Spis treści
- Pierwsze wakacje po koronawirusie. Podróżni nadal nie mają lekko
- Chaos na lotniskach w wakacje? Wszystko przez brak rąk do pracy
- Turyści masowo ruszyli na wakacje. Lotniska nie nadążają z obsługą lotów
- Lato pod znakiem strajków. Ryanair, EasyJet, British Airways i SAS mają problem z pracownikami
- Kiedy strajki na lotniskach? Sprawdźcie, kiedy i gdzie będą utrudnienia
Pierwsze wakacje po koronawirusie. Podróżni nadal nie mają lekko
Niestety, chociaż pandemia COVID-19 już się skończyła, turyści nadal nie mogą cieszyć się podróżowaniem bez stresu i utrudnień. Tego lata wiele lotnisk w Europie i na świecie pogrążonych jest w mniejszym lub większym chaosie i rozgardiaszu. Niektóre loty są odwoływane. Dlaczego tak się dzieje?
Są trzy odpowiedzi. Poniżej wyjaśniamy, skąd bierze się chaos, panujący obecnie na wielu lotniskach Europy i radzimy, jak go uniknąć w czasie wakacyjnych podróży z Polski.
Chaos na lotniskach w wakacje? Wszystko przez brak rąk do pracy
Po pierwsze, na lotniskach i w samolotach często po prostu brakuje rąk do pracy. Z tego powodu wszystko trwa dłużej niż zwykle, do odpraw biletowych i bagażowych tworzą się kolejki, trzeba dłużej czekać na wysprzątanie i przygotowanie samolotu do wylotu.
Czemu brakuje rąk do pracy w branży lotniczej? W okresie pandemii koronawirusa zarówno lotniska, jak i linie lotnicze ratowały swoje budżety, zwalniając pracowników i redukując siatki lotów. Zwolnieni pracownicy znaleźli zatrudnienie w innych branżach i teraz – kiedy turyści szturmują lotniska przed wakacjami – wcale nie chcą wracać do dawnego zajęcia. Musi potrwać, zanim lotniska i poszczególne linie lotnicze uzupełnią skład osobowy pracowników.
Turyści masowo ruszyli na wakacje. Lotniska nie nadążają z obsługą lotów
Po drugie, turyści tego lata są wyjątkowo spragnieni porządnych wakacji. Po dwóch latach posuchy, wymuszonej pandemią COVID-19, podróżni chcąc teraz cieszyć się urlopami i wakacjami.
Popyt na zagraniczne podróże na świecie w wielu miejscach sięgnął już poziomu z roku 2019, ostatniego przed pandemią. Tak duże zainteresowanie podróżami lotniczymi w połączeniu ze zmniejszoną listą pracowników obsługi naturalnie powoduje chaos i przestoje.
Lato pod znakiem strajków. Ryanair, EasyJet, British Airways i SAS mają problem z pracownikami
Po trzecie, przemęczeni pracownicy niektórych linii lotniczych, zwłaszcza tanich, przeprowadzają tego lata strajki, zapowiadane zresztą od wielu miesięcy.
Pracownicy linii Ryanair domagają się polepszenia warunków pracy i zwiększenia płac, a przez to i tak już zmniejszona przepustowość lotnisk cierpi jeszcze bardziej. Tylko w weekend 25-26 czerwca 2022 odwołano 129 lotów w Hiszpanii z powodu strajku personelu pokładowego w samolotach linii Ryanair. Kolejne 180 lotów zostało opóźnionych.
Strajki na lipiec zapowiedziały także linie EasyJet i SAS. Wcześniej w tym roku loty do Wielkiej Brytanii były utrudnione z powodu protestów pracowników British Airways.
Kiedy dokładnie mają trwać strajki pracowników linii lotniczych? Warto to sprawdzić przed wakacjami.
Pozwól dziecku zabrać jego skarby
Kiedy strajki na lotniskach? Sprawdźcie, kiedy i gdzie będą utrudnienia
Na razie strajki pracowników linii lotniczych dotknęły przede wszystkim państwa Europy Zachodniej. Jeśli jednak wybieracie się akurat na wakacje do Hiszpanii albo do Wielkiej Brytanii, powinniście spodziewać się utrudnień. Mogą to być zwykłe opóźnienia lotów, zmiany godzin startu i lądowania lub nawet anulowanie niektórych rejsów.
Na kiedy zapowiadane są kolejne strajki pracowników tanich linii lotniczych, mogące utrudniać wakacyjne podróże? Na początku lipca zapowiadane są strajki w Hiszpanii:
- Załogi samolotów Ryanaira będą strajkować w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2022. Mogą nastąpić komplikacje w lotach z lub do następujących miast: Madrytu, Barcelony, Walencji, Malagi, Sewilli, Alicante, Santiago de Composteli. Utrudnienia mogą spotkać także pasażerów lecących na Ibizę i Majorkę.
- Załogi samolotów EasyJet w Hiszpanii zapowiadają strajki w dniach 1-3, 15-17, 29-31 lipca, czyli w lipcowe weekendy.
- Pracownicy linii SAS zapowiedzieli strajk na 29 czerwca w Norwegii, Szwecji i Danii.
- Pracownicy paryskich lotnisk – Orly i Charlesa de Gaulle’a – zapowiadają strajk na 2 lipca.
- Pracownicy British Airways także zapowiedzieli, że będą strajkować tego lata. Nie wiadomo jeszcze, w jakich dokładnie terminach odbędzie się strajk, ale wedle zapowiedzi związkowców mają one przypaść na szczyt letniego sezonu, być może w okolicach 8 lipca.
Warto na bieżąco informować się u przewoźnika, czy nasza podróż na pewno odbędzie się zgodnie z planem i jakich ewentualnych utrudnień należy się spodziewać.
Źródła: reuters.com, euronews.com, lemonde.fr, schengenvisainfo.com