Wakacyjne plany ze zwierzakiem? Lepiej sprawdź, jak wyrobić paszport dla psa i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Paszport dla zwierzęcia towarzyszącego to dokument, który musisz mieć ze sobą jeśli wybierasz się na urlop zagranicę ze swoim pupilem.
Paszport dla zwierzęcia towarzyszącego to dokument, który musisz mieć ze sobą jeśli wybierasz się na urlop zagranicę ze swoim pupilem. tan4ikk/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Wakacje z psem to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Jeśli planujesz podróżować ze swoim czworonogiem za granicę, niezbędny będzie paszport dla psa. Ten dokument potwierdza tożsamość zwierzęcia i zawiera ważne informacje, takie jak szczepienia i odrobaczania. Warto zapoznać się z procesem wyrobienia paszportu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie podróży. Błędy mogą wam zrujnować wakacje!

Spis treści

Paszport dla zwierząt towarzyszących

Paszport dla psa jest nieodzowny przy każdej zagranicznej podróży z pupilem. Zanim wyruszysz z psem na wyjazd, upewnij się, że spełnia on wszystkie wymagania i przepisy obowiązujące w kraju docelowym. Przed podróżą warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że pies jest zdrowy i posiada niezbędne szczepienia. Pamiętaj, że podróż z psem musi być odpowiedzialna i bezpieczna dla wszystkich zaangażowanych stron.

W zależności od kraju, do którego zamierzasz podróżować ze swoim psem, mogą obowiązywać różne wymogi. W krajach Unii Europejskiej konieczny jest paszport dla psa, aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz wszczepiony chip identyfikacyjny. Przed podróżą sprawdź, czy możesz zabrać swojego psa do danego kraju, ponieważ niektóre państwa mogą zabraniać hodowli określonych ras.

W niektórych krajach, takich jak Malta czy Szwecja, konieczne jest dodatkowe badanie poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny. Wszystkie leczenia i profilaktyka powinny być zapisane w paszporcie.

Warto również pamiętać, że paszport dla zwierząt towarzyszących może zostać wydany dla:

  • psa,
  • kota,
  • fretki

Czytaj też: Powstała nowa linia lotnicza dla... psów. W tym samolocie twój pupil poczuje się jak VIP

Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla zwierzęcia może wyrobić tylko lekarz weterynarii. W przypadku, gdy twój weterynarz nie ma możliwości wydania paszportu dla psa, warto skonsultować się z innymi klinikami weterynaryjnymi. Aktualny wykaz weterynarzy, którzy są upoważnieni do wydawania paszportów dla zwierząt, dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Pies w hamaku
Paszport dla psa powinien zawierać informacje o umiejscowieniu chipu lub tatuażu, dane właściciela i lekarza weterynarii, informacje o chorobach i profilaktycznych środkach zdrowotnych psa, szczepieniach i odrobaczaniach, a także dokładny opis zwierzęcia. damedeeso/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Paszport dla psa powinien zawierać informacje o umiejscowieniu chipu lub tatuażu, dane właściciela i lekarza weterynarii, informacje o chorobach i profilaktycznych środkach zdrowotnych psa, szczepieniach i odrobaczaniach, a także dokładny opis zwierzęcia.

Bardzo ważne: przy wyrabianiu paszportu dla psa lub kota, należy wykonać obowiązkowe szczepienie na wściekliznę, nawet jeśli poprzednie szczepienie nadal jest ważne. Data szczepienia, wpisana w paszporcie, nie może być wcześniejsza niż data wystawienia paszportu.

Po wykonaniu szczepienia należy odczekać 21 dni, aby pies mógł opuścić granicę kraju. Nie wolno zapomnieć o tym okresie - niejeden turysta musiał w ostatniej chwili zmieniać wakacyjne plany, bo zapomniał o kwarantannie po szczepieniu swojego pupila.

Paszport dla psa lub kota powinien zawierać:

  • umiejscowienie chipu lub tatuażu, jego numer i data oznaczenia psa,
  • dane kontaktowe właściciela, imię i nazwisko, podpis,
  • informacje o upoważnionym lekarzu weterynarii (dane kontaktowe, imię i nazwisko, podpis),
  • informacje o chorobach lub profilaktycznych środkach zdrowotnych psa,
  • informacje o szczepieniach (w tym przeciwko wściekliźnie) i odrobaczaniach,
  • dokładny opis zwierzęcia (rasa, płeć, umaszczenie, imię, data urodzenia, cechy charakterystyczne)
Zdjęcie z psem i kotem
Warto również pamiętać, że paszport dla zwierząt mogą otrzymać psy, koty oraz fretki. dennisvdwater/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Ile kosztuje paszport dla psa?

Koszt paszportu dla psa wynosi około 100 złotych, jednak trzeba pamiętać, że każde szczepienie i odrobaczenie przed podróżą musi być wykonane przez lekarza weterynarii i potwierdzone odpowiednią pieczątką.

Wybierając się w podróż do krajów spoza Unii Europejskiej, może być konieczne wykonanie dodatkowego badania, takiego jak miareczkowanie poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny. Koszt takiego badania to około 200-350 złotych, a na wyniki trzeba czekać nawet miesiąc. Jednak taka procedura wykonuje się tylko raz w życiu psa.

Pamiętaj o odpowiedzialnym i dobrze zaplanowanym podróżowaniu ze swoim psem. Wyrobienie paszportu dla psa to ważny krok, który pomoże uniknąć problemów i zapewni bezpieczne wakacje dla ciebie i twojego czworonoga.

Golden retriever patrzący z okna samochodu
Koszt paszportu dla psa wynosi około 100 złotych, jednak trzeba pamiętać, że każde szczepienie i odrobaczenie przed podróżą musi być wykonane przez lekarza weterynarii i potwierdzone odpowiednią pieczątką.

leventegyori/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz też: 11 bajecznych plaż, które królują na Instagramie. Tam zrobicie najpiękniejsze zdjęcia z wakacji

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży