Narty 2022. Polska, Austria, Włochy? Gdzie można jechać na narty w dobie pandemii COVID-19? Sprawdź obostrzenia i zasady wjazdu

Monika Golonka
Monika Golonka
Narty 2022. COVID-19 nie odpuszcza, ale narciarze też nie dają się zniechęcić. Sprawdźcie, jakie zasady wjazdu obowiązują turystów w narciarskich krajach Europy w sezonie 2022.
Narty 2022. COVID-19 nie odpuszcza, ale narciarze też nie dają się zniechęcić. Sprawdźcie, jakie zasady wjazdu obowiązują turystów w narciarskich krajach Europy w sezonie 2022. brianholm, 123RF.com
Sezon narciarski 2021/2022 w Europie zapowiadał się dużo lepiej niż ubiegłoroczny, ale plany ośrodków narciarskich znów zweryfikowała pandemia koronawirusa. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje i zasady wjazdu. Większość państw zmierza obecnie do tego, by z hoteli, restauracji, stoków i innych usług mogły korzystać tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych państwach? Sprawdziliśmy jakie zasady obowiązują w najpopularniejszych górskich destynacjach w Europie i gdzie można pojechać na narty w sezonie 2022.

Spis treści

Narty 2022. Trudny początek sezonu na europejskich stokach

Ośrodki narciarskie w Europie już od jesieni przygotowywały się do tego, by otworzyć się dla turystów w sezonie zimowym 2021/2022. Niestety Europa znów stała się centrum pandemii koronawirusa, a kolejne państwa zaczęły ponownie zaostrzać zasady wjazdu i restrykcje.

Coraz więcej państw Europy wprowadziło dodatkowe obostrzenia dla podróżnych. W niektórych nie wystarczy już certyfikat szczepienia - konieczny jest także test PCR.

O wyjeździe na narty w sezonie zimowym 2022 mogą już zapomnieć osoby niezaszczepione. W wielu miejscach certyfikat szczepienia potrzebny jest do tego, by zameldować się w hotelu czy móc korzystać z wyciągu - kraje, w których ta zasady jeszcze nie obowiązuje, zastrzegają sobie prawo do jej wprowadzenia.

Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a kolejne obostrzenia, w tym lockdown w kolejnych krajach, mogą być wprowadzane z dnia na dzień. Poniżej podajemy informacje o aktualnych restrykcjach w najpopularniejszych narciarskich destynacjach Europy.

Narty - Austria 2022

W Austrii zakończył się lockdown dla zaszczepionych. Wyciągi narciarskie były otwarte przez cały czas, niedawno otwarto także obiekty noclegowe, restauracje i inne usługi turystyczne.

W Austrii obowiązuje zasada 2G, która oznacza, że dostęp do większości usług - w tym hoteli i restauracji - dostępny jest tylko dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Aby wjechać do Austrii, trzeba posiadać certyfikat szczepienia lub ozdrowienia, a także potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem).

Władze kraju zdecydowały o skróceniu ważności certyfikatu szczepienia do 270 dni (9 miesięcy) od otrzymania ostatniej dawki. Oznacza to, że aby móc wjechać do Austrii, konieczne może być przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID. UWAGA: w przypadku szczepionek jednodawkowych wymaga się przyjęcia dawki przypominającej.

Od lutego szczepienia w tym kraju mają być obowiązkowe dla wszystkich obywateli.

Od końca grudnia 2021 dodatkowe atrakcje na stokach narciarskich (apres ski) są nieczynne, a restauracje zamykane o godz. 22:00.

Narty - Słowacja 2022

Zaraz po Austrii lockdown i godzinę policyjną wprowadziła też Słowacja. Lockdown już się zakończył, ale nadal trwa stan wyjątkowy. Dla zaszczepionych otwarto już m.in. handel i restauracje. W hotelach zatrzymać się mogą tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, którzy dodatkowo posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. W pomieszczeniach obowiązuje nosze maseczek FFP2, a zamknięte wagony kolejek linowych mogą przyjąć tylko 25% maksymalnej liczby pasażerów.

Obecnie, aby wjechać na Słowację, wymagany jest Unijny Certyfikat Covid. Osoby niezaszczepione po przyjeździe muszą poddać się kwarantannie (można ją zakończyć najwcześniej po pięciu dniach pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa).

Narty - Czechy 2022

Osoby zaszczepione przeciw COVID i ozdrowieńcy mogą wjechać na teren Czech na podstawie certyfikatu, otwarte dla turystów są też hotele i stoki narciarskie - wymagany jest tu jednak certyfikat szczepienia lub ozdrowienia. Podobnie w restauracjach, barach i klubach, które dodatkowo - w czasie stanu wyjątkowego - mogą być otwarte tylko do 22.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR przed wyjazdem, a kolejny miedzy 5. a 7. dniem pobytu. Niezaszczepieni nie mogą jednak m.in. wejść do restauracji, zameldować się w hotelu, korzystać z wyciągów i kolejek linowych ani brać udziału w wydarzeniach publicznych.

Narty - Włochy 2022

Włochy w grudniu 2021 zaostrzyły restrykcje dotyczące wjazdu. Każdy podróżny poza certyfikatem szczepienia lub ozdrowienia musi posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Od 10 stycznia 2021 wyciągi narciarskie, restauracje, bary i imprezy masowe dostępne są tylko dla osób, które posiadają Super Green Pass - to przepustka, którą można uzyskać tylko po zaszczepieniu lub przejściu COVID-19. Władze Włoch chcą w ten sposób uratować sezon zimowy przed lockdownem.

Narty - Francja 2022

Niedawno zasady obowiązujące w sezonie zimowym na stokach ogłosiła też Francja. Ośrodki narciarskie są otwarte, ale konieczne jest posiadanie paszporty covidowego (dowód negatywnego wyniku testu, ozdrowienia lub szczepienia) zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w kolejkach do wyciągów przez osoby powyżej 11 roku życia.

Rząd Francji zastrzega jednak, że zasady mogą się zmienić w razie pogorszenia sytuacji pandemicznej. Jeśli liczba nowych zakażeń nadal będzie wzrastać, możliwe jest wprowadzenie obowiązku okazania paszportu zdrowia (potwierdzenia zaszczepienia, a nie tylko ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu) przy korzystaniu z wyciągów. Dla osób niezaszczepionych oznaczałoby to konieczność wykonania nawet kilku testów w trakcie pobytu.

Narty - Szwajcaria 2022

Do Szwajcarii mogą wjechać tylko osoby, które posiadają potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Niezaszczepieni muszą wykonać kolejny test między 4. a 7. dniem pobytu.

Miejsca publiczne, takie jak restauracje, bary, obiekty kulturalne i sportowe dostępne są tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Narty - Niemcy 2022

W Niemczech w każdym kraju związkowym obowiązują nieco inne zasady, więc należy sprawdzić przepisy na stronie internetowej konkretnego landu przed wyjazdem na narty do wybranego ośrodka.

W większości ośrodków narciarskich obowiązuje zasada 2G, co oznacza, że mogą z nich korzystać tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy. Gdzieniegdzie obowiązuje zasad 2G+, co oznacza, że nawet zaszczepieni i ozdrowieńcy muszą okazywać wynik testu na koronawirusa, chyba że przyjęli dawkę przypominającą szczepionki.

Narty - Polska 2022

Obecnie najpewniejszym rozwiązaniem wydaje się wyjazd na narty w Polsce. Wiadomo już, że rząd nie planuje lockdownu, jaki pamiętamy z ubiegłego roku. Otwartych zostało już większość ośrodków narciarskich.

W Polsce do wyboru mamy kilkadziesiąt ośrodków, z których najbardziej popularne są te zlokalizowane w Małopolsce, szczególnie w pobliżu Zakopanego. Stoki odpowiednie dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowanie znajdziecie też np. na Dolnym Śląsku. Niektóre ośrodki poza stokami przygotowały też inne zimowe atrakcje, takie jak snowparki, tory saneczkowe czy baseny termalne.

Listę najchętniej wybieranych ośrodków narciarskich w Polsce znajdziecie TUTAJ.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży