Wakacje z dziećmi w Karkonoszach. 20 atrakcji i pomysłów na rodzinne wycieczki w okolicach Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry

Emil Hoff
Emil Hoff
Dolnośląskie jest pełne atrakcji dla dzieci. Nie brak ich także w Karkonoszach, pełnych legend o Duchu Gór, pięknych szlaków spacerowych, ciekawych muzeów i miejsc stworzonych specjalnie z myślą o małych turystach. Zebraliśmy dla Was 20 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Karkonoszach, w sam raz na rodzinne wakacje, urlop lub weekend w okolicy Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Dolnośląskie jest pełne atrakcji dla dzieci. Nie brak ich także w Karkonoszach, pełnych legend o Duchu Gór, pięknych szlaków spacerowych, ciekawych muzeów i miejsc stworzonych specjalnie z myślą o małych turystach. Zebraliśmy dla Was 20 najciekawszych atrakcji dla dzieci w Karkonoszach, w sam raz na rodzinne wakacje, urlop lub weekend w okolicy Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Art Jarka, CC BY-SA 3.0
Wakacje w górach z dziećmi mogą być niezapomnianą przygodą dla całej rodziny, o ile odpowiednio zorganizujemy wycieczkę. Na szczęście w Karkonoszach nie brakuje atrakcji dla dzieci. Zastanawiacie się, gdzie zabrać pociechy na rodzinną wędrówkę w okolicach Karpacza, Szklarskiej Poręby, czy Jeleniej Góry? Albo co robić latem w Karkonoszach, gdy akurat pada deszcz? Mamy dla Was listę 20 najciekawszych atrakcji regionu Karkonoszy, w miastach i w terenie, które przypadną do gustu także dzieciom – w sam raz na rodzinne wakacje w górach Dolnego Śląska.

Spis treści

Wakacje w Karkonoszach. Przygody w górach i miastach regionu

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Znaczna jego większość należy do Czech, w granicach Polski zaś leży ok. 29% gór, zajmujących powierzchnię nieco ponad 180 km kwadratowych. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m n.p.m.), należąca do Korony Gór Polski. Główne miasta Karkonoszy po stronie polskiej to Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra.

Region Karkonoszy jest przebogaty w atrakcje turystyczne. Można tu znaleźć nie tylko piękne górskie trasy piesze i rowerowe, ale też niezwykłe zabytki, tajemnicze miejsca dla fanów dreszczyku, wreszcie wiele interesujących atrakcji dla dzieci, w sam raz na rodzinną wycieczkę w wakacje, urlop czy weekend.

W Karkonosze z dzieckiem. Jak ułatwić sobie wycieczkę?

Jeśli zastanawiacie się, czy wycieczka w góry z dzieckiem to dobry pomysł, odpowiedź brzmi: najczęściej tak. Wielu rodziców śmiało zabiera swoje pociechy, nawet w wieku przedszkolnym, na wycieczki w okolice Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Jeleniej Góry, na Śnieżkę czy Szrenicę.

Jeśli dzieci cieszą się dobrym zdrowiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by maszerowały szlakiem razem z rodzicami. Najmłodsze można oczywiście zabrać w specjalnym nosidle.

Nie zawadzi także ułatwić sobie wspinaczkę na niektóre szczyty, choćby korzystając z kolejek górskich, wwożących turystów na najpiękniejsze punkty widokowe. Kolejki górskie skracają trasę np.

 • Ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę
 • Z Karpacza na Kopę pod Śnieżką
 • Z Pec pod Snezkou (po czeskiej stronie) na szczyt Śnieżki

Łatwe trasy w Karkonoszach na wycieczkę z dziećmi

W Karkonoszach nie brak także łatwiejszych szlaków, prowadzących wśród łagodnych wzniesień lub pięknych, gęstych lasów, które są mniej męczące dla dzieci. Interesująca trasa wśród drzew i skał prowadzi do zamku Chojnik, który sam w sobie jest fascynującą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

Niektóre łatwe trasy w Karkonoszach, dobrze nadające się dla dzieci, to np.:

 • Z Karpacza do wodospadu Jodłówka
 • Z Karpacza przez Dolinę Płomnicy do Kruczych Skał
 • Ze Szklarskiej Poręby do wodospadu Szklarki
 • Ze Szklarskiej Poręby do wodospadu Kamieńczyka
 • Ze Szklarskiej Poręby do Chybotka
 • Droga Pod Reglami ze Szklarskiej Poręby nadaje się na spacery z wózkiem
 • Trasy wokół Jagniątkowa nadają się na spacery z wózkiem

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera

Wakacje z dzieckiem w Karkonoszach. Najciekawsze atrakcje dla młodych turystów

Karkonosze są pełne miejsc, które zainteresują i zachwycą dzieci, najczęściej zresztą także i dorosłych.

Poniżej znajdziecie galerię propozycji najciekawszych atrakcji dla dzieci w górach i miastach Karkonoszy. To zarówno niezwykłe zakątki gór w sam raz na spacery, jak i ciekawe miejsca w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze, idealne na weekend z rodziną przy gorszej pogodzie.

Wśród naszych propozycji znajdziecie m.in.:

 • Magiczny szlak po Karkonoszach tropem Ducha Gór
 • Miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu
 • Całoroczny tor saneczkowy dla poszukiwaczy mocnych wrażeń
 • Muzeum poświęcone zabawkom z całego świata
 • Wystawę budowli z klocków LEGO
 • Miejsce, gdzie maluchy mogą poczuć się jak giganci
 • Miejsce, gdzie nawet giganci poczują się jak mikrusy
 • Niesamowite multimedialne muzea
 • Parki rozrywki dla całej rodziny

Podpowiemy też, gdzie w Karkonoszach można

 • Napotkać papugi, muflony i dinozaury
 • Poleżeć na plaży na wysokości 600 m n.p.m.
 • Przejechać się kolejką wąskotorową
 • Schłodzić się lub rozgrzać w termalnym aquaparku
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Galeria pomysłów na wakacje w Karkonoszach z dziećmi

Zapraszamy do galerii najciekawszych atrakcji dla dzieci w Karkonoszach. Dla Waszej wygody podzieliliśmy je według miast, stanowiących dobrą bazę wypadową do wycieczek - Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.

To gotowa lista pomysłów na rodzinne wycieczki w wakacje, urlop lub weekend w okolicach Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.

Jak bezpiecznie wędrować przez Karkonosze?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży