Złoty Stok: Kopalnia Złota, czołg Leonarda da Vinci, tyrolki w parku linowym i inne atrakcje na rodzinny weekend. Mapa, cennik, noclegi

Emil Hoff
Emil Hoff
Złoty Stok to świetny pomysł na pełen wrażeń weekend na Dolnym Śląsku. Można tu poczuć się jak dawni poszukiwacze skarbów, obejrzeć czołg zaprojektowany przez Leonarda, odbyć podziemny rejs na łodzi i robić wiele innych niezwykłych rzeczy. Zebraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Złotego Stoku oraz informacje praktyczne o cenach biletów, restauracjach i noclegach w okolicy.
Złoty Stok to świetny pomysł na pełen wrażeń weekend na Dolnym Śląsku. Można tu poczuć się jak dawni poszukiwacze skarbów, obejrzeć czołg zaprojektowany przez Leonarda, odbyć podziemny rejs na łodzi i robić wiele innych niezwykłych rzeczy. Zebraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Złotego Stoku oraz informacje praktyczne o cenach biletów, restauracjach i noclegach w okolicy. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe
Złoty Stok to wprawdzie nieduże miasteczko, ale aż pęka w szwach od turystycznych atrakcji. Działa tu niezwykła Kopalnia Złota, jest też park linowy z tyrolkami, boisko do paintballa, Średniowieczny Park Techniki z czołgiem według projektu samego Leonarda da Vinci, a do tego piękne i malownicze okolice Gór Złotych, w sam raz dla piechurów i rowerzystów. Zebraliśmy dla Was informacje o atrakcjach Złotego Stoku na obrzeżach Kotliny Kłodzkiej: jak dojechać na miejsce, co warto zobaczyć, gdzie zjeść, gdzie zatrzymać się na nocleg, jak wygląda cennik. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba do zaplanowania rodzinnego weekendu wśród atrakcji Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Spis treści

Złoty Stok: niezwykłe miejsce na ziemi kłodzkiej

Złoty Stok staje się coraz popularniejszy wśród turystów z Polski i sąsiednich Czech. Nie ma się czemu dziwić – miasteczko ma szereg atrakcji, które przyciągaj zarówno pasjonatów pięknej przyrody, jak i nietypowych rozrywek. Warto wybrać się tu na weekend z całą rodziną – dzieci także nie będą się nudzić.

W Złotym Stoku znajdziecie m.in.:

 • Polskiego Titanica, który pływa pod ziemią
 • Czołg zaprojektowany przez Leonarda da Vinci
 • Największy podziemny wodospad w kraju
 • Muzeum najśmieszniejszych sloganów
 • Park linowy
 • Boiska do gry w paintball
 • Do tego wiele atrakcyjnych propozycji noclegów i jadłodajni

Poniżej zebraliśmy dla Was praktyczne informacje o głównych atrakcjach turystycznych Złotego Stoku.

Czytaj też: Weekend za pół ceny 2022: wróciła ogólnopolska akcja turystyczna. Kiedy wypada, jakie atrakcje będą dostępne ze zniżką 50%? Jest lista ofert

Złoty Stok: Kopalnia złota z fascynującą historią

Złoty Stok jest malowniczo położony u podnóża Gór Złotych, nad potokiem Trująca, przy granicy z Czechami. Jak wskazuje nazwa miasta i gór, ośrodek słynął z wydobycia złota, ale też arsenu. To wokół tutejszej kopalni wyrosła osada górnicza, a potem miasto, które dziś jest siedzibą gminy.

Złoty Stok może poszczycić się chwalebną przeszłością i ekscytującą teraźniejszością. To najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce, którego dzieje sięgają X w., a więc czasów chrztu Polski! Ocenia się, że na przestrzeni wieków ze złóż Złotego Stoku wydobyto ok. 2 mln ton rudy, z której otrzymano 16 ton czystego złota i ponad 126 tys. ton arszeniku.

Wprawdzie ostatnią kopalnię w Złotym Stoku zamknięto w 1961 r., ale dziś działa tu Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, które stanowi główną atrakcję miasta i prawdziwą gratkę dla turystów.

Wybierając się do Złotego Stoku, warto odwiedzić też inne atrakcje Kotliny Kłodzkiej, znajdujące się w niedużej odległości. To m.in.:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku, czyli Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota

Turyści mogą zwiedzać muzeum i Podziemną Trasę w dwóch sztolniach.
Turyści mogą zwiedzać muzeum i Podziemną Trasę w dwóch sztolniach. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Główną atrakcją turystyczną Złotego Stoku jest Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, lepiej znane po prostu jako Kopalnia Złota. Muzeum działa od 1969 r.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota składa się zasadniczo z dwóch części:

 • W sztolni „Gertruda” oglądać można wystawę poświęconą historii wydobycia złota w Złotym Stoku. Wśród eksponatów warte obejrzenia są autentyczne stare narzędzia górnicze, lampy, piece i mapy. Działa tu też Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, w którym zgromadzono tablice z najzabawniejszymi hasłami, skierowanymi do robotników, z okresu PRL i nie tylko. Atrakcją dla dzieci, ale i dorosłych, jest przejazd pomarańczową kolejką podziemną po 300-metrowym odcinku sztolni. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą wybrać się podziemny spływ łodzią o nazwie Titanic. Góry lodowe na szczęście nie grożą, ale spływ jest dodatkowo płatny.
 • W sztolni „Czarna” odbywają się wycieczki w głąb kopalni. Można tu obejrzeć spektakularny, 10-metrowy podziemny wodospad i wziąć udział w warsztatach płukania złota.
W Złotym Stoku można oglądać najwyższy w Polsce podziemny wodospad.
W Złotym Stoku można oglądać najwyższy w Polsce podziemny wodospad. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Zwiedzanie z przewodnikiem Trasy Podziemnej w Kopalni Złota trwa ok. 1,5 godziny.

Atrakcje Złotego Stoku: Sztolnia Ochrowa

Dodatkową atrakcję w kompleksie Kopalni Złota stanowi Sztolnia Ochrowa, która bierze swoją nazwę od naturalnej ochry, pokrywającej skalne ściany, która nadaje im spektakularny, pomarańczowo-Żółty kolor. Ochrę wydobywano w Złotym Stoku na użytek przemysłu kosmetycznego. Tunel jest tu wąski i dobrze obrazuje trudne warunki, w jakich pracować musieli dawni górnicy.

Turyści zwiedzający Sztolnię Ochrową mogą też oglądać zalany szyb jeszcze z czasów średniowiecza.

Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku słynie z kolorowych skał.
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku słynie z kolorowych skał. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Czytaj też: Długi weekend listopadowy 2022 w górach. Najciekawsze miejsca i szlaki w Tatrach: rekorodowo trudna trasa, kapliczka znana z serialu i inne

Średniowieczny Park Techniki (Osada Górnicza)

Do najciekawszych atrakcji Złotego Stoku należy Średniowieczny Park Techniki, zwany też Średniowieczną Osadą Górniczą. Formalnie stanowi jedną z głównych atrakcji kompleksu Kopalni Złota.

To unikalny, jedyny w całej Europie park z rekonstrukcjami średniowiecznych maszyn górniczych, zarówno tych faktycznie używanych, jak i prototypowych. Można tu też obejrzeć słynny „czołg Leonarda da Vinci” – niezwykłą machinę bojową, którą zaprojektował włoski geniusz. Choć nigdy nie weszła do szerokiego użytku, w Średniowiecznym Parku Techniki można oglądać jej wierną i w pełni ruchomą rekonstrukcję.

Tak wygląda słynny "czołg" według projektu Leonarda da Vinci.
Tak wygląda słynny "czołg" według projektu Leonarda da Vinci. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Dla spragnionych mocniejszych wrażeń twórcy Parku przygotowali też atrakcję z innej beczki – Ścieżkę Strachu, czyli upiorny labirynt z wirującym tunelem, który pokonają tylko najodważniejsi.

Godziny otwarcia Średniowiecznego Parku Techniki: tylko w sezonie letnim (kwiecień-październik), godz. 10:00-19:00.

Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku. Można tu oglądać dawną architekturę, narzędzia, a nawet machiny oblężnicze.
Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku. Można tu oglądać dawną architekturę, narzędzia, a nawet machiny oblężnicze. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Dodatkowe atrakcje Kopalni Złota

Poza zwiedzaniem Trasy Podziemnej, Sztolni Ochrowej i Średniowiecznej Osady Górniczej, w Kopalni Złota w Złotym Stoku można także brać udział w szeregu zabaw i aktywności, które mogą spodobać się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Po skończeniu zwiedzania Kopalni można wziąć udział w warsztatach płukania złota starą metodą przesiewu przez sitko. Tak właśnie pracowali dawni górnicy. Po zakończeniu płukania złota można wybić z niego monetę lub nawet odlać sztabkę – oczywiście pod okiem doświadczonych specjalistów. W Sztolni Gertruda można wziąć udział w podziemnym spływie łodzią.

Warsztaty z płukania złota.
Warsztaty z płukania złota. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Zobacz na zdjęciach atrakcje w Kopalni Złota w Złotym Stoku:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku: informacje praktyczne

Kontakt z Kopalnią Złota

e-mail: [email protected]
Tel.: +48 74 817 55 74
Rezerwacje: +48 74 817 55 08 (nie są wymagane, z wyjątkiem spływu łodzią i zwiedzania z fabułą, zob. niżej)

Jak dotrzeć do Kopalni Złota w Złotym Stoku? Mapa dojazdu

Kopalnia Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku zlokalizowane jest na terenie dawnej kopalni złota i arsenu przy ul. Złotej 7.

Jak się ubrać na wycieczkę po Kopalni Złota?
Należy wziąć ze sobą ciepłe ubranie, bo temperatura we wnętrzu Kopalni przez cały rok wynosi zaledwie 7 stopni Celsjusza. Należy założyć wygodne buty, dające dobre oparcie.

Kopalnia Złota – godziny otwarcia
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku w sezonie letnim (kwiecień-październik) jest czynne w godz. 9:00-18:00, a w sezonie zimowym (listopad-marzec) w godz. 9:00-17:00.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli to jedna z najzabawniejszych wystaw w Polsce.
Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli to jedna z najzabawniejszych wystaw w Polsce. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Czytaj też: Darmowe atrakcje Dolnośląskiego. Muzea, punkty widokowe, tajemnicze miejsca i pomysły na weekend bez konieczności płacenia za bilety

Kopalnia Złota: cennik biletów

Bilet pojedynczy do Kopalni Złota kosztuje:

 • normalny 42 zł,
 • ulgowy 34 (uczniowie, studenci, emeryci, renciści),
 • dzieci do lat 4. wchodzą za darmo.

Bilet umożliwia zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, Muzeum Minerałów i Izby Górnictwa. W cenę wliczona jest usługa przewodnika.

Bilety do Sztolni Ochrowej:

 • normalny 20 zł,
 • ulgowy 15 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści),
 • dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

Cennik Średniowiecznego Parku Techniki wygląda następująco:

 • bilet normalny 29 zł,
 • bilet ulgowy 22 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści);
 • dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

Cennik dodatkowych atrakcji w Kopalni Złota:

 • Płukanie złota 12 zł
 • Wybijanie monet 10 zł
 • Odlewanie złotej sztabki 10 zł
 • Pole diamentowe 8 zł
 • Podziemny spływ łodzią 22 zł

Złoty Bilet: w Kopalni Złota w Złotym Stoku można nabyć tzw. Złoty Bilet, który umożliwia wejście do trzech głównych atrakcji – samej Kopalni, Sztolni Ochrowej i Średniowiecznego Parku Techniki (Osady Górniczej) w lepszej cenie. Pakiet trzech atrakcji kosztuje 73 zł, bilet ulgowy 53 zł, dzieci do lat 4 mogą korzystać za darmo.

Srebrny Bilet: ten bilet umożliwia tańsze zwiedzanie dwóch atrakcji: Kopalni Złota i Średniowiecznego Parku Techniki (Osady Górniczej). Kosztuje 60 zł, ulgowy 47 zł, dzieci do 4 lat za darmo.

Brązowy Bilet: umożliwia tańsze zwiedzanie Kopalni Złota i Sztolni Ochrowej. Kosztuje 54 zł, ulgowy 43, dzieci do lat 4 za darmo.

Bilet Ochrowy: umożliwia zwiedzanie Osady Górniczej i Sztolni Ochrowej. Kosztuje 435 zł, ulgowy 33 zł, dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

Wycieczki zorganizowane po Kopalni Złota w Złotym Stoku

W Kopalni Złota organizowane są także wycieczki, a nawet kilkudniowe pobyty dla grup dzieci do lat 16. Grupa musi liczyć przynajmniej 30 członków.

 • Złota Wycieczka dwudniowa (łącznie 6 atrakcji) kosztuje 279 zł od osoby, trzydniowa (11 atrakcji) 399 zł.
 • Paintballowy zawrót głowy w wariancie dwudniowym kosztuje 299 zł, w trzydniowym 429 zł od osoby.
 • Program Bonanza kosztuje 289 zł od osoby za dwa dni i 429 zł za trzy dni.
 • Zwiedzanie z fabułą: propozycja zarówno dla grup dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy zabawy zostają podzieleni na drużyny, otrzymują odpowiedni rynsztunek i ruszają na poszukiwanie skarbów. Zabawa trwa ok. 3 godzin, kosztuje 150 zł od osoby (dorośli) lub 115 zł (dzieci), dla grup liczących ok. 20 osób. Opłata za ognisko wynosi dodatkowe 25 zł.
Wielkie zbiory eksponatów z dziedziny historii górnictwa można oglądać w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku.
Wielkie zbiory eksponatów z dziedziny historii górnictwa można oglądać w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Czytaj też: Zamek Książ: najlepsze atrakcje na weekend. Ceny biletów i noclegów, praktyczne informacje dla turystów, galeria pięknych zdjęć

Złoty Stok to nie tylko kopalnia złota. Inne atrakcje miasta

Kiedy już obejrzycie wszystkie zakamarki Kopalni Złota, wcale nie jesteście skazani na nudę. Weekendową wycieczkę do Złotego Stoku można sobie urozmaicić, korzystając z innych atrakcji miasta.

Park linowy i paintball w Złotym Stoku

Leśny Park Przygody „Skalisko”. To rozległy park linowy, pełen atrakcji dla spragnionych ruchu. Można tu śmigać na tyrolkach, wspinać się, ćwiczyć ciało i zmysł równowagi. Różne tory mają różny poziom trudności, więc w parku nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli.

Komu nie dość szaleństw, może spróbować swoich sił w paintballu. W Złotym Stoku działają aż dwa poligony paintballowe, jeden w aranżacji leśnej, a drugi w miejskiej, organizowane są też rozgrywki w korytarzach kopalni. Paintball w Złotym Stoku uprawia się także zimą, więc każdy może wybrać najdogodniejszy dla siebie termin na odwiedziny i sprawdzenie się w strzelaniu kulkami farby.

Złoty Stok dla spragnionych zabytków i przyrody

Spośród zabytków Złotego Stoku, wartych obejrzenia w czasie weekendowego wypadu, wymienić trzeba historyczny rynek z ratuszem i kamienicą Fuggerów, budynek dawnej mennic, w której bito złote monety, kościół ewangelicki, kalwarię na Górze Krzyżowej, a także nastrojowy stary cmentarz.

Ponadto Złoty Stok może pochwalić się piękną okolicą, którą można przemierzać licznymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi, często łączącymi Polskę i Czechy. Warto cieszyć się pięknem natury w czasie wycieczki po Śnieżnickim Parku Krajobrazowym albo Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich. Na szczególną uwagę zasługuje kamieniołom skał metamorficznych w Złotym Jarze, a wyjątkowo piękny widok rozciąga się ze szczytu Jawornika Wielkiego. Wokół Złotego Stoku nie brakuje także gospodarstw agroturystycznych, z których część oferuje gościom jazdę konną i szkółki jeździeckie.

Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku. Można tu oglądać dawną architekturę, narzędzia, a nawet machiny oblężnicze.
Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku. Można tu oglądać dawną architekturę, narzędzia, a nawet machiny oblężnicze. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Czytaj też: Dolnośląskie na weekend. Atrakcje, zamki, nietypowe noclegi. 20 ciekawych pomysłów na wycieczki blisko Wrocławia

Aplikacje dla turystów pomogą zwiedzać Złoty Stok

Turyści zwiedzający Złoty Stok mogą skorzystać ze specjalnego przewodnika w formie mobilnej aplikacji „Złoty Przewodnik”. Zawiera ona najciekawsze trasy turystyczne w mieście i okolicy, także rowerowe, a nawet na nordic walking i do jazdy konnej.

Aplikacja „Złoty Przewodnik” dla systemu Android dostępna jest TUTAJ, a dla systemu iOS TUTAJ.

Dla użytkowników telefonów opartych o system Android dostępny jest także audioprzewodnik po rynku i uliczkach Złotego Stoku. Można go pobrać TUTAJ.

Złoty Stok na weekend i urlop. Informacje praktyczne

Złoty Stok ma dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W miasteczku działają liczne hotele i pensjonaty, nie brakuje miejsc, w których można dobrze zjeść, otwartych jest też 56 sklepów, a także fryzjer, krawiec, poczta i bank. Poniżej przedstawiamy praktyczne informacje o Złotym Stoku, które pomogą Wam zorganizować weekendową wycieczkę.

Jak dojechać do Złotego Stoku? Mapa

Złoty Stok leży niecałe 2 godziny jazdy samochodem od Wrocławia. Najlepiej kierować się na południe drogą krajową nr 8 do Ząbkowic Śląskich, potem drogą wojewódzką 382 aż za Kamieniec Ząbkowicki i ciągle prosto, drogą wojewódzką 390 za Nysę Kłodzką i do Złotego Stoku.

Noclegi i hotele w Złotym Stoku

O nocleg w Złotym Stoku nie jest trudno. Według agregatora ofert Booking.com najlepszą opinią cieszą się:

 • Apartamenty gościnne „Greta” w cenie ok. 160 zł za noc w pokoju dwuosobowym
 • Apartamenty Złoty Stok w cenie ok. 170 zł za noc w pokoju dwuosobowym
 • Hotelik Płonica 1 w cenie ok. 150 zł za noc w pokoju dwuosobowym
 • Apartament w Złotym Stoku w cenie ok. 180 zł za noc w apartamencie z dwoma sypialniami
 • Hotel Gold Stok w cenie ok. 120 zł za noc w pokoju dwuosobowym
 • Pokoje gościnne „Kraina Oz” w cenie ok. 250 zł za noc w pokoju dwuosobowym
 • Apartament przy Kopalni Złota w cenie ok. 200 zł za noc w pokoju dwuosobowym
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku słynie z kolorowych skał.
Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku słynie z kolorowych skał. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, materiały prasowe

Restauracje, czyli gdzie zjeść w Złotym Stoku?

W Złotym Stoku turyści na pewno nie chodzą głodni. Wśród bardziej znanych restauracji i jadłodajni można wymienić np.:

Zobacz najciekawsze atrakcje Złotego Stoku na zdjęciach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie