Spis treści
Więcej połączeń między krajowymi miastami
PKP Intercity, jeden z najważniejszych przewoźników kolejowych w kraju, od 11 grudnia wdraża nowy rozkład, który dotyczyć będzie połączeń na terenie całego kraju. Pasażerów czekają duże zmiany – jedną z nich jest większa elastyczność, bowiem PKP Intercity ma zamiar zwiększyć częstotliwość połączeń między polskimi miastami. Według komunikatu, pod koniec 2022 i przez większą część 2023 roku na tory ma wyjeżdżać dziennie ok. 400 składów.
Wraz z wdrożeniem nowego harmonogramu, pociągi Express Intercity (EIC) będą kursować jeszcze częściej niż do tej pory. Zwiększona zostanie liczba połączeń między Warszawą a Krakowem (14 połączeń) i Trójmiastem (14 połączeń).
W nowym rozkładzie godziny kursowania pociągów ekonomicznych pomiędzy Gdańskiem a Warszawą ułożone są tak, aby zapewniać możliwości dojazdu o różnych porach dnia – czytamy
.

Pendolino od marca 2023 roku połączy za to Pomorze z Bielsko-Białą, mijając po drodze Warszawę. Przez stolicę Polski, w dni wysokiej frekwencji, przejeżdżać będzie także dodatkowy, wieczorny pociąg EIC Kaszub, kursujący na trasie Gdynia – Kraków.
Polska – Litwa. Nowe połączenie PKP Intercity do Wilna
Nowości czekają także na pasażerów korzystających z przejazdów międzynarodowych. PKP Intercity poinformowało, że dzięki pociągowi IC Hańcza, możliwe (z jedną przesiadką i przystankami w Warszawie i Białymstoku) stanie się dotarcie koleją do Wilna. Połączenie Kraków – Wilno – Kraków z pewnością zachwyci miłośników city breaków do europejskich stolic.
Od 11 grudnia będzie kursował w wydłużonej relacji do znajdującej się na Litwie stacji Mockava, gdzie będzie skomunikowany ze składem kolei litewskich do Kowna i Wilna. Podróżowanie pomiędzy polskimi a litewskimi miastami będzie więc możliwe z jedną przesiadką. Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami – informuje przewoźnik.
Na to międzynarodowe połączenie będą wydawane pojedyncze bilety – podróżni, mimo przesiadki, będą mogli kontynuować jazdę bez konieczności zakupu kolejnego. Za podróż w jedną stronę zapłacimy:
- do Wilna – ok.118 zł
- do Kowna – ok. 94 zł
Częstsze kursy do Pragi i Berlina. Jaka jest cena biletów?
Dodatkowy kurs zostanie także dodany na trasie Warszawa – Berlin – Warszawa (Berlin-Warszawa-Express). Mieszkańcy znajdującego się po drodze składu Poznania mają więc powody do radości – to już 6. takie połączenie, które dowiezie pasażerów ze stolicy Małopolski do Berlina w nieco ponad 2,5 godziny.
- Warszawa – Berlin: bilet normalny w 2. klasie – od ok. 118 zł (11 grudnia 2022)
- Warszawa – Praga: bilet normalny w 2. klasie – od ok. 165 zł (11 grudnia 2022)
Nowe przystanki na kolejowej mapie PKP
We wrześniu przyszłego roku – wraz z uruchomieniem nowego połączenia między Lublinem a Warszawą – pociągi Intercity pojawią się też na peronach miejscowości Przysucha (woj. mazowieckie) i Drzewica (woj. łódzkie). Pociągi Intercity będą zatrzymywać się także na niezawartych wcześniej w rozkładzie stacjach w:
- Łodzi – Łódź Kaliska, Łódź Żabieniec,
- Warszawie (niektóre połączenia) – Warszawa Młynów.
Zmiany kursowania pociągów na Mazowszu
Trwające na stacji Warszawa Zachodnia prace zmuszają przewoźników do dokonywania zmian w rozkładach.
W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na dalekobieżnej linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska lub Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej lub Warszawy Głównej – podaje Intercity.
Dotyczy to nie tylko PKP Intercity, ale także Kolei Mazowieckich.
Z powodu prac modernizacyjnych na poszczególnych liniach, osoby korzystające z naszych pociągów będą musiały być przygotowane na zmiany w organizacji ruchu i związane z tym utrudnienia – mówi mówi Dariusz Grajda, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Kolei Mazowieckich i dodaje – W nowym rozkładzie jazdy zostaną także uruchomione nowe, przyspieszone połączenia weekendowe, m.in. na linii Warszawa – Płock, czy Warszawa – Ostrołęka. Ponadto będą nowe połączenia, które w godzinach porannych i popołudniowych będą kursować m.in. na linii Ciechanów – Mława, czy Radom – Drzewica. Oprócz tego, od 12 marca planujemy również wydłużenie relacji pociągów lotniskowych do stacji Warszawa Lotnisko Chopina.
Zmiany kursowania pociągów KM mają dotyczyć też połączeń:
- Warszawa – Skierniewice,
- Warszawa – Łuków,
- Warszawa – Kutno,
- Warszawa – Czyżew,
- Warszawa – Dęblin,
- Warszawa – Radom/Skarżysko Kamienna,
- Warszawa – Działdowo,
- Kutno – Sierpc,
- Tłuszcz – Ostrołęka,
- Radom – Drzewica.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej Kolei Mazowieckich.
Źródło: PKP Intercity, Koleje Mazowieckie

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?