IPT - pasek artykułowy

Orla Perć – najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce. Jak bezpiecznie go pokonać? Jak wygląda po remoncie? Praktyczny przewodnik po trasie

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tatry są pełne szlaków, które dostarczają wycieczkowiczom niezapomnianych przeżyć. Jednak Orla Perć to prawdziwa przygoda i wyzwanie. Jak się na nią dostać? Jak długa jest trasa i ile zajmuje jej przejście? Kiedy najlepiej wyruszyć na Orlą Perć i jak przygotować się do wycieczki? Zapraszamy do przewodnika z praktycznymi informacjami o Orlej Perci.

Spis treści

Czy Orla Perć to trudny szlak?

Orla Perć to najdłuższy w Tatrach Wysokich szlak graniowy, czyli taki, który wiedzie głównie po graniach, grzbietach i zboczach gór. Choć Orla Perć omija najbardziej zdradliwe turnie, to jednak przez cały czas prowadzi na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem na szlaku jest Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).

Widoki z trasy na Orlą Perć w Tatrach
Jak pokonać Orlą Perć? Podpowiadamy, jak zaplanować wycieczkę, który szlak wybrać, i jak się przygotować do wejścia na Orlą Perć. honza28683, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Orla Perć uchodzi za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Polsce, nie tylko w górach. To przekonanie potwierdza lista ofiar: na Orlej Perci od 1906 r. zginęło łącznie 140 turystów. Za najtrudniejsze odcinki Orlej Perci uważa się okolice Zawratu i Koziej Przełęczy.

Zobacz w galerii:

Na Orlej Perci na turystów czeka kilka spektakularnych ekspozycji, które wprawdzie pozwalają podziwiać wspaniałe widoki, ale też mogą napędzić stracha niektórym piechurom. Przechodzenie szlaku Orlej Perci odradza się osobom z lękiem wysokości.

Którędy wiedzie szlak Orla Perć?

Szlak Orla Perć wiedzie od Przełęczy Zawrat (2159 m n.p.m.) na Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), a potem grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Trasa na Polanę jest jednak zamknięta od 90 lat na polecenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, potem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Szlak jest jednokierunkowy: można przemieszczać się odcinkami od Zawratu na Krzyżne i w razie potrzeby zejść z Orlej Perci jednym ze szlaków dojściowych.

Szlak Orla Perć można podzielić na następujące odcinki:

  • Zawrat – Kozia Przełęcz (możliwe zejście z Perci do Doliny Pięciu Stawów lub na Halę Gąsienicową), czas przejścia ok. 1,5 godz.
  • Kozia Przełęcz – Kozi Wierch (możliwe zejście do Doliny Pięciu Stawów), czas przejścia ok. 1,5 godz.
  • Kozi Wierch – Skrajny Granat (możliwe zejście na Halę Gąsienicową), czas przejścia ok. 1,5 godz.
  • Skrajny Granat - Krzyżne (możliwe zejście na Halę Gąsienicową lub do Doliny Pięciu Stawów), czas przejścia ok. 2 godz.

Orla Perć – mapa szlaku

Czas przejścia. Ile się idzie przez Orlą Perć?

Szlak Orla Perć między Przełęczami Zawrat i Krzyżne liczy ok. 4 km długości. Czas przejścia zależy od doświadczenia piechura. Przy dobrej pogodzie trasę można pokonać w ok. 4-6 godzin w jedną stronę.

Pamiętajcie, że zimą po górach maszeruje się znaczni wolniej, a zamierzch zapda szybciej, dlatego należy planować wycieczki z rozwagą i ostraożnością.

Kiedy najlepiej iść na Orlą Perć?

Turystom zaleca się, by wyruszali na Orlą Perć latem lub wczesną jesienią. Należy zaczynać wycieczkę rano, by zdążyć wrócić przed zmrokiem.

Orla Perć: drabinki i łańcuchy

Ponieważ Orla Perć to trudny szlak, na trasie zamontowano ułatwienia, zwiększające bezpieczeństwo turystów, w postaci umieszczonych w skale łańcuchów i dwóch stalowych drabinek, zamontowanych na Koziej Przełęczy i Zamarłej Turni.

To właśnie na Zamarłej Turni nad Kozią Przełęczą zainstalowana była słynna wąska drabina, uważana przez wielu turystów za najtrudniejszy fragment Orlej Perci. Jesienią 2023 r. stara drabina została wymieniona na nową, szerszą, z liną do wpinania uprzęży, dającą dodatkową asekurację.

Zobaczcie, jak wygląda nowa drabinka:

Czytaj też: Nie tylko Orla Perć. Poznaj najtrudniejsze szlaki w polskich górach. Gdzie musimy uważać podczas wyprawy?

Czy Orla Perć jest zamknięta?

Część turystów mogła słyszeć o zamknięciu niektórych odcinków Orlej Perci. Obecnie szlak Orla Perć jest otwarty. Zamknięta na stałe jest tylko część szlaku z Przełęczy Krzyżne na Polanę pod Wołoszynem (ze względu na ochronę przyrody).

Szlak z Zawratu na Świnicę był zamknięty w latach 2018-2021. Obecnie można go przemierzać, ale tylko w jedną stronę (w kierunku Świnicy).

Szlak na Orlą Perć z Hali Gąsienicowej. Którą trasę wybrać?

Znamy już samą Orlą Perć, ale jak właściwie dostać się na ten szlak? Turyści mają do wyboru kilka szlaków dojściowych, pozwalających zacząć marsz przez Orlą Perć w różnych jej punktach.

Wiele ze szlaków dojściowych na Orlą Perć to same w sobie malownicze trasy i cele górskich wycieczek. To, który szlak dojściowy na Orlą Perć wybierzemy, zadecyduje, w którym miejscu trasy między Przełęczami Zawrat i Krzyżne się znajdziemy i jak będzie mogła wyglądać nasza wędrówka przez Orlą Perć.

Być może najpopularniejsze są szlaki wiodące od północy, spod schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Szlak niebieski na Zawrat liczy ok. 4 km długości i można go przejść w ok. 2,5 godz. w jedną stronę. Uchodzi jednak za trudny. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na trasie zamontowano łańcuchy.

Ze szlaku niebieskiego nad Zmarzłym Stawem Gąsienicowym odchodzi szlak żółty, którym można dojść na Kozią Przełęcz, już na Orlej Perci. Ta trasa łącznie, od Schroniska Murowaniec, także liczy ok. 4 km i można ją pokonać w 2-3 godz. w jedną stronę. To także trudna trasa.

Od szlaku żółtego nad Kozią Dolinką odchodzą jeszcze szlaki czarny i zielony. Szlak czarny prowadzi przez Żleb Kulczyńskiego na wysokość Czarnego Mniszka na Orlej Perci, a zielony na odcinek między Zadnim Granatem i Zadnią Sieczkową Przełączką. Szlaki te nie skracają ani drogi ani czasu dojścia na Orlą Perć.

Dolina Pięciu Stawów Polskich widziana z Orlej Perci
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich ze szlaku na Orlą Perć. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0

Czytaj też: Najpiękniejsze schroniska górskie w Polsce: zachwycające widoki, pyszna kuchnia. 5 magicznych miejsc, które musicie odwiedzić

Szlak na Orlą Perć z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Którą trasę wybrać?

Inna grupa szlaków dojściowych na Orlą Perć wiedzie od południa, spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Szlak niebieski z Doliny Pięciu Stawów prowadzi na Zawrat. Uznaje się go za stosunkowo łatwy do przejścia. Trasa liczy ok. 3,5 km długości i można ją pokonać w 1,5-2 godz. w jedną stronę.

Szlak żółty na Krzyżne to kolejna łatwa trasa. Liczy ok. 3 km długości i można ją przejść w mniej więcej 2 godz.

Szlak żółty na Kozią Przełęcz jest trudniejszy. Liczy ok. 3 km długości i można go przejść w ok. 1,5-2 godz.

Szlak czarny na Kozi Wierch uchodzi za umiarkowanie trudny. Liczy ok. 2,5 km i można go przejść w 1,5 godz.

Wycieczka na Orlą Perć. Długość trasy, trudność i czas przejścia

Wycieczka na Orlą Perć musi składać się z trzech części: pokonania szlaku dojściowego, przejścia wybranego odcinka Orlej Perci i powrotu do punktu startowego, czyli zejścia jednym ze szlaków do schroniska na Hali Gąsienicowej lub w Dolinie Pięciu Stawów.

Turyści mają do wyboru wiele tras. Dystans do przejścia w obie strony wynosi przeciętnie ok. 14 km, a jego pokonanie może zająć ok. 12 godzin. Tak jest w przypadku stosunkowo często wybieranej trasy Murowaniec-Zawrat-Krzyżne-Murowaniec.

Niektóre szlaki dojściowe na Orlą Perć uchodzą za łatwe, jednak sama Perć na każdym odcinku jest trudna i wymagająca. To szlak tylko dla doświadczonych turystów, sprawnych fizycznie, bez lęku wysokości, najlepiej z pewnym doświadczeniem taterniczym.

Piękne widoki z Orlej Perci
Widoki z Orlej Perci. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. SkyMaja, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: 10 najpiękniejszych widoków w polskich górach. Te miejsca w Tatrach, Karkonoszach i Beskidach wprost zapierają dech! Są idealne na wycieczki

Orla Perć – co zabrać na wycieczkę?

Ubiór
Orla Perć leży na dużych wysokościach. Trzeba więc ubrać się odpowiednio ciepło. Kluczowe są wygodne buty trekkingowe.

Zabezpieczenia
Turystom wybierającym się na Orlą Perć zaleca się zabranie kasku wspinaczkowego, nie od rzeczy będzie także uprząż i lonża.

Prowiant
Należy mieć ze sobą zapas wody i termos z ciepłym napojem, a także możliwie lekki prowiant, np. w postaci batonów energetycznych.

Pogoda

Przed wyruszeniem na Orlą Perć (i każdy inny górski szlak), należy sprawdzić warunki panujące w górach i prognozę pogody. TPN na bieżąco monitoruje pogodę w Tatrach oraz publikuje aktualne komunikaty turystyczne o warunkach na szlakch.

Jesienią i zimą należy też na bieżąco sprawdzać poziom zagrożenia lawinowego.

Tatry dla zwykłych turystów. Łatwe i piękne szlaki na rodzinną wycieczkę

Orla Perć to szlak przeznaczony dla doświadczonych piechurów, którzy nie obawiają się niczego, co góry mogą dla nich szykować. Są jednak w Tatrach inne, łatwe szlaki w sam raz na rodzinną wycieczkę. Zajrzyjcie do naszych przewodników:

Czytaj też: Weekend z dala od zgiełku i tłoku. TOP 20 odludnych miejsc w Polsce na wypoczynek poza miastem. Leśne uroczyska, dzikie plaże i inne

Orla Perć na zdjęciach

Zapraszamy do galerii zdjęć z Orlej Perci. Jednych zachęca do wycieczki, innych przyprawią o zawrót głowy. Sami się przekonajcie:

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Bezpieczeństwo w górach: czy znasz te zasady?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa w górach.

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży