Wakacje 2022. Czy wyjazd samochodem się opłaca? Porównaliśmy wysokie ceny paliw z biletami kolejowymi na popularne trasy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Szybkie wzrosty cen paliw na stacjach sprawiają, że wielu kierowców przeciera oczy ze zdziwienia. Część z nich planuje już z pewnością wakacyjne wyjazdy z rodziną. Ci, którzy mieli zamiar udać się na wczasy samochodem, mogą zacząć kwestionować swoją decyzję. Czy słusznie?
Szybkie wzrosty cen paliw na stacjach sprawiają, że wielu kierowców przeciera oczy ze zdziwienia. Część z nich planuje już z pewnością wakacyjne wyjazdy z rodziną. Ci, którzy mieli zamiar udać się na wczasy samochodem, mogą zacząć kwestionować swoją decyzję. Czy słusznie? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska / Archiwum
Z powodu wojny na Ukrainie ceny paliw na stacjach rosną w zawrotnym tempie. Zbliżający się sezon urlopowy zmusza wielu do z nas do zadania sobie pytania - czy przy takich cenach opłaca się jechać na wakacje samochodem? Jeszcze w 2019 roku Polacy jako główny środek wakacyjnego transportu wybierali właśnie auto. Jak sytuacja będzie wyglądała w 2022 roku? Czy wczasowicze powinni wybrać inny transport? Zapytaliśmy o to kierowców, ekspertów i porównaliśmy ceny przejazdu do popularnych wakacyjnych miejsc różnymi środkami transportu.

Spis treści

Szybkie wzrosty cen paliw na stacjach sprawiają, że wielu kierowców przeciera oczy ze zdziwienia. Część z nich planuje już z pewnością wakacyjne wyjazdy z rodziną. Ci, którzy mieli zamiar udać się na wczasy samochodem, mogą zacząć kwestionować swoją decyzję. Czy słusznie?

Gwałtowny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych

W drugim tygodniu marca 2022 roku ceny za baryłkę rosyjskiej ropy podrożały do 120 dolarów. Jeszcze na początku lutego 2022 cena wynosiła ok. 91 dolarów za baryłkę - a już wtedy, mimo znacznie niższej ceny, notowano podwyżki w związku z napięciem na linii Ukraina - Rosja. Obecny wzrost kosztów paliwa mocno odbił się na kierowcach.

W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Dla najpopularniejszego paliwa dla aut osobowych – benzyny Pb95 średnia cena wyniesie zapewne 6,33-6,49 zł/l. Dynamiczna zmiana dotyczyć będzie oleju napędowego, która spowoduje, że ceny ulokują się na poziomie 6,83-6,96 zł/l. Nie sposób też nie wspomnieć o możliwych podwyżkach cen autogazu – dla tego paliwa oczekiwana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l - prognozowali 4 marca 2022 eksperci portalu e-petrol dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.

Podwyżki okazały się jednak na tyle gwałtowne, że już 9 marca 2022 realne ceny przekroczyły te prognozowane - litr benzyny Pb95 kosztował średnio 6,86 zł, ogólnopolska cena benzyny 98-oktanowej to 7,19 zł za litr. Najdroższy okazał się diesel, za którego litr trzeba zapłacić ok. 7,46 zł. Cena LPG również przekroczyła wcześniejsze założenia - za litr trzeba zapłacić średnio 3,29 zł.

Jeszcze rok temu (w marcu 2021 roku) najdroższa cena za benzynę Pb95 wynosiła od 5,19-5,99 zł/litr, za olej napędowy trzeba było zapłacić tyle samo. Najwyższy koszt LPG oscylował w granicach 2,65-2,99 zł za litr.

Droższe paliwo to znacznie droższe wczasy?

Podczas wakacji krajowych Polacy chętnie wybierają oczywiście wczasy nad morzem i w górach. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wyjazdy do Chorwacji. Sprawdźmy, który środek transportu wypada najkorzystniej pod względem cen. Jako punkt wyjazdu oznaczamy Warszawę, która znajduje się w centralnej części kraju.

Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95 (6,86 zł/l), obliczyliśmy ceny dojazdów do popularnych destynacji. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej.

Porównanie cen paliw i biletów kolejowych oraz lotniczych na popularnych trasach

Wyjazd do Zakopanego

Samochód

 • Dystans - ok. 413/470 km (w zależności od wybranej trasy)
 • Koszt paliwa w obie strony - 339,98 zł
 • Czas dojazdu (w jedną stronę) - ok. 6 godzin

Pociąg

 • Koszt biletu w obie strony strony (2. klasa) - 162 zł (TLK z przesiadką w Krakowie)
 • Czas dojazdu (w jedną stronę) - ok. 7 godzin

Wyjazd do Gdyni

Samochód

 • Dystans - ok. 370 km (w zależności od wybranej trasy)
 • Koszt paliwa w obie strony - ok. 305 zł
 • Czas dojazdu (w jedną stronę) - ok. 4,5 godziny

Pociąg

 • Koszt biletu w obie strony (2. klasa) - 144 zł
 • Czas dojazdu (w jedną stronę) - ok. 3,5 godziny

Wyjazd do Chorwacji - Dubrownik

Samochód

 • Dystans - ok. 1620 km
 • Koszt paliwa w obie strony - ok. 1330 zł
 • Czas dojazdu (w jedną stronę, bez przerw) - ok. 16 godzin

Bezpośrednie połączenie z Polski do Chorwacji miał zapewnić także czeski przewoźnik RegioJet. Na ten moment nie wiadomo, czy pociąg ruszy jeszcze tego lata - chociaż wydano pozwolenie na uruchomienie przejazdów, maszyny nie zawitały jeszcze do naszego kraju.

Samolot

 • Lot bezpośredni (w obie strony) - ok. 2120 zł
  Czas lotu - ok. 2 godziny
 • Lot z jedną przesiadką - ok. 665 zł
  Czas lotu - ok. 3 godziny + 6 godzin w oczekiwaniu na przesiadkę, w sumie ok. 9 godzin

Podczas porównania nie uwzględniliśmy także liczby pasażerów w samochodzie - większe obciążenie samochodu (pasażerowie, bagaże), często znacząco wpływa na zwiększenie zużycia paliwa przez auto. Oznacza to wzrost kosztów, które podróżnicy muszą ponieść podczas wizyty na stacji benzynowej. Wydaje się zatem, że wiele osób przerażonych cenami paliwa i związanymi z jego zakupem wydatkami może skorzystać z alternatywnych środków transportu, takich jak pociąg czy samolot.

Ceny przejazdu nie odstraszają podróżnych?

- Ceny paliwa czy samego przejazdu zawsze wliczam w koszty wakacji, więc nawet jeśli będą większe niż dotychczas, nie odstraszą mnie i wybiorę tę formę podróżowania, bo po prostu jest dla mnie bardziej komfortowa. Lubię jeździć samochodem, zwłaszcza w miejsca, w których jeszcze nie byłem - mówi pan Damian z Płocka.

- Nie lubię korzystać z publicznego transportu - trzeba się dostosować do rozkładów jazdy, wyznaczonych postojów. Poza tym minusem są przepełnione środki komunikacji - dodaje pani Olga, nauczycielka z Łodzi.

Pojawiają się również inne głosy - osób, które zniechęcone wysokimi cenami paliw raczej nie wybiorą się w tym roku na wakacje samochodem.

- Ze względu na zamieszanie na rynku paliw wybieramy się z dziewczyną na wakacje pociągiem - deklaruje pan Kamil, pracownik branży energetycznej z Płocka.

Na ceny paliw narzeka również pan Kacper, który na co dzień pracuje w krakowskim parku trampolin.

- Na razie nie planuję jechać na wakacje własnym samochodem. Nawet dojazdy do pracy stały się problematyczne, więc kupiłem kartę miejską. Oczywiście konkretna decyzja zostanie podjęta bliżej urlopu - mówi.

Jak widać, decyzja o zmianie wakacyjnych planów nie we wszystkich przypadkach jest taka oczywista. Część podróżnych ceniąc sobie komfort, jaki daje jazda samochodem, nie zrezygnuje z takiego sposobu podróżowania. W wypowiedziach maluje się też niepewność, która w tym czasie towarzyszy chyba wszystkim. Większość planujących urlopy czeka z decyzją do ostatniej chwili, mając nadzieję na zmianę.

Czy sytuacja z cenami benzyny ma szansę unormować się do wakacji?

O prognozy i to, jak ceny benzyny wpłyną na wczasowe plany Polaków, zapytaliśmy analityka rynku paliw portalu e-petrol.pl, dra Jakuba Boguckiego.

- Na ten moment nie da ustalić się jednej, prawidłowej prognozy. Mamy globalną podwyżkę, która jest pokłosiem inwazji Rosji na Ukrainę. Trudno przewidzieć, jak ceny zmienią się w przeciągu tygodni, które pozostały do rozpoczęcia sezonu wyjazdowego. Spodziewam się, że będą to - mówiąc delikatnie - wakacje droższe. Stosunkowo wysokie ceny mogą zostać z nami na dłużej, bo na szybkie i łatwe rozstrzygnięcie sytuacji na Ukrainie się nie zanosi. Dodatkowo w grę wchodzi decyzja wielu krajów o zmniejszeniu zaangażowania we współpracę z rosyjskimi dostawcami ropy - to również odbija się na poziomach cen i sposobie funkcjonowania rynku naftowego - tłumaczy ekspert.

Wygląda na to, że część Polaków zainteresowana wyjazdem na urlop samochodem powinna liczyć się z podwyższonymi kosztami. Dla tych, którzy już wcześniej zaplanowali wczasy, zmiana środka transportu na pociąg lub samolot może wiązać się z problemami logistycznymi. Nie dziwi więc fakt, że część osób odkłada decyzję o wakacjach na ostatnią chwilę.

Źródło: e-petrol.pl, skyscanner.pl, intercity.pl, mondial-assistance.pl, flotex.pl

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży