Spis treści
- Nowy raport CBOS: Polacy nie chcą już siedzieć w domach
- To już drugi rok ze wzrostem turystycznych aspiracji. Badanie CBOS potwierdza trend
- Plany turystyczne Polaków niemal jak przed pandemią. CBOS publikuje dane
- Turystyka zależne od wykształcenia i sytuacji materialnej
- Propozycje na urlop i wakacje 2022
Nowy raport CBOS: Polacy nie chcą już siedzieć w domach
56% dorosłych Polaków planuje w 2022 r. wyjechać na co najmniej dwudniowy wypoczynek – wynika z najnowszego badania CBOS. To aż o 8 punktów procentowych więcej niż w 2021 r. Polki i Polacy najwyraźniej mają już dość obostrzeń, certyfikatów i izolacji i zatęsknili do wojaży po świecie.
Rok 2021 nie sprzyjał podróżowaniu. Kolejne fale pandemii koronawirusa powodowały pospieszne nieraz decyzje rządów o wprowadzaniu obostrzeń dla turystów i podróżnych, a nawet zamykaniu granic. Wiele Polek i Polaków zrezygnowało z wyjazdów wypoczynkowych z obawy o zdrowie i możliwość utknięcia gdzieś na obczyźnie.
W 2022 r. turystyka i podróżowanie mają jednak wyglądać inaczej. Wariant omikron koronawirusa, który napędził światu stracha w listopadzie 2021, okazał się wprawdzie bardziej zaraźliwy od wariantu delta, ale łagodniejszy. Wiele wskazuje na to, że w lutym 2022 pandemia ustępuje, a kolejne kraje w Europie i na świecie luzują obostrzenia dla podróżnych i turystów. Gdzieniegdzie nie trzeba już okazywać na granicy dowodu zaszczepienia przeciw koronawirusowi, w niektórych krajach zrezygnowano nawet z szybkich testów antygenowych.
To już drugi rok ze wzrostem turystycznych aspiracji. Badanie CBOS potwierdza trend
To wszystko sprawia, że Polki i Polacy coraz śmielej planują odpoczynek w 2022 r. Według najnowszego raportu CBOS, w stosunku do minionego roku o 8 punktów procentowych wzrosła liczba dorosłych obywateli Polski, deklarujących chęć spędzenia przynajmniej dwóch dni na wyjeździe wypoczynkowym w 2022 r.