Ryanair tylko dla zaszczepionych na COVID? Szef firmy: „Poparłbym zakaz lotów dla tych, którzy nie przyjęli szczepionki”

Emil Hoff
Emil Hoff
Szef Ryanaira w najnowszym wywiadzie stwierdził, że poparłby zakaz lotów dla osób niezaszczepionych na COVID-19. Na razie jednak firma nie wprowadziła żadnych dodatkowych obostrzeń ani wymogów wobec pasażerów.
Szef Ryanaira w najnowszym wywiadzie stwierdził, że poparłby zakaz lotów dla osób niezaszczepionych na COVID-19. Na razie jednak firma nie wprowadziła żadnych dodatkowych obostrzeń ani wymogów wobec pasażerów. Szymon Starnawski, Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Ryanair to największa w Europie tania linia lotnicza. Jej szef, Michael O’Leary, znany jest z wielkich wizji i ciętego języka. W najnowszym wywiadzie dla portalu „Independent” stwierdził, że poparłby całkowity zakaz podróży lotniczych dla osób bez szczepień na COVID-19. „Szanuję waszą wolność, ale wybory muszą mieć konsekwencje” – mówi.

Michael O’Leary, Ceo Ryanaira, nie po raz pierwszy wzbudził poruszenie swoimi wypowiedziami. Tym razem udzielił wywiadu, w którym surowo skrytykował politykę brytyjskiego rządu, dotyczącą ograniczeń covidowych dla podróżnych, ale jednocześnie stwierdził, że poparłby całkowity zakaz lotów dla osób niezaszczepionych na COVID.

Ryanair mocno odczuwa skutki pandemii. Prezes firmy dobitnie o brytyjskim rządzie

Wydaje mi się, że polityka rządu Wielkiej Brytanii ma na celu zniechęceniu ludzi do podróżowania samolotami, nawet tych zaszczepionych – mówi O’Leary w rozmowie z portalem „Independent”. - W Wielkiej Brytanii panuje histeria związana z wariantem omikron. Uważam, że to w dużej mierze wina rządu. Rząd używa koronawirusa jako zasłony dymnej dla swojej niekompetencji w każdej właściwie dziedzinie.

Prezes Ryanaira uważa, że obostrzenia dla podróżnych, związane z pandemią koronawirusa, są w Wielkiej Brytanii wprowadzane ad hoc, bez przemyślenia, co szkodzi wszystkim, zwłaszcza podróżnym. O’Leary szczególnie ubolewa nad coraz dotkliwszymi restrykcjami, dotykającymi osoby zaszczepione przeciw COVID-19:

Nie widzę sensu w karaniu osób, które zrobiły rozsądną rzecz i w pełni zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi – mówi prezes Ryanaira. - Tak właśnie robi brytyjski rząd, który teraz wymaga robienia testów na COVID nawet od zaszczepionych pasażerów, zarówno przed jak i po podróży. To absurd! Ludzie mogą normalnie latać np. w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech, a Brytania wprowadza politykę straszenia i zniechęcania.

Ryanair tylko dla zaszczepionych na COVID? Prezes firmy ma swój pomysł na zachęcanie do szczepień

Prezes Ryanair Michael O’Leary zapewnił dziennikarzy, że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień na koronawirusa. Uważa jednak, że należy podejmować kroki zachęcające do szczepień przez wprowadzanie udogodnień dla osób zaszczepionych i utrudnień dla niezaszczepionych.

Uważam, że ludziom nie powinno się nakazywać szczepienia – zarzeka się O’Leary. - Ale trzeba ich do szczepień zachęcać. Wprowadzać korzyści dla zaszczepionych i ograniczenia dla niezaszczepionych. Dlatego poparłbym wprowadzenie zakazu podróży lotniczych dla osób niezaszczepionych.

O’Leary szanuje decyzje tych, którzy nie chcą się szczepić, ale podkreśla, że każda decyzja ma konsekwencje:

Jak przeciwnicy szczepień chcą wierzyć w spiski Big Pharmy, niech wierzą. Ale w takim razie niech siedzą w domach, a nie latają samolotami, roznoszą wirusa i utrudniają jeszcze bardziej całą sytuację. Szanuję wolność wszystkich ludzi, ale wybory muszą mieć konsekwencje.

Nie wiadomo jeszcze, czy słowa prezesa Ryanaira przełożą się na konkretne zmiany w polityce firmy. Na razie linia obsługuje pasażerów bez zmian i dodatkowych wymogów.

Ryanair i inni przewoźnicy zmagają się z pandemią koronawirusa

Trudno dziwić się prezesowi Ryanaira, że ma dla rządu wiele gorzkich słów. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa bardzo zaszkodziły branży turystycznej na całym świecie.

Choć jeszcze latem 2021 wydawało się, że pandemia ustępuje, jesień przyniosła gwałtowny wzrost zachorowań, a w końcu listopada pojawił się nowy, jeszcze bardziej zaraźliwy wariant omikron koronawirusa.

Obecnie coraz więcej europejskich państw, jak Wielka Brytania czy Włochy, wprowadza dodatkowe obostrzenia, które dotykają nie tylko osoby niezaszczepione, ale także te, które przyjęły pełną dawkę szczepionki na koronawirusa. Tak stało się np. w przypadku nowych zasad dla podróżnych wracających spoza Strefy Schengen, obowiązujących w Polsce od 16 grudnia 2021. Od tej daty nawet osoby w pełni zaszczepione muszą wykonywać na lotnisku test PCR lub antygenowy.

Ryanair stara się zachęcać pasażerów do odpowiedzialnego podchodzenia do podróżowania w czasie pandemii. Niektóre firmy podjęły bardziej radykalne kroki, np. WizzAir zdecydował o zamknięciu kilku połączeń z Polski z powodu niskiego wskaźnika zaszczepienia w naszym kraju. W miarę wzrostu obostrzeń COVID-19 na świecie, podróże lotnicze z krajów, gdzie ludzie nie chcą się szczepić, stają się dla przewoźników coraz mniej opłacalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży