Tanatoturystyka, czyli dark tourism – miejsca w Polsce dla fanów mocnych wrażeń. Zwiedzanie kraju śladem mrocznych historii

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Ten nowy trend w podróżowaniu zyskuje coraz większą popularność – dark tourism, czyli tanatoturystyka, od jakiegoś czasu fascynuje tych, którym podczas wycieczek nie wystarcza podziwianie pięknych widoków. Zwiedzanie kraju śladem mrocznych historii to coś, czego pragną podróżnicy o stalowych nerwach – poznajcie miejsca w Polsce idealne dla fanów mocnych wrażeń.

Spis treści

Znak zlokalizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau
CC BY 2.0

Jedną z najbardziej przygnębiających pozostałości po II wojnie światowej są nazistowskie obozy koncentracyjne – to nie tylko Auschwitz-Birkenau, ale m.in. także Treblinka, Sobibór, Bełżec czy Chełmno. Flickr.com / Ben Tilley / CC BY 2.0

Czym jest „dark tourism”? Ta forma zwiedzania zyskuje coraz większą popularność

Pod nazwą „dark tourism” kryje się osobliwa forma turystyki, polegająca na podróżowaniu i zwiedzaniu lokalizacji związanych ze śmiercią, terrorem i wszystkim tym, co łączy się z tragedią. W Polsce forma ta znana jest także jako „tanatoturystyka” – nazwa powstała z połączenia imienia greckiego boga śmierci – Tanatosa – oraz turystyki. Co ciekawe, już pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, amerykański dziennikarz Patrick Jake O'Rourke określił swój pobyt m.in. w Warszawie mianem „wakacji w piekle” (prawdopodobnie ze względu na mnogość miejsc przypominających o okrucieństwie wojny), będąc jednym z pierwszych, który opisał zjawisko zwiedzania miejsc związanych ze śmiercią i cierpieniem.

Dark tourism w Polsce: Auschwitz to nie wszystko. Miejsca dla fanów mocnych wrażeń

Chociaż wśród wielu tanatoturystyka może budzić mieszane odczucia, taka forma zwiedzania sama w sobie nie jest zła – oczywiście, jeśli do odwiedzanych miejsc turyści podchodzą z należytym szacunkiem. Wbrew pozorom odwiedziny w tak smutnych lokalizacjach, ze względu na ich historię, mogą okazać się bardzo rozwijające dla jednostek wrażliwych na los drugiego człowieka. Jeśli i wy możecie pochwalić się nerwami ze stali, być może zainteresuje was nasze zestawienie – oprócz Kaplicy Czaszek na Dolnym Śląsku, w Polsce znajdziecie też m.in.:

Zobacz miejsca w Polsce dla fanów mocnych wrażeń:

Tanatoturystyka nie jest nowym zjawiskiem

Po prostu zaczęła być opisywana dość późno. Przed nazwaniem tego zjawiska ludzkość również zwiedzała podobne miejsca – w końcu zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju pola bitew czy katakumby. W ostatnim czasie tanatoturystyka cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem – jednym z wielu powodów może być rosnąca popularność wszelkiego rodzaju podcastów kryminalnych.

Zobacz też: Jeden z najbardziej tajemniczych grobowców w Lubuskiem. Byli tacy, co szukali, ale nie znaleźli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży