IPT - pasek artykułowy

Ferie 2022. Zgubione narty, popsuty wyciąg, oferta niezgodna z opisem? Sprawdźcie, jak dochodzić swoich praw w czasie wyjazdu w góry

Emil Hoff
Emil Hoff
Ferie zimowe to czas wycieczek, często zagranicznych. W czasie wyjazdu w góry na narty może nam się przytrafić szereg niemiłych przygód, jak zagubienie lub zniszczenie sprzętu sportowego, nieczynny wyciąg, hotel niezgodny z opisem, nagła choroba. Nie jesteśmy zdani na łaskę usługodawców. Sprawdźcie, jak dochodzić swoich konsumenckich praw w czasie wyjazdu w góry na narty.
Ferie zimowe to czas wycieczek, często zagranicznych. W czasie wyjazdu w góry na narty może nam się przytrafić szereg niemiłych przygód, jak zagubienie lub zniszczenie sprzętu sportowego, nieczynny wyciąg, hotel niezgodny z opisem, nagła choroba. Nie jesteśmy zdani na łaskę usługodawców. Sprawdźcie, jak dochodzić swoich konsumenckich praw w czasie wyjazdu w góry na narty. serrnovik, 123RF.com
Ferie zimowe 2022 rozpoczynają się w Polsce w poniedziałek, 17 stycznia. Turyści tłumnie ruszą w góry Polski i Europy, by szusować na nartach, sankach, deskach snowboardowych i zażywać aktywnego wypoczynku. Co jednak, jeśli wycieczka w góry na narty sprawi nam przykrą niespodziankę? Co, jeśli linia lotnicza zgubi nasze narty, hotel nie będzie zgodny z opisem, a wyciąg na stoku będzie nieczynny, choć wykuliśmy skipass? Sprawdźcie, jak dochodzić swoich konsumenckich praw w czasie wyjazdu w góry na narty.

Spis treści

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina z tej okazji, jakie prawa konsumencie obowiązują na stokach narciarskich.

Ferie w dobie COVID-19. Gdzie możemy pojechać na narty?

Zanim zdecydujecie się na wyjazd na narty za granicę, sprawdźcie, jakie obostrzenia COVID-19 obowiązują w kraju, do którego chcecie się udać. Wariant omikron koronawirusa sporo namieszał w zasadach obowiązujących turystów i niemal każde europejskie państwo ma inne przepisy dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców, osób bez szczepienia i osób ze szczepieniem przypominającym.

Sprawdzenie zasad wjazdu i obostrzeń COVID-19 pozwoli Wam uniknąć problemów na granicy i na stokach. Aktualne obostrzenia w popularnych europejskich destynacjach narciarskich możecie sprawdzić w artykule poniżej:

Jeśli z kolei wolicie wybrać się na ferie do jakiegoś egzotycznego kraju, sprawdźcie obostrzenia w różnych państwach świata, opisane w poniższym tekście:

Narty za granicą? Najlepiej wyrobić sobie EKUZ

Kontynuując temat zdrowia i chorób, przed wyjazdem na narty dobrze jest wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Karta EKUZ potwierdza prawo posiadacza do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej w przypadkach niezbędnych i nieplanowanych, w ramach publicznej służby zdrowia.

UWAGA! EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych.

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Instrukcję, jak ro zrobić, znajdziecie na oficjalnej stronie NFZ.

Jeśli złoży się tak, że wyciąg narciarski nie działa i nie możemy korzystać z wykupionego skipassu, przysługuje nam zwrot pieniędzy. Wystarczy poszukać
Jeśli złoży się tak, że wyciąg narciarski nie działa i nie możemy korzystać z wykupionego skipassu, przysługuje nam zwrot pieniędzy. Wystarczy poszukać odpowiednich zapisów w regulaminie ośrodka. luckybusiness, 123RF.com

Ferie 2022: narciarskie szaleństwo daleko od domu. Jak przewozić sprzęt sportowy samolotem?

Jeśli wybieracie się na narty za granicę i podróżujecie samolotem, powinniście zastosować się do kilku wskazówek – to oszczędzi Wam nerwów, kłopotu, a może i pieniędzy.

Upewnijcie się, czy przewóz nart lub deski do snowboardu, lub jakiegokolwiek innego sprzętu sportowego o większych i mniej poręcznych gabarytach, jest dodatkowo płatny u danego przewoźnika. W przypadku tanich linii najczęściej nalicza się dodatkowe opłaty za przewóz tego rodzaju bagażu.

Sprawdźcie w regulaminie przewoźnika, jak powinien być zapakowany sprzęt sportowy, co można wozić ze sobą w kabinie, a co musi zostać nadane w bagażu rejestrowanym. Zachowanie wszystkich przepisów umożliwi Wam ubieganie się o odszkodowanie w sytuacji, gdy np. Wasze narty połamią się w czasie transportu albo raki gdzieś zagubią. Nie będzie wtedy wątpliwości, że wina leży po stronie przewoźnika.

Co, jeśli Wasz sprzęt sportowy nie doleci razem z Wami do punktu docelowego? Jeśli zostanie zagubiony, zgłoście to na lotnisku i pobierzcie Raport Niezgodności Własności (PIR).

Co, jeśli Wasz sprzęt sportowy doleci, ale z opóźnieniem? W czasie oczekiwania na własne narty czy deskę snowboardową wynajmijcie sprzęt sportowy w ośrodku i zachowajcie wszystkie rachunki. Następnie wyślijcie pisemną reklamację do linii lotniczych – przewoźnik będzie musiał zwrócić Wam pieniądze za wypożyczony sprzęt. Reklamację należy złożyć w ciągu 21 dni.

Co, jeśli Wasz sprzęt sportowy doleci, ale uszkodzony? Zgłoście ten fakt na lotnisku, wypełnijcie raport PIR, zlećcie naprawę i zachowajcie rachunki. Następnie wyślijcie reklamację do linii lotniczych w ciągu 7 dni od zauważenia szkód. Przewoźnik powinien wtedy zwrócić koszty naprawy.

Narty 2022. Co w przypadku podróży na ferie zimowe pociągiem?

Jeśli pracownik pociągu wskaże nam miejsce do przewożenia nart lub innego sprzętu sportowego albo bagażu, które znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku,
Jeśli pracownik pociągu wskaże nam miejsce do przewożenia nart lub innego sprzętu sportowego albo bagażu, które znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku, to przewoźnik przejmuje odpowiedzialność za naszą własność. adrianhancu, 123RF.com

W przypadku pociągu sprawy są jednocześnie łatwiejsze i trudniejsze. Łatwiejsze, bo sami jesteście odpowiedzialni za swój bagaż i sprzęt sportowy. Trudniejsze, bo nikt nie zapłaci Wam odszkodowania w przypadku np. uszkodzenia nart. Trzeba więc zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Wszelkie duże pakunki w pociągu należy przewozić na półce nad siedzeniem pasażera. Jeśli nie ma miejsca, trzeba skontaktować się z obsługą pociągu i zapytać, gdzie można bezpiecznie umieścić sprzęt sportowy. UWAGA! Jeśli pracownik pociągu wskaże Wam miejsce na sprzęt sportowy, które znajduje się poza polem Waszego widzenia z miejsca w przedziale, wtedy to przewoźnik przejmuje odpowiedzialność za to, że bagaż dojedzie w jednym kawałku.

Na ferie samochodem. Zmieńcie opony na zimowe

Różne kraje mają rożne przepisy dotyczące opon zimowych. Najlepiej po prostu je założyć przed wyjazdem na narty za granicę. To zapewni nam bezpieczeństwo
Różne kraje mają rożne przepisy dotyczące opon zimowych. Najlepiej po prostu je założyć przed wyjazdem na narty za granicę. To zapewni nam bezpieczeństwo i spokojną głowę. candy18, 123RF.com

Jeśli chcecie liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie po ewentualnej kraksie na drodze, musicie się upewnić, że Wasz samochód spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, kiedy doszło do wypadku. Podstawowym wymogiem w czasie samochodowej wycieczki na narty jest założenie opon zimowych.

W różnych krajach Europy obowiązują różne przepisy dotyczące opon zimowych. W Niemczech, Austrii i Czechach opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych, czyli wtedy, gdy wokół np. leży śnieg, niezależnie od stanu samej drogi. W innych krajach wymóg opon zimowych uzależniony jest od stanu samej jezdni albo daty, np. w Bułgarii trzeba jeździć na zimówkach od 15 listopada do 1 marca niezależnie od pogody.

Zamiast zawracać sobie głowę odmiennymi przepisami, datami i oceną warunków, po prostu zmieńcie opony na zimowe w samochodzie przed wyruszeniem w drogę na narty. W ten sposób zwiększycie bezpieczeństwo swoje i swoje rodziny, a w drodze nie będziecie musieli martwić się, czy przypadkiem nie popełniacie wykroczenia, wjeżdżając bez zimowek do kolejnego kraju lub regionu.

Ferie 2022. Prawa konsumenta w hotelu i na stoku

W dochodzeniu swoich praw pomoże Wam Europejskie Centrum konsumenta. Zapytania i skargi możecie składać TUTAJ.
W dochodzeniu swoich praw pomoże Wam Europejskie Centrum konsumenta. Zapytania i skargi możecie składać TUTAJ. gbh007, 123RF.com

Zdarza się, że po przyjeździe na miejsca okazuje się, że faktyczny stan hotelu jest różny od tego, co obiecywano Wam w ofercie. Jeśli to sprawy mniejszej wagi, zgłoście je obsłudze hotelowej. Być może Wasza rezerwacja została pomylona z inną i tak naprawdę przysługuje Wam inny, lepszy pokój.

Jeśli jednak hotel zupełnie nie dorasta do oferty, za którą zapłaciliście, złóżcie reklamację. Jeśli rezerwowaliście wyjazd w biurze podróży, prześlijcie reklamację także tam, a jeśli przez jakiś portal pośredniczący, to i do nich. Swoje racje warto udokumentować, robiąc zdjęcia i filmy telefonem.

Co w sytuacji, kiedy wykupiliście skipass np. na tydzień, a wyciąg popsuł się i nie działał przez kilka dni? W takim wypadku zawsze przysługuje zwrot pieniędzy. Trzeba tylko przeczytać szczegółowe zasady w regulaminie ośrodka.

W góry na narty bez zbędnego stresu. ECK pomaga konsumentom dochodzić swoich praw

Europejskie Centrum Konsumenta oferuje pomoc prawną wszystkim osobom, które czują się poszkodowane przez przedsiębiorcę w czasie swego wyjazdu na narty lub w jakimkolwiek innym przypadku. ECK pomaga dochodzić praw konsumenckich w każdym kraju UE, a także w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Islandii.

Skargi i zapytania do ECK możecie składać TUTAJ.

Ferie zimowe to czas wycieczek, często zagranicznych. W czasie wyjazdu w góry na narty może nam się przytrafić szereg niemiłych przygód, jak zagubienie lub zniszczenie sprzętu sportowego, nieczynny wyciąg, hotel niezgodny z opisem, nagła choroba. Nie jesteśmy zdani na łaskę usługodawców. Sprawdźcie, jak dochodzić swoich konsumenckich praw w czasie wyjazdu w góry na narty.

Ferie 2022. Zgubione narty, popsuty wyciąg, oferta niezgodna...

Źródło: konsument.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży