IPT - pasek artykułowy

Czechy dla fanów zabytków: Polička. Najwyższa komnata w najwyższej wieży, czyli niezwykłe dzieciństwo Bohuslava Martinů

Emil Hoff
Emil Hoff
Zabytkowe mury Polički robią wrażenie, ale jeszcze większy podziw wzbudzają kolana członków rodziny Martinů. Przekonajcie się dlaczego. Zapraszamy na zwiedzanie czeskiej Polički.
Zabytkowe mury Polički robią wrażenie, ale jeszcze większy podziw wzbudzają kolana członków rodziny Martinů. Przekonajcie się dlaczego. Zapraszamy na zwiedzanie czeskiej Polički. Emil Hoff / Polska Press
Tym razem w naszej podróży przez Pogranicze Czesko-Morawskie zapędziliśmy się do Polički, gdzie urodził się i dorastał jeden z najbardziej znanych czeskich kompozytorów. Próżno jednak szukać na ścianie domu złoconej tabliczki, informującej, że w „tu na świat przyszedł…”. By zobaczyć miejsce narodzin Bohuslava Martinů, trzeba wdrapać się do najwyższej komnaty najwyższej wieży miejscowego kościoła św. Jakuba.

Spis treści

Polička, jej mury i jej historie

Kontynuujemy naszą wycieczkę po najciekawszych atrakcjach Pogranicza Czesko-Morawskiego. Ze Svitav udajemy się do Polički, gdzie czeka na nas niezwykła opowieść.

Polička w pobliżu dawnej granicy Czech i Moraw to urocze miasteczko, słynące z zachowanych najlepiej w całej Europie Środkowo-Wschodniej murów miejskich z dziewiętnastoma bastionami. Turyści mogą się na nie wspiąć, zajrzeć do wież, przechylić przez blanki i niemal poczuć jak średniowieczni obrońcy. Mury, choć wysokie na dziesięć metrów i bardzo grube, nie zdołały obronić mieszkańców Polički przed najbardziej podstępnym i nieuchwytnym wrogiem – dżumą, która zdziesiątkowała miasto w 1713 r., o czym przypomina misternie zdobiona kolumna morowa, stojąca pośrodku rynku.

Najciekawszą historię w Poličce mają do opowiedzenia nie imponujące fortyfikacje, lecz kościół św. Jakuba, stojący zresztą blisko jednego z bastionów. Obecna świątynia w stylu neogotyckim została wzniesiona w 1865 r. na miejscu poprzedniej, strawionej przez pożar. Właśnie ten pożar zapoczątkował ciąg wydarzeń, które doprowadziły do narodzin niezwykłego człowieka, czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů, w najbardziej niezwykłym miejscu – na szczycie wieży kościoła św. Jakuba.

Może nie na samym szczycie. Nie na tym szpikulcu. Chodzi o izbę strażnika wieży, wznoszącą się na wysokość 36 metrów nad miastem.

Czechy - Polička. Jak dojechać? Mapa

To też może Cię zainteresować:

Kto zostanie strażnikiem Polički?

A było to tak: po pożarze Polički jej mieszkańcy sporo się natrudzili, by odbudować swoje miasto. Zależało im na tym, by nie wybuchł kolejny pożar. Potrzebowali więc jakiegoś sytemu wczesnego ostrzegania przed ogniem. System musiał składać się z trzech elementów: bystrych oczu, donośnego głosu i wysoko położonego punktu obserwacyjnego z widokiem na całą okolicę.

Czytaj też: Zamek wielkiego słomianego misia. Dziwne i zaskakujące atrakcje Moravskiej Třebovej

Od razu postanowiono, że trzeba zatrudnić strażnika, a jego mieszkaniem będzie izba na szczycie wieży kościoła św. Jakuba. Z okien i tarasu pokoju na szczycie wieży widać było daleko we wszystkich kierunkach. Strażnik miał wyglądać pożarów i – jeśli jakiś zauważy w czasie obchodu, co nie daj Boże - wywieszać na wieży czerwoną latarnię (po tej stronie, w której zauważył ogień) oraz drzeć się w niebogłosy, że Polička w niebezpieczeństwie. Do obowiązków strażnika należało także bicie w kościelne dzwony o oznaczonych porach.

Bohuslav Martinů przyszedł na świat w dość nietypowym miejscu: nie dość, że w kościele, to jeszcze na szczycie najwyższej wieży.
Bohuslav Martinů przyszedł na świat w dość nietypowym miejscu: nie dość, że w kościele, to jeszcze na szczycie najwyższej wieży. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Oferta wydawała się atrakcyjna: stała pensja, zapewnione mieszkanie, odpowiedzialna funkcja na bądź co bądź prestiżowym stanowisku. Ale chętni jakoś się nie pchali. Pewne obiekcje budziła lokalizacja izby, która miała być zarazem miejscem pracy i mieszkania strażnika: 36 metrów nad miastem bez windy. Na szczyt wieży prowadzą 192 stopnie, z których mniej więcej 90 jest z kamienia, a reszta to drewniane podesty i rusztowania. Miasto zafundowało pewne udogodnienie dla strażnika: specjalny szyb, którym można było wciągać zapasy i ciężkie przedmioty właśnie na wysokość dziewięćdziesiątego stopnia, ale przez resztę drogi trzeba było wszystko dźwigać na własnych plecach.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Bohuslav Martinů. Niezwykłe życie strażnika wieży

W końcu znalazł się śmiałek, dla którego 192 stopnie bez windy nie stanowiły problemu: Bohuslav Martinů senior, ojciec juniora, słynnego czeskiego kompozytora. Martinů objął funkcję strażnika wieży w kościele św. Jakuba i wprowadził się do izby wraz z żoną i dwójką dzieci. Na ok. 20 metrach kwadratowych strażniczego mieszkania żyły więc przez pewien czas cztery osoby. To się zmieniło, gdy w 1890 r. na świat przyszedł jeszcze Bohuslav Martinů junior, jako jedyny z rodzeństwa urodzony właśnie w izbie na szczycie kościelnej wieży.

Czytaj też: Zamek, w którym nawet duchy boją się straszyć. Poznajcie legendy zamku Svojanov

Bohuslav senior sumiennie pełnił swoją funkcję strażnika, ale skromna pensja nie zaspokajała potrzeb jego rodziny. Dlatego Martinů dorabiał jako szewc, urządziwszy sobie warsztat w kącie strażniczej izby. W pewnym momencie wziął sobie na czeladnika jednego z lokalnych chłopaków i zaczął uczyć go wyrobu i naprawiania butów. W tym czasie żona Bohuslava także dokładała swoją cegiełkę do domowego budżetu i pracowała jako praczka. W którymś momencie z rodziną Martinů zamieszkał jeszcze pomocnik, pomagający Bohuslavowi w obchodach i biciu w dzwony w zamian za jedzenie i miejsce do spania przy drzwiach do toalety.

Wnętrze izby, w której przyszedł na świat i wychował się Bohuslav Martinů.
Wnętrze izby, w której przyszedł na świat i wychował się Bohuslav Martinů. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:

Ze szczytu wieży do filharmonii, czyli jak talent utorował sobie drogę

Wyobraźcie sobie tę scenę: ojciec montuje buty, łomocząc przy swoim szewskim warsztacie, tupie w tę i z powrotem w czasie obchodów, wali w dzwony i uczy czeladnika, który też łomocze przy warsztacie i tupie, matka chlupie wodą z balii, rodzeństwo uczy się lub bawi. Pośrodku tego chaosu i rozgardiaszu siedzi mały Bohuslav Martinů junior i słucha muzyki, która gra mu w głowie.

Bohuslav Martinů junior od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką. Na trzecie urodziny dostał nawet zabawkowe skrzypeczki, na których z upodobaniem rzępolił, dodając swoje trzy grosze do kakofonii dźwięków, wypełniającej każdego dnia izbę strażnika wieży.

Gdy chłopiec wreszcie nauczył się czytać nuty, nauczyciel muzyki polecił mu zapisywać melodie, które słyszał w głowie. Martinů został w końcu jednym z najbardziej znanych czeskich kompozytorów, autorem dziesięciu baletów i siedemnastu oper, a jego imię nosi dziś filharmonia w Zlinie.

Z wieży widać słynne średniowieczne mury Polički z zachowanymi bramami i bastionami.
Z wieży widać słynne średniowieczne mury Polički z zachowanymi bramami i bastionami. Emil Hoff / Polska Press

To też może Cię zainteresować:Dolní Morava w Czechach to nie tylko najdłuższy na świecie wiszący most. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie?

Morał z tej historii jest taki, że prawdziwego talentu nie zduszą prozaiczne trudności, jak np. ogłuszający hałas, panujący w najwyższej komnacie w najwyższej wieży kościoła w Poličce.

A oto próbka muzyki Bohuslava Martinu: suita „Istar”.

Polička: ceny biletów

 • Wstęp do izby na wieży kościoła św. Jakuba: bilet normalny 120 koron (ok. 23 zł), ulgowy 90 koron.
 • Wstęp na zabytkowe mury miejskie: bilet normalny 80 koron (ok. 15,50 zł), ulgowy 40 koron.

Galeria zdjęć z Polički

Jako niestrudzeni sprawozdawcy udaliśmy się na szczyt wieży kościoła św. Jakuba w Poličce i sfotografowaliśmy izbę, w której mieszkała rodzina Bohuslava Martinů. Zobaczcie, jak wygląda szyb, którym strażnik wciągał zakupy do swego mieszkania, a także oryginalne meble, używane przez rodzinę przyszłego kompozytora.

Zabytkowe mury Polički robią wrażenie, ale jeszcze większy podziw wzbudzają kolana członków rodziny Martinů. Przekonajcie się dlaczego. Zapraszamy na zwiedzanie czeskiej Polički.

Czechy dla fanów zabytków: Polička. Najwyższa komnata w najw...

To nie koniec atrakcji Pogranicza Czesko-Morawskiego

Nasza wycieczka po atrakcjach Pogranicza Czesko-Morawskiego nada trwa. W kolejnej części wybierzemy się do miejscowości Nové Hrady, gdzie pałacowy ogród skrywa moc niespodzianek (kolekcja angielskich kapeluszy z możliwością przymierzania to wcale nie najdziwniejsza z nich).

Inne atrakcje Czech na jesienną wycieczkę, weekend i urlop

Polička i Nové Hrady to tylko niektóre z interesujących miejsc w Czechach. Sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje Czech warto odwiedzić.

FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży