Paszport covidowy: kolejne kraje skracają ważność dokumentu. Maltański certyfikat ważny tylko 3 miesiące

Emil Hoff
Emil Hoff
Certyfikat szczepień przeciw COVID-19 od lutego 2022 będzie ważny krócej. W Polsce 9 miesięcy, ale w niektórych państwach nawet tylko 5! Sprawdźcie, gdzie paszport covidowy zachowuje ważność krócej niż w Polsce, zanim zaplanujecie wakacyjny wyjazd.
Certyfikat szczepień przeciw COVID-19 od lutego 2022 będzie ważny krócej. W Polsce 9 miesięcy, ale w niektórych państwach nawet tylko 5! Sprawdźcie, gdzie paszport covidowy zachowuje ważność krócej niż w Polsce, zanim zaplanujecie wakacyjny wyjazd. jackf, 123RF.com
Tzw. paszport covidowy dowodzi, że zostaliśmy zaszczepieni przeciw koronawirusowi lub ozdrowieliśmy po przejściu COVID-19. Certyfikat zaszczepienia, bądź ozdrowieńca to dokumenty absolutnie niezbędne każdemu turyście i podróżnikowi, bez których do wielu państw zwyczajnie nie zostaniemy wpuszczeni. Do niedawna tzw. paszport covidowy wydawany był na rok, potem jednak skrócono jego ważność do 9 miesięcy. Niektóre państwa w Europie postanowiły jeszcze bardziej skrócić ważność certyfikatów szczepienia. Sprawdźcie, gdzie Wasze paszporty covidowe stracą ważność najszybciej, zanim wykupicie wyjazd na wakacje 2022!

Spis treści

Paszporty covidowe ważne najwyżej 9 miesięcy

21 grudnia 2022 Komisja Europejska postanowiła, że ważność certyfikatów covidowych, które do tej pory mogły poświadczać zaszczepienie przeciw koronawirusowi przez rok albo nawet bezterminowo, zostanie skrócona do 9 miesięcy.

Skrócenie ważności paszportów covidowych było odpowiedzią na zmieniającą się szybko sytuację pandemiczną i postęp badań nad koronawirusem. W końcu 2021 r. stało się jasne, że dwie dawki szczepionki nie wystarczą, by cieszyć się przez cały czas odpornością na COVID-19, i konieczne jest podawanie dawek przypominających. Skoro tak, należało ograniczyć ważność certyfikatu szczepienia.

Nowe zasady działania paszportu covidowego od lutego 2022

Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 zaleca się po upływie 6 miesięcy, ale Komisja Europejska chciała dać państwom członkowskim Unii Europejskiej więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymagań i zdecydowała, że na terenie UE certyfikaty szczepień bez dawki przypominającej będą ważne 9 miesięcy.

Przyjęcie dawki przypominającej szczepienie będzie przedłużać ważność paszportu covidowego o kolejne 9 miesięcy.
Nowa zasada zacznie obowiązywać od 1 lutego 2022. Zgodnie z polskim prawem, ważność certyfikatów szczepień wystawionych wcześniej na rok zostanie automatycznie skrócona do 9 miesięcy.

Certyfikaty szczepień przeciw COVID ważne coraz krócej. Państwa europejskie ogłaszają decyzje

Problem polega jednak na tym, że niektóre państwa członkowskie UE zmieniły swoje prawo jeszcze radykalniej niż zalecała Komisja Europejska. Kilka europejskich rządów już przyjęło zasadę, że w granicach ich jurysdykcji paszporty covidowe będą ważne jedynie 7 lub 6 miesięcy, albo nawet tylko 3 miesiące, zamiast zalecanych przez KE 270 dni. Ten ruch ma na celu zachęcenie społeczeństwa do przyjmowania dawki przypominającej szczepienia.

To ważna informacja dla podróżnych i turystów, którzy właśnie na początku roku zamierzają planować wakacje i wyjazdy zagraniczne. Przed zarezerwowaniem wycieczki czy pokoju w hotelu należy się upewnić, czy przypadkiem nasz paszport covidowy nadal będzie uznawany za ważny w danym państwie w terminie, w którym chcemy wyjechać.

Sprawdźcie, gdzie w Europie Wasze certyfikaty szczepień przeciw COVID są ważne najkrócej

Lista państw, w których od lutego 2022 paszport covidowy zachowuje ważność krócej niż w Polsce, wygląda następująco:

  • Grecja – paszport covidowy ważny tylko 7 miesięcy
  • Włochy – certyfikat szczepienia ważny tylko 6 miesięcy
  • Austria – paszport covidowy ważny tylko 6 miesięcy, po dawce przypominającej 9 miesięcy
  • Węgry – paszport covidowy ważny tylko 6 miesięcy licząc wstecz od 15 lutego 2022, potem konieczne jest przyjęcie dawki przypominającej szczepionki
  • Łotwa – paszport covidowy po szczepionce jednodawkowej ważny tylko 5 miesięcy (po dwudawkowej – 9 miesięcy)
  • Malta– ten kraj wprowadził najbardziej radykalne przepisy. Szczepionka bez dawki przypominającej jest na Malcie ważna tylko 3 miesiące, dopiero po dawce przypominającej - 9 miesięcy. Nowe zasady są krytykowane przez samych Maltańczyków i stoją w sprzeczności z regulacjami Komisji Europejskiej. Jak podkreślają władze Malty, zasada 3-miesięcznej ważności odnosi się jednak tylko do certyfikatów wydanych na Malcie.

Zobaczcie, jakie zasady i obostrzenia obowiązują podróżnych przy przekraczaniu granic państw w Europie:

Źródło: gov.pl, schengenvisainfo.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży