Spis treści
- Z telefonem na wakacjach, urlopie i wyjeździe. Co to jest roaming?
- Cena za korzystanie z telefonu na wakacjach. W Unii Europejskiej można odetchnąć
- Zmiana opłat karą za zbyt długie wakacje? Zasada Uczciwego Korzystania z Roamingu
- Unia Europejska i Europejski Obszar Gospodarczy. W których krajach nie grozi nam drogi roaming?
- Telefon w samolocie i tryb samolotowy. Kiedy trzeba płacić za roaming w czasie lotu?
- Korzystanie z telefonu na wakacjach poza UE i EOG. Ceny za roaming mogą przerazić
- Opłaty za korzystanie z telefonu w Wielkiej Brytanii
- Telefon z roamingiem czy bez? Czy korzystanie z roamingu poza UE jest konieczne?
- Przed wyjazdem na wakacje skontaktuj się z operatorem
- Telefon z roamingiem. Jak uruchomić usługę poza UE?
- Cena za korzystanie z telefonu za granicą bywa zaporowa. Jak obniżyć koszty?
Z telefonem na wakacjach, urlopie i wyjeździe. Co to jest roaming?
Zazwyczaj operator komórkowy inaczej nalicza koszty połączeń i korzystania z Internetu w telefonie, gdy jesteśmy za granicą. Ta odmienna taryfa nazywa się roamingiem i w przeszłości spędzała sen z powiek niejednemu podróżnemu.
Roaming ma inną cenę na terenie Unii Europejskiej i poza nią.
Cena za korzystanie z telefonu na wakacjach. W Unii Europejskiej można odetchnąć
Od 2017 r. na terenie Unii Europejskiej i niektórych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązuje wspólny sposób rozliczeń za połączenia i wysyłanie wiadomości SMS. To tzw. system RLAH, czyli Roam Like At Home (ang. Korzystaj Jak W Domu).
System RLAH zapewnia, że w czasie korzystania z telefonu komórkowego w podróży po UE, nie zostaną nam naliczone dodatkowe opłaty roamingowe. Wyjątkowo możemy zapłacić nieco więcej, jeśli korzystamy na terenie Polski z promocyjnej oferty i szczególnie niskich cen – ta oferta może nie obowiązywać na terenie innych krajów i należy dowiedzieć się u operatora, jak dokładnie będzie wyglądał cennik usług w czasie naszych zagranicznych wakacji w Europie.
Korzystanie z Internetu w telefonie w czasie podróży zagranicznej nadal nie jest jednak dokładnie uregulowane w UE. Zasadniczo limity danych (lub brak limitów) powinny przechodzić z sieci do sieci w granicach Unii. Część operatorów jednak stosuje inne rozwiązania: oferuje np. dodatkowe darmowe pakiety danych internetowych do wykorzystania za granicą, inni nadal naliczają pewne dodatkowe opłaty.
Zmiana opłat karą za zbyt długie wakacje? Zasada Uczciwego Korzystania z Roamingu
Koszty korzystania z Internetu w telefonie w czasie wakacji na terenie UE nie są wysokie, chyba że często i długo przebywamy poza Polską.
Wtedy operator może zastosować osobną taryfę w ramach tzw. Uczciwego Korzystania z Roamingu – zasady obowiązującej w UE. W wypadku osób, które spędzają za granicą bardzo dużo czasu (więcej niż w Polsce), to Uczciwe Korzystanie może być rozumiane przez operatora jako konieczność opłacania usług w taryfie roamingowej nawet w granicach UE.
Okres, po jakim klient kwalifikuje się do taryfy roamingowej, bywa naliczany różnie, ale najczęściej wynosi 4 miesiące od zalogowania się telefonu do zagranicznej sieci komórkowej. Jeśli w tym czasie więcej korzystaliśmy z roamingu za granicą niż zwykłej taryfy w Polsce, operator uprzedzi nas SMS-em, że naliczy dodatkowe opłaty za dalsze korzystanie z telefonu. Praktyki bywają różne, np. Orange daje klientom 14 dni na powrót do polskiej sieci przed zmianą naliczania opłat.
Unia Europejska i Europejski Obszar Gospodarczy. W których krajach nie grozi nam drogi roaming?
Poza oczywistymi członkami Unii Europejskiej, na świecie rozsianych jest kilka terytoriów i dependencji, które formalnie także należą do UE, choć znajdują się daleko poza kontynentem. Kilka z nich to popularne kierunki wakacyjne.
W tych miejscach nie grożą wysokie opłaty za korzystanie z telefonu komórkowego i Internetu poza granicami UE:
- Azory (terytorium Portugalii)
- Gujana Francuska (terytorium Francji)
- Gwadelupa (terytorium Francji)
- Madera (terytorium Portugalii)
- Martynika (departament Francji)
- Reunion (terytorium Francji)
- Wyspy Kanaryjskie (terytorium Hiszpanii)
Ponadto niektóre państwa, które nie należą do UE, ale przyłączyły się do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, także są objęte umowami o wspólnych taryfach za usługi komórkowe. Te kraje to:
- Norwegia
- Islandia
- Liechtenstein
Jeśli jednak marzą Wam się wakacje na Malediwach, Zanzibarze, w Tunezji, Turcji, Tajlandii albo USA, będziecie musieli skorzystać z tzw. roamingu międzynarodowego, czyli wyższego cennika usług komórkowych, obowiązującego poza UE.
Telefon w samolocie i tryb samolotowy. Kiedy trzeba płacić za roaming w czasie lotu?
Jeśli w samolocie lecącym nad ternem Unii Europejskiej korzystamy z telefonu za pośrednictwem sieci naziemnej, nie musimy obawiać się opłat za roaming międzynarodowy.
Jeśli jednak połączymy się z siecią satelitarną, przepisy prawa unijnego przestają obowiązywać i operator może rozliczyć nas po cenie usługi w roamingu międzynarodowym, tak jakbyśmy byli poza granicami UE.
Przed podróżą najlepiej skontaktować się z operatorem komórkowym i upewnić, czy oferuje roaming samolotowy w czasie lotów nad terenem Unii Europejskiej, czy też będziemy musieli korzystać z roamingu międzynarodowego.
By uniknąć wysokich opłat za korzystanie z telefonu w czasie podróży samolotem w ramach roamingu międzynarodowego, najlepiej jest przestawić urządzenie w tryb samolotowy, w którym telefon nie pobiera danych internetowych i niemożliwe jest wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości SMS i MMS.
Korzystanie z telefonu na wakacjach poza UE i EOG. Ceny za roaming mogą przerazić
Dopiero, gdy wyjeżdżamy na wakacje czy urlop poza granice UE, ceny za usługi komórkowe w roamingu robią się groźne.
Dobra wiadomość jest taka, że operator komórkowy po przekroczeniu granicy kraju nieobjętego przepisami UE, prześle nam SMS z informacjami o stawkach za usługi w roamingu. Zła wiadomość to same stawki: cena za minutę połączenia telefonicznego w roamingu międzynarodowym może sięgnąć od 4 do nawet 15 zł. Płaci się za połączenia wykonane i odebrane, podobnie SMSy, MMSy i oczywiście korzystanie z Internetu.
Opłaty za korzystanie z telefonu w Wielkiej Brytanii
Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania oficjalnie opuściła struktury Unii Europejskiej. Jest więc formalnie państwem zewnętrznym wobec UE i EOG, a więc podróżując po Zjednoczonym Królestwie musimy korzystać z telefonów na zasadach roamingu.
Każdy operator ma własny cennik opłat roamingu w Wielkiej Brytanii. Np. Orange wprowadził niewielkie dodatkowe opłaty, Plus z kolei pozostał przy starej polityce i póki co nie nalicza opłat za roaming w Wielkiej Brytanii.
Telefon z roamingiem czy bez? Czy korzystanie z roamingu poza UE jest konieczne?
Jeśli nie chcemy płacić majątku za korzystanie z telefonu w ramach roamingu na egzotycznych wakacjach, możemy nie uruchamiać tej usługi.
Wtedy jednak funkcjonalność telefonu zostanie znacznie ograniczona. Nie będziemy mogli z niego dzwonić ani łączyć się za jego pomocą z Internetem. Korzystanie z Sieci możliwe będzie tylko przez łączność z wifi. Trzeba pamiętać, że darmowe hotspoty wifi często nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa danych.
Przed wyjazdem na wakacje skontaktuj się z operatorem
Każdy operator komórkowy w Polsce ma własny cennik usług w roamingu. Najczęściej ceny są uzależnione od konkretnego państwa, do którego się udajemy. Kraje podzielone są na strefy; w jednych strefach jest taniej, w innych drożej.
Dlatego przed wyjazdem na wakacje poza Unię Europejską warto skontaktować się z operatorem komórkowym i upewnić się, jak wygląda cennik usług w roamingu w konkretnej ofercie, czy ceny różnią się dla umów z abonamentem, na kartę i mix, i jak należy poprawnie uruchomić usługę roamingu, jeśli się na nią zdecydujemy.
Instrukcje sporządzone przez największych operatorów komórkowych w Polsce znajdziecie poniżej:
Telefon z roamingiem. Jak uruchomić usługę poza UE?
Na terenie Unii Europejskiej możemy podróżować bez konieczności uruchamiania roamingu. Jeśli jednak wybieramy się poza UE, roaming trzeba aktywować. Można to zlecić operatorowi lub uruchomić usługę ręcznie.
- W systemach Android: Ustawienia -> Sieć i Internet -> Sieć Komórkowa -> wybór karty SIM -> Roaming
- W systemie iOS: Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych komórkowych -> Roaming danych
Cena za korzystanie z telefonu za granicą bywa zaporowa. Jak obniżyć koszty?
Nie da się wiele poradzić na wysokie ceny usług komórkowych w roamingu poza UE, ale można obniżyć koszty korzystania z telefonu na egzotycznych wakacjach, stosując kilka zdroworozsądkowych zasad.
- Kup lokalną kartę SIM: Wielu turystów na czas wakacji poza Unią Europejską wymienia kartę SIM w swoich telefonach na nową, kupioną na miejscu już po przylocie. Takie karty nabyć można w większości ośrodków turystycznych, na lotniskach, dworach i lepiej zaopatrzonych sklepach. Nie zapewniają atrakcyjnych pakietów promocyjnych, ale pozwalają wykonywać połączenia krajowe i korzystać z Internetu w telefonie według lokalnego cennika, bez narażania się na koszty roamingu międzynarodowego.
- Wyłącz przesyłanie danych: By uniknąć wysokiego rachunku za korzystanie z Internetu w telefonie w czasie wakacji poza UE należy przede wszystkim wyłączyć przesyłanie danych. Samo zamknięcie przeglądarki nie wystarczy – telefon nadal pobiera dane na potrzeby np. aktualizacji, łącząc się z Internetem. By uniknąć płacenia za drogi Internet w roamingu, należy na czas pobytu za granicą wyłączyć przesyłanie danych internetowych. Możemy je znowu uruchomić, gdy będzie potrzeba, lub ograniczyć się do korzystania z hotspotów wifi.
- Wyłącz pocztę głosową: Niektórzy operatorzy doliczają dodatkowe opłaty za korzystanie z poczty głosowej w roamingu międzynarodowym, dlatego przed wyjazdem poza UE warto wyłączyć tę usługę.
- Zapomnij o polskich znakach: Zdarza się też, że cena wiadomości SMS w roamingu międzynarodowym zwiększa się, gdy korzystamy z polskich znaków. Dlatego pisząc do Polski np. z Dominikany lepiej jest unikać liter takich jak ą, ę, ś, ź itp.
Źródło: operatorzy.pl, europa.eu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?