i wywołały ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych. Lukasz Bobek / Polska Press / Archiwum
Parki narodowe w Polsce odwiedzają tłumy turystów przez cały rok. Jednym z najbardziej obleganych jest zlokalizowany w woj. małopolskim Tatrzański Park Narodowy, który wprowadził dość niecodzienne oznakowanie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że dotyczą one potrzeb fizjologicznych. Podzieleni internauci swoje opinie wyrażali za pomocą mediów społecznościowych. Zobaczcie znaki, które wzbudziły ogromne kontrowersje.

Spis treści

Tatrzański Park Narodowy: gdzie jest? Mapa

Tatrzański Park Narodowy mieści się w woj. małopolskim, granicząc od południa ze słowackim parkiem narodowym (TANAP–em), a od północy z gminami Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska oraz miastem Zakopane.

Więcej na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz także: Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić? Tatrzański Park Narodowy przypomina zasady bezpieczeństwa na szlaku

Piktogram TPN
Takie piktogramy możecie zobaczyć podczas spacerów po Tatrzańskim Parku Narodowym. Tatrzański Park Narodowy (za zgodą)

Dziwne znaki w Tatrach. Dotyczą… potrzeb fizjologicznych

Kwestią wymagającą wyjaśnienia okazała się w Tatrzańskim Parku Narodowym ta dotycząca… ludzkich potrzeb fizjologicznych. Chociaż nie brzmi to poważnie, problem jak najbardziej istnieje – w końcu TPN odwiedzają turyści praktycznie przez cały rok. Władze parku postanowiły więc przypomnieć i rozmieścić znaki upominające wędrowców – tablice przedstawiające kucającego ludzika pojawiły się m.in. na szlaku na Gęsią Szyję czy z Rusinowej Polany do Wiktorówek.

Na osobliwe znaki zwrócili uwagę członkowie facebookowej grupy „Tatromaniacy”. Jeden z nich podzielił się także zdjęciem i opatrzył je komentarzem:

Drodzy Tatromaniacy jakie było moje zdziwienie dziś gęsią szyja i nowe znaki TPN-u😁🤣🤣

Internauci podzieleni. Jedni się zgadzają, drudzy oburzają

Pod postem pojawiła się lawina polubień i komentarzy. Zdania internautów są w tej kwestii podzielone – jedni żartują ze znaków i pomstują na TPN, inni nie wierzą, że o takich kwestiach trzeba turystom przypominać.

Ojej. A to w razie potrzeby to gdzie? – dopytuje internautka.

Jeśli stawiają takie znaki, to powinni w odpowiednim miejscu postawić toi toi! – oburza się kolejna.

Pojawiły się też głosy zrozumienia:

Boszzzz, żeby trzeba tak znakować TPN. Co z tymi ludźmi🥴
Takie powinny być tez na Orlej Perci 😣 – skomentowali użytkownicy.

Chociaż dyskusja toczyła się wokół kwestii mało przyjemnych i nieco wstydliwych, temat jest bardzo ważny – dotyczy przecież każdego z nas. O tym, jak postępować w przypadku sytuacji awaryjnej mówi w krótkim filmie Marek Kot, pracownik Działu Edukacji TPN:

Kierownik Działu Komunikacji i Wydawnictw TPN, Paulina Kołodziejska, przypomina:

W TPN umieszczono tylko 4 takie piktogramy – w miejscach newralgicznych. Chociaż oczywiście zalecenie korzystania z toalet obowiązuje w całym parku. Miejsc, gdzie można załatwić potrzeby fizjologiczne, jest wiele: są toalety przenośne typu toi-toi, są toalety stacjonarne, są toalety w schroniskach.

Czytaj też: Dolina Pięciu Stawów na weekend: który szlak wybrać, jakie atrakcje zobaczyć? Mapa, czas przejścia, schronisko. Praktyczne wskazówki

Źródło: Facebook

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xRx
Piktogram wskazuje, że to mężczyźni mają takie potrzeby. Co z kobietami? Oczekuję parytetu - co drugi znak na tym samym szlaku ma obrazować kucającą panią.
G
Gryczman
To niech dają przy kasie ludziom jakieś mocne worki zamiast za miliony z biletów budować coraz to nowe domy dla zarządu tpnu!
Z
Ziutek
Nie jechać do śmierdzą[wulgaryzm]h pazernych Goralenvolk. Na Słowacji są równie piękne góry, jest taniej i nie ma tych pazernych [wulgaryzm]i.
Z
Ziutek
W razie potrzeby to pieluchy założyć.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży